Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak stosować insulinę długodziałającą?

Insulina długodziałająca może pomóc w ustabilizowaniu poziomu cukru we krwi w ciągu dnia, z jednym lub dwoma ujęciami.

Szybko działająca insulina zastępuje przypływ insuliny, którą zdrowa trzustka uwolniłaby w czasie posiłku. Przeciwnie, długo działająca insulina naśladuje niski poziom insuliny normalnie uwalnianej pomiędzy posiłkami i przez noc.

W ten sposób długo działająca insulina działa w celu ustalenia prawidłowego wyjściowego poziomu cukru we krwi, aby organizm mógł pracować.

Używanie insuliny długodziałającej

Strzykawka w fiolce

Insuliny długo działającej nie można podawać w postaci tabletek, ponieważ rozkładałaby się ona w żołądku.

Zamiast tego należy go wstrzyknąć do tkanki tłuszczowej pod skórą. Stąd może być stopniowo uwalniany do krwioobiegu.

Istnieją różne sposoby wstrzyknięcia insuliny i różne witryny, z których można korzystać.

metody dostarczania

Według National Institute of Diabetes i trawienia i chorób nerek, istnieje kilka sposobów dostarczania insuliny o przedłużonym działaniu. Obejmują one:

 • Igła i strzykawka: dawka insuliny jest pobierana z fiolki do strzykawki. Nie należy mieszać różnych rodzajów insuliny w tej samej strzykawce.
 • Pen: można go załadować kartridżem zawierającym wstępnie odmierzoną dawkę lub wstępnie napełniony insuliną i wyrzucony po użyciu.
 • Port iniekcyjny: krótką rurkę wkłada się do tkanki pod skórą. Insulinę można podawać za pomocą strzykawki lub pióra. To wymaga jedynie nakłucia skóry, gdy rurka wymaga wymiany.

Miejsca wstrzyknięcia

Insulinę długodziałającą można wstrzykiwać do brzucha, ramion lub ud.

Zastrzyki z brzucha dostarczają insulinę do krwi najszybciej. Proces ten zajmuje nieco więcej czasu od ramion, a jest nawet wolniejszy od ud.

Ważne jest zachowanie spójności z ogólnym obszarem wstrzyknięcia, ale dokładne miejsce wstrzyknięcia powinno być często obracane. Powtórzenie iniekcji w tym samym miejscu na skórze może powodować powstawanie grudek pod skórą, co utrudnia pracę insuliny.

Dawkowanie

wstrzyknięcie w ramię

Każdy rodzaj długo działającej insuliny ma swoją własną sugerowaną dawkę. Różnią się one w zależności od tego, czy cukrzyca jest typu 1, czy typu 2, a także osób, które nigdy wcześniej nie stosowały insuliny.

Kiedy osoba zaczyna stosować nową insulinę, zaleca się, aby zaczynały od mniejszej części docelowej dawki.

Jest tak, że organizm ma czas na dostosowanie się do leku. Ta dawka jest następnie stopniowo zwiększana pod kierunkiem lekarza.

Dawkę insuliny o przedłużonym działaniu można również dostosować, jeśli zmieni się dieta lub ilość codziennej aktywności fizycznej lub jeśli zachoruje. To dlatego, że wszystkie te czynniki wpływają na poziom cukru we krwi.

Można również wprowadzić korekty w celu wyeliminowania wszelkich negatywnych reakcji na insulinę, takich jak zwiększenie masy ciała.

Znalezienie idealnego schematu insuliny o długotrwałym działaniu jest procesem prób i błędów, który wymaga dokładnego monitorowania poziomu cukru we krwi.

Jak to działa

Według American Diabetes Association okresy, w których działa insulina o długotrwałym działaniu różni się od insuliny, która działa szybciej na trzy główne sposoby:

 • Początek: jak szybko zaczyna działać dawka insuliny. Krótka i szybko działająca insulina zaczyna obniżać poziom cukru we krwi w ciągu 15 do 30 minut. Insulina długodziałająca działa kilka godzin po wstrzyknięciu.
 • Szczytowy czas: kiedy dawka insuliny ma najsilniejszy efekt. Szybka i krótkodziałająca insulina osiąga maksimum w ciągu jednej do trzech godzin po wstrzyknięciu. Insulina długo działająca nie ma czasu szczytu. Działa obniżając poziom cukru we krwi w dość stabilnym tempie w ciągu dnia.
 • Czas trwania: jak długo trwają efekty wstrzyknięcia insuliny. Szybciej działająca insulina może kontrolować poziom cukru we krwi zaledwie przez kilka godzin. Insulina długo działająca może działać przez około 24 godziny lub dłużej, w zależności od rodzaju leku.

Insulina długodziałająca nie może ustabilizować skoku cukru po posiłku. Zwykle osoby z cukrzycą typu 1 muszą uzupełniać dawkowanie insuliny o przedłużonym działaniu.

Mogą to zrobić wstrzykując insulinę krótkodziałającą lub szybko działającą bezpośrednio przed jedzeniem.

Rodzaje

Doktor gospodarstwa fiolka insuliny

Kiedy naukowcy tworzą insulinę długodziałającą, zmieniają strukturę naturalnej insuliny. Jest tak, że może być stopniowo wchłaniany do krwioobiegu.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wyjaśnia, że ​​obecnie istnieją trzy formy insuliny długo działającej:

 • detemir
 • glargine
 • degludec

Poniżej znajduje się podsumowanie opisujące sposób działania każdego z nich.

Detemir

Ta insulina działa w ciągu dnia. Oto kilka dodatkowych informacji o tym, jak to działa:

 • Czas trwania: od 18 do 24 godzin.
 • Podawanie: można przyjmować raz lub dwa razy dziennie, o tej samej porze każdego dnia.
 • Nazwa marki: Levemir.

Glargine

Po wstrzyknięciu insulina glargine tworzy skupiska w tkance tłuszczowej pod skórą. Gromady te rozkładają się powoli, dzięki czemu małe ilości insuliny są stopniowo uwalniane do krwioobiegu.

 • Czas trwania: do 24 godzin.
 • Administracja: przyjmowana raz dziennie, o tej samej porze każdego dnia.
 • Nazwy marek: Lantus, Toujeo i Basaglar.

Degludec

Ten rodzaj insuliny działa poprzez spowalnianie tempa wchłaniania cząsteczek insuliny do krwiobiegu.

 • Czas trwania: do 42 godzin.
 • Administracja: przyjmowana raz dziennie i może być o różnych porach każdego dnia.
 • Nazwa marki: Tresiba.

Niektóre badania sugerują, że degludec działa lepiej niż starsze wersje insulin długodziałających. Jednak z powodu cen i ubezpieczenia zdrowotnego insulina degludec nie jest bardzo przystępna.

Według niedawno opublikowanego artykułu, Basaglar jest obecnie najdroższą marką długodziałającej insuliny degludec.

Alternatywy dla zastrzyków

Terapia zastępcza insuliną nie zawsze jest konieczna u osób z cukrzycą typu 2.Jest to jednak nieuniknione u osób z cukrzycą typu 1, ponieważ ich organizm nie może już naturalnie wytwarzać insuliny.

Insulina długodziałająca nie jest jedyną opcją stabilizacji poziomu cukru we krwi w ciągu dnia. Główną obecnie dostępną alternatywą jest pompa insulinowa.

Pompa dostarcza niewielkie ilości insuliny do tkanki tłuszczowej pod skórą, działając tak, aby naśladować sposób działania trzustki. Pompa nie jest w stanie kontrolować poziomu cukru we krwi, dlatego użytkownik musi nacisnąć przycisk, aby uwolnić insulinę przed każdym posiłkiem.

PLMedBook