Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o mięśniach

W dzisiejszym brzmieniu, przyrostek-zapalenie oznacza chorobę lub zapalenie określonego narządu lub tkanki. W przypadku zapalenia mięśni są to mięśnie, które są zapalne lub chore.

Zapalenie mięśni może powodować choroby mięśni znane jako miopatie. Czasami osoba może mieć zapalenie mięśni i nie znać przyczyny.

Szybkie fakty dotyczące mięśniówki:

 • Istnieje wiele rodzajów i przyczyn, od obrażeń po infekcje.
 • Rozpoznanie może być trudne, ponieważ wiele stanów powoduje objawy osłabienia mięśni.
 • Niestety, nie ma lekarstwa na zapalenie mięśni.

Jakie są objawy zapalenia mięśni?

zapalenie mięśni

Istnieje kilka rodzajów miopatii, które powodują różne objawy. Jednak istnieją pewne ogólne objawy związane ze słabością mięśni i stanem zapalnym.

Przykłady obejmują:

 • trudności z podnoszeniem się z pozycji siedzącej
 • uczucie zmęczenia po krótkim okresie stania lub chodzenia
 • problemy z wchodzeniem po schodach
 • problemy z podniesieniem ramion
 • problemy z połykaniem lub oddychaniem
 • niewyjaśniony ból lub bolesność mięśni

Osoba z zapaleniem mięśni prawdopodobnie zwiększy poziomy enzymów mięśniowych CPK lub aldolazy.

Niektóre rodzaje miopatii powodują określone objawy, takie jak charakterystyczne wysypki skórne lub osłabienie w określonych obszarach ciała.

Jednak osłabienie mięśni, zmęczenie, a czasem ból lub dyskomfort są objawami z większością typów mięśni.

Co powoduje zapalenie mięśni?

kobieta na kanapie z kocem cierpi na gorączkę i dreszcze

Zapalenie mięśni może mieć wiele podstawowych przyczyn, chociaż czasami lekarze nie mogą zidentyfikować przyczyny. Przykłady częstszych przyczyn miopatii obejmują:

 • zaburzenie autoimmunologiczne, takie jak toczeń lub reumatoidalne zapalenie stawów
 • infekcja
 • leki, w tym statyny przepisane obniżając poziom cholesterolu
 • uraz mięśni
 • obecność wirusów w organizmie, w tym wirusa przeziębienia i grypy ludzkiego wirusa upośledzenia odporności (HIV)
 • używanie nielegalnych narkotyków, takich jak kokaina

Czasami podstawowe przyczyny zapalenia mięśni są bardziej widoczne. Tak jest w przypadku leków lub leków. Jednak istnieje wiele przypadków miopatii o niezidentyfikowanej przyczynie, gdy schorzenie to jest znane jako idiopatyczne zapalenie mięśni.

Typy miazgi

Niektóre z najczęstszych rodzajów miolezy obejmują:

Zapalenie skórno-mięśniowe

Stan ten powoduje widoczną, niejednolitą, czerwoną lub purpurową wysypkę skórną. Osoba doświadcza również osłabienia mięśni i czasami bólu związanego z tym schorzeniem. Kobiety częściej niż mężczyźni doświadczają tego rodzaju zapalenia mięśni.

Myozytoza indukowana lekami

Ten stan jest najczęściej spowodowany zapaleniem, które jest efektem ubocznym leków. Przykłady leków, o których wiadomo, że powodują zapalenie mięśni obejmują statyny, takie jak lowastatyna lub zydowudyna (Retrovir), które lekarze zalecają w leczeniu HIV i AIDS.

Włączenie-zapalenie mięśni

Mężczyźni starsi niż 50 lat są bardziej dotknięci tym typem mizozy. Ludzie z tym stanem doświadczają stopniowego osłabienia mięśni. Mogą również wystąpić trudności w połykaniu, problem znany jako dysfagia.

Młodzieńcze zapalenie mięśni

Ten stan występuje u osób w wieku poniżej 18 lat i zwykle dotyka dziewczynki. Młodzieńcze zapalenie skórno-mięśniowe może powodować purpurową lub czerwoną wysypkę skórną, często przez powieki, słaby głos lub trudność w połykaniu.

Większość osób z tym schorzeniem doświadcza również zapalenia naczyń krwionośnych, który znany jest jako zapalenie naczyń. Niektóre dzieci odczuwają ból mięśni, podczas gdy inne mają osłabienie mięśni, szczególnie w żołądku, szyi, ramionach i nogach.

Infective myositis

Ten rodzaj miopatii jest powszechny u osób z infekcją wirusową, szczególnie grypą. Jednak osoba może również doświadczyć zakaźnego zapalenia mięśni z powodu włośnicy, pasożyta, który jest obecny w niedogotowanym lub niegotowanym mięsie. Bakterie, zwłaszcza bakterie staph, mogą również powodować zapalenie mięśni.

Łupina kostnego

Ten stan najczęściej wynika z urazu, takiego jak znaczny siniak. Stan powoduje twardą, kostną grudę, która tworzy się wewnątrz dotkniętego mięśnia.

Zapalenie wielomięśniowe

Ten stan występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Ludzie z zapaleniem wielomięśniowym mają stopniowe osłabienie mięśni, które zaczyna się od rdzenia osoby i może rozprzestrzeniać się na zewnątrz. Raki i zaburzenia autoimmunologiczne mogą powodować zapalenie wielomięśniowe.

Diagnozowanie zapalenia mięśni

rękawiczce dłoń trzymająca próbkę krwi

Lekarz rozpocznie od zadania osobie pytania o historię choroby i objawy. Pytania mogą obejmować czas, w którym zwykle występują objawy, jeśli cokolwiek poprawia objawy i jeśli cokolwiek je pogarsza.

Lekarz może wówczas zalecić testy diagnostyczne w celu ustalenia, czy przyczyną jest zapalenie mięśni lub inny stan.

Przykłady tych testów obejmują:

 • Badanie krwi: Badanie krwi może oznaczać obecność enzymów mięśniowych, takich jak CPK, oraz obecność przeciwciał związanych z zaburzeniami autoimmunologicznymi.
 • Badanie obrazowania w celu identyfikacji obszarów nieprawidłowości mięśniowych: Zespół kostno-mięśniowy to często stosowany test obrazowania.
 • Elektromiogram: w tym teście wykorzystuje się specjalne monitorowanie, aby określić aktywność elektryczną mięśni.
 • Biopsja: Biopsja mięśnia może zidentyfikować obszary zapalne.

Lekarz może zalecić dalsze badania, w razie potrzeby, na podstawie rodzaju miopatii.

Leczenie

Lekarze mogą stosować metody leczenia, aby pomóc osobie radzić sobie z objawami choroby.

Lekarz może najpierw przepisać leki znane jako kortykosteroidy. Leki te zmniejszają stany zapalne w organizmie, co może pomóc w jednych z najbardziej bezpośrednich objawów mięśniowych.

Antybiotyki

Czasami leczenie zapalenia mięśni dotyczy przyczyny. Na przykład lekarze mogą leczyć bakteryjne przyczyny miopatii za pomocą antybiotyków.

Jeżeli u pacjenta choroba mięśniowa jest związana z zaburzeniem autoimmunologicznym, lekarz może przepisać leki przeciwreumatyczne modyfikujące przebieg choroby (DMARD).

Przykłady tych leków obejmują azatioprynę i metotreksat.

Zabiegi domowe

Osoba może również wypróbować niektóre zabiegi w domu, aby znaleźć ulgę w przypadku miopatii. Ćwicz, jeśli masz jeden przykład.

Regularne przemieszczanie mięśni i ćwiczenie ćwiczeń oporowych może pomóc w budowaniu siły. Rozciąganie może również zwiększyć zakres ruchu i elastyczność.

Osoba z zapaleniem mięśni może współpracować z fizjoterapeutą, specjalistą, który specjalizuje się w ćwiczeniach i rozciąganiu w celu wyzdrowienia.

Na wynos

Czasami zapalenie mięśni jest krótkoterminowym problemem, który rozwiąże. W innych przypadkach jest to stan przewlekły, który może powodować zanik mięśni, który wpływa na codzienne życie człowieka. Dotyczy to zapalenia wielomięśniowego i zapalenia skórno-mięśniowego, które zwykle mają charakter długoterminowy. Warunki, takie jak zakaźne zapalenie mięśni, zwykle ustępują, gdy ogólny stan zdrowia osoby poprawia się.

Like this post? Please share to your friends: