Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy pestki moreli mogą pomóc w leczeniu raka?

Jądro moreli to pojedyncze nasiono znalezione wewnątrz pestki moreli. Zapowiadane jako pestki moreli mają właściwości przeciwrakowe i wzmacniające działanie detoksykujące.

Jednak naukowcy ostrzegają, że związek w jądrze moreli przekształca się w cyjanek w organizmie na poziomach, które mogą być szkodliwe.

Czy jedzenie pestek moreli jest bezpiecznym alternatywnym sposobem leczenia raka lub innej niebezpiecznej mody? Sortujemy fakty z fikcji.

Co to są pestki moreli?

Morele i jądro.

Jądra pestek moreli wyglądają podobnie jak małe migdały. Świeże pestki moreli są białe. Skóra staje się jasnobrązowa po wyschnięciu.

Jądra pestek moreli zawierają białko, błonnik i duży procent oleju. Olej można ekstrahować z jądra.

Olej wyciśnięty ze słodkiego ziarna można wykorzystać do gotowania w taki sam sposób jak olej ze słodkich migdałów. Same ziarna stosuje się w przetworzonej żywności, takiej jak herbatniki amaretto, herbatniki z paluszkiem migdałowym i dżemy morelowe.

Olej i ziarno z gorzkiej odmiany pestek moreli są często używane w kosmetykach do ciała, oleju do twarzy, kremu do ust i olejku eterycznego.

Jakie składniki odżywcze zawierają pestki moreli?

Jądra pestek moreli składają się z następujących:

  • Oleje – do 50 procent
  • Białka – około 25 procent
  • Węglowodany – około 8 procent

Kwasy tłuszczowe

Olej z pestek moreli jest bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Te kwasy tłuszczowe są niezbędne dla zdrowia ludzi, ale organizm ludzki nie jest w stanie ich wyprodukować, więc muszą być przyjmowani przez dietę.

Istnieją dwa główne rodzaje niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych: kwas linolowy (omega-6) i kwas alfa-linolenowy (omega-3).

Kwas linolenowy odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu mózgu oraz prawidłowym wzroście i rozwoju. Kwasy tłuszczowe pobudzają również wzrost skóry i włosów, regulują metabolizm, utrzymują zdrowie kości i wspomagają układ rozrodczy.

Witaminy i minerały

Jądra pestek moreli nie zawierają znacznej ilości witamin i minerałów. Jednak olej z pestek moreli jest bogaty w witaminę E.

Czy mogą pomóc w walce z rakiem?

Chociaż jądra pestek moreli mają pewne korzyści zdrowotne, czy mogą pomóc w walce z rakiem lub czy wyrządzają więcej szkód niż pożytku?

Niektórzy uważają, że związek zwany amigdaliną, który znajduje się w pestkach moreli, jest tajną bronią atakującą komórki nowotworowe, wyniszczającą nowotwory i zapobiegającą rakowi.

Czym jest amigdalina?

Amigdalina jest naturalnie występującą substancją występującą w pestkach moreli. Amigdalina występuje również w innych nasionach owoców, w tym jabłkach, czereśniach, śliwkach i brzoskwiniach. Amigdalinę można również znaleźć w roślinach takich jak koniczyna, sorgo i fasola lima.

Kupa pestek moreli.

Po zjedzeniu amigdaliny przekształca się w cyjanek w organizmie. Cyjanek jest szybko działającą, potencjalnie śmiertelną substancją chemiczną.

Cyjanek zapobiega komórkom w ludzkim ciele przed użyciem tlenu, który je zabija. Ponieważ serce i mózg zużywają dużo tlenu, cyjanek jest bardziej szkodliwy niż inne narządy.

Badania sugerują, że 0,5-3,5 miligrama cyjanku na kilogram masy ciała może być potencjalnie śmiertelne.

Szacuje się, że spożywanie 50-60 pestek moreli dawałoby śmiertelną dawkę cyjanku. Jednak zatrucie cyjankami może wystąpić na znacznie niższych poziomach.

Witryny promujące spożycie pestek moreli zalecają od 5 do 10 ziarniaków dziennie dla populacji ogólnej i do 60 pestek moreli dziennie dla osób chorych na raka.

Ludzie, którzy stosują się do zaleceń dotyczących dawkowania, mogą być narażeni na działanie cyjanku, które powoduje zatrucia cyjankami.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ostrzegł, że jedna porcja trzech małych pestek moreli lub jednego dużego jądra moreli może wystawić dorosłych na sugerowane bezpieczne poziomy ekspozycji na cyjanek, podczas gdy jedno małe jądro może być toksyczne dla malucha.

EFSA zaleca, aby jednorazowo zużywać nie więcej niż 20 mikrogramów cyjanku na kilogram masy ciała. Ogranicza to konsumpcję do jednego jądra dla dorosłych. Nawet połowa jądra przekroczyłaby limit dla dzieci.

Czym jest laetrile? Co to jest witamina B17?

Laetrile to częściowo syntetyczna forma amigdaliny. Laetrile wytwarza się z amigdaliny w reakcji chemicznej z wodą.

Laetrile został opatentowany w 1961 roku, ale nie stał się popularny aż do 1970 roku. Biochemik, Ernst T. Krebs, Jr., stwierdził, że rak był chorobą niedoboru witamin i brak witaminy w nowotworze był laetrile. Nazwał laetrile „witaminą B17”.

B17 lub laetrile nie jest zatwierdzony przez Food and Drug Administration (FDA) do użytku w Stanach Zjednoczonych i jest uważany za niebezpieczny dla żywności i używania narkotyków. Nie wykazano, że ma jakiekolwiek zastosowanie w leczeniu jakiejkolwiek choroby.

Obecnie nie ma dowodów na to, że laetrile pomaga w leczeniu raka. Jednak niektórzy ludzie decydują się na użycie laetrile w nadziei, że wyleczy on raka, gdy tradycyjne metody leczenia zawiodą. Ludzie mogą wziąć laetrile do:

  • Popraw poziom energii i samopoczucie
  • Odtruć organizm
  • Pomóż im żyć dłużej

Nie ma naukowych dowodów na poparcie tych powodów.

FDA mówi: „Nie ma opublikowanych badań klinicznych, które wykazałyby, że laetrile jest bezpieczne i skuteczne, a pacjenci chorzy na raka, którzy go przyjmują, czasami rezygnują z konwencjonalnych terapii ze względu na ich szkodliwość.”

„Pomimo wielokrotnych ostrzeżeń FDA, produkty nadal były promowane przez liczne strony internetowe w celu leczenia, leczenia i profilaktyki raka.”

Badania

Większość stron internetowych, które wspierają laetrile jako leczenie raka, opiera swoje roszczenia na anegdotycznych dowodach i nie popartych opiniami. Żadne wiarygodne dowody nie potwierdzają letalności jako skutecznego leczenia raka.

Jądra moreli.

Biblioteka Cochrane przeprowadziła w 2015 r. Przegląd badań, które traktowały laetrile lub amigdalinę jako leczenie raka.Nie znaleźli wiarygodnych dowodów, które wskazywałyby na jakąkolwiek korzyść z zastosowania laetrile lub amigdaliny w leczeniu raka.

Alternatywne metody leczenia raka są stosowane zamiast regularnych terapii przeciwnowotworowych, takich jak leki przeciwnowotworowe lub radioterapia. Używanie niesprawdzonych metod zamiast tradycyjnej medycyny może spowodować poważne szkody.

Spożywanie pestek moreli i letrilu nie jest zalecane dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią z powodu braku danych na temat potencjalnego ryzyka wad wrodzonych.

Zatrucie cyjankami i śmierć spowodowały spożycie pestek letrilu i moreli.

Może istnieć obietnica użycia chemikaliów z pestek moreli do leczenia raka po usunięciu szkodliwych elementów. Na razie jednak nie można zalecić stosowania pestek moreli.

Like this post? Please share to your friends: