Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Korzyści zdrowotne z kopru włoskiego

Koper jest ceniony ze względu na smak lukrecji i jej zdrowotne właściwości. Jest stosowany w naturalnych środkach od czasów starożytnych.

Pierwotnie uprawiany na Morzu Śródziemnym, koper jest nadal używany w wielu potrawach kuchni greckiej i włoskiej, ale obecnie jest używany na całym świecie.

Koper ma bladą żarówkę i długie zielone łodygi. Może być uprawiany niemal wszędzie. Wszystkie części rośliny kopru włoskiego, w tym żarówka, łodyga, liście i nasiona, są jadalne. Dodają smaku innym produktom spożywczym.

Ten artykuł jest częścią zbioru artykułów na temat korzyści zdrowotnych popularnych potraw.

Odżywianie

[Koper włoski]

Według amerykańskiej krajowej bazy danych składników odżywczych Departamentu Rolnictwa (USDA) jedna surowa kopru włoska o wadze 234 gramy zawiera:

 • 73 kalorie
 • 0,47 grama tłuszczu
 • 2,9 grama białka
 • 17 gramów węglowodanów
 • 7,3 gramów błonnika pokarmowego
 • Bez cholesterolu

Kubek kopru dostarcza również:

 • 360 mikrogramów (mg) potasu
 • 45 miligramów sodu
 • 838 jednostek międzynarodowych (IU) witaminy A
 • 43 miligramy wapnia
 • 10,4 miligrama witaminy C.
 • 0,64 miligrama żelaza
 • 0,041 miligrama witaminy B-6
 • 15 miligramów magnezu

Koper zawiera także fosfor, cynk, miedź, mangan, selen, niacynę, kwas pantotenowy, kwas foliowy, cholinę, beta-karoten, luteinę i zeaksantynę, witaminę E i witaminę K.

Oprócz wszystkich tych składników odżywczych, zapewnia wysoki poziom azotanów w diecie i jest naturalnym źródłem estrogenu.

Korzyści

Składniki odżywcze w koprze są powiązane z szeregiem korzyści zdrowotnych.

Zdrowe kości

Zawartość żelaza, fosforu, wapnia, magnezu, manganu, cynku i witaminy K obecnych w koprze wszystko przyczynia się do budowy i utrzymania struktury i siły kości.

 • Fosforan i wapń są ważne w budowie kości
 • Żelazo i cynk są kluczowe dla produkcji i dojrzewania kolagenu
 • Tworzenie macierzy kostnej wymaga mineralnego manganu
 • Niskie spożycie witaminy K wiąże się z większym ryzykiem złamań kości.

Witamina K jest ważna dla zdrowia, ponieważ modyfikuje białka macierzy kostnej, poprawia wchłanianie wapnia i może zmniejszać wydalanie wapnia z moczem.

Ciśnienie krwi

Utrzymywanie niskiego spożycia sodu jest niezbędne dla obniżenia ciśnienia krwi, ale zwiększanie spożycia potasu może być równie ważne z powodu jego roli w rozszerzaniu naczyń krwionośnych, rozszerzeniu i skurczu naczyń krwionośnych.

[człowiek podjął ciśnienie krwi]

Według National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES), mniej niż 2 procent dorosłych Amerykanów spotyka się z zalecaną dzienną dawką 4,700 mg dla potasu.

Ponadto istnieją dowody na to, że potas, wapń i magnez zmniejszają ciśnienie krwi w sposób naturalny. Wszystkie są obecne w koprze.

Dietetyczne azotany obecne w kopru włoskim i innym pokarmie mają właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i naczynioochronne. Z tego powodu pomagają obniżyć ciśnienie krwi i chronić serce.

W jednym ze szwedzkich badań stwierdzono, że poziomy ciśnienia krwi były niższe po zażyciu suplementów azotanowych, które zawierały ilości azotanów równoważne 150-250 gramom warzyw bogatych w azot, niż po zażyciu placebo.

Zdrowe serce

Włókno kopru włoskiego, potas, kwas foliowy, witamina C, witamina B-6 i zawartość fitoskładników, w połączeniu z brakiem cholesterolu, wspierają zdrowie serca.

Koper zawiera znaczne ilości błonnika. Ponieważ włókno pomaga obniżyć całkowitą ilość cholesterolu we krwi, zmniejsza ryzyko chorób serca.

Potas wydaje się promować zdrowie serca. W jednym z badań ci, którzy spożyli 4069 miligramów potasu dziennie, mieli o 49 procent niższe ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca w porównaniu z tymi, którzy spożywali około 1 793 miligramów dziennie.

Witamina B-6 i kwas foliowy zapobiegają gromadzeniu się związku zwanego homocysteiną. Gdy w organizmie gromadzą się nadmierne ilości homocysteiny, może ona uszkadzać naczynia krwionośne i prowadzić do problemów z sercem.

Nowotwór

Selen to minerał występujący w koprze, ale nie w większości owoców i warzyw. Przyczynia się do czynności enzymów wątrobowych i pomaga detoksyfikować niektóre związki rakotwórcze w organizmie. Selen może również zapobiegać stanom zapalnym i zmniejszać tempo wzrostu guza.

[nasiona kopru]

Spożycie błonnika z owoców i warzyw, takich jak koper włoski, wiąże się z mniejszym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego.

Witamina C, witamina A i beta-karoten działają jako silne przeciwutleniacze, które pomagają chronić komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.

Koper zawiera kwas foliowy, który odgrywa rolę w syntezie i naprawie DNA. Może to pomóc w zapobieganiu powstawania komórek nowotworowych z powodu mutacji w DNA.

Odporność

Selen znaleziony w koprze wydaje się stymulować produkcję zabójczych komórek T. Sugeruje to, że może poprawić odpowiedź immunologiczną na infekcję.

Zapalenie

Cholina jest bardzo ważnym i wszechstronnym składnikiem odżywczym kopru włoskiego, który wspomaga sen, ruch mięśni, uczenie się i pamięć.

Cholina pomaga również w utrzymaniu struktury błon komórkowych, pomaga w przekazywaniu impulsów nerwowych, pomaga w absorpcji tłuszczu i zmniejsza przewlekłe zapalenie.

Metabolizm

Koper jest źródłem witaminy B-6, która odgrywa istotną rolę w metabolizmie energetycznym, rozkładając węglowodany i białka na glukozę i aminokwasy. Te mniejsze związki są łatwiejsze do wykorzystania dla energii w ciele.

Trawienie i regularność

Ze względu na zawartość błonnika Koper pomaga zapobiegać zaparciom i poprawia regularność zdrowego przewodu pokarmowego.

Zarządzanie wagą i uczucie sytości

Błonnik pokarmowy jest ważnym czynnikiem wpływającym na utratę masy ciała i utratę go poprzez działanie jako „środek wypełniający” w układzie trawiennym.Związki te zwiększają uczucie sytości i zmniejszają apetyt, dzięki czemu dana osoba czuje się pełniejsza przez dłuższy czas, a więc obniża ogólne spożycie kalorii.

Zwiększenie wchłaniania żelaza

Niedobór żelaza jest jedną z najczęstszych niedoborów substancji odżywczych w krajach rozwiniętych i główną przyczyną anemii. Łączenie pokarmów, takich jak koper, które zawierają dużo witaminy C z żywnością bogatą w żelazo, maksymalizuje zdolność organizmu do wchłaniania żelaza.

Estrogen

Estrogen występuje naturalnie w koprze. Ma to zasadnicze znaczenie w regulacji cyklu reprodukcyjnego kobiety, a także może wpływać na płodność.

Badanie myszy przeprowadzone przez The University of Texas Southwestern Medical Center wykazało, że estrogen odgrywa również ważną rolę w kontrolowaniu czynników, które przyczyniają się do masy ciała, takich jak apetyt i wydatek energetyczny.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Niektóre badania sugerują, że wyciąg z kopru może zmniejszyć skutki zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Skóra

Surowy koper jest doskonałym źródłem witaminy C. Witamina C jest niezbędna dla kolagenu, systemu wspomagającego skórę. Działa w naszych ciałach jako przeciwutleniacz, który pomaga zapobiegać uszkodzeniom powodowanym przez słońce, zanieczyszczenia i dym.

Witamina C promuje również zdolność kolagenu do wygładzania zmarszczek i poprawy ogólnej struktury skóry.

Porady dietetyczne

Koper ma chrupiącą konsystencję i łagodny słodki smak, dzięki czemu jest przyjemnym dodatkiem do każdego dania, zarówno spożywanego na surowo, jak i gotowanego. Wszystkie części rośliny kopru włoskiego można jeść, a nasiona są używane jako przyprawa w wielu przepisach.

[sałatka z kopru]

Kupując koper włoski, poszukaj bulw, które są jędrne i białe lub jasnozielone i unikaj plamistych lub posiniaczonych. Łodygi powinny być zielone, a liście powinny być proste i połączone razem. Roślina z pąkami kwiatowymi jest przejrzała.

Świeży koper będzie przechowywany w lodówce przez około 4 dni. Najlepiej jest jeść kopru tuż po zakupie, ponieważ traci smak w czasie.

Suszone nasiona kopru włoskiego mogą trwać około 6 miesięcy w szczelnym pojemniku, w chłodnym, suchym miejscu, takim jak szafka przyprawowa.

Aby przygotować koper, odetnij łodygi z cebulki u podstawy, gdzie kiełkują, a następnie pokrój bulwę pionowo. Liście kopru, łodygi i bulwy można przygotować na wiele sposobów:

 • Użyj łodyg jako bazy lub zupy
 • Podsmaż liście i łodygi cebulą, aby uzyskać szybką i łatwą stronę
 • Zmieszaj pokrojony koper z różnymi ulubionymi świeżymi warzywami na lekką, chrupiącą sałatkę
 • Podawać prażone cebule z kopru włoskiego jako przystawkę

Ryzyka

Niektóre przyprawy, w tym kolendra, koper włoski i kminek, mogą wywoływać silne reakcje alergiczne u niektórych osób. Osoby uczulone na te przyprawy powinny unikać ich spożywania.

Beta-blokery, rodzaj leków najczęściej przepisywanych na choroby serca, mogą powodować wzrost poziomu potasu we krwi. Pokarmy o wysokiej zawartości potasu, takie jak koper włoski, należy spożywać z umiarem przy przyjmowaniu beta-blokerów.

Wysokie stężenie potasu w organizmie może stanowić poważne zagrożenie dla osób z uszkodzeniem nerek lub niewydolnością nerek. Uszkodzone nerki mogą nie być w stanie odfiltrować nadmiaru potasu z krwi, co może być śmiertelne.

Ważne jest, aby pamiętać, że pojedynczy pokarm nie może zapobiec chorobie i poprawić ogólnego stanu zdrowia, ale ogólna zdrowa dieta może. Różnorodność świeżych produktów żywnościowych jest kluczem do dobrego zdrowia.

Like this post? Please share to your friends: