Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak sok owocowy wpływa na jelita

Uważano wcześniej, że fruktoza, czyli cukier znajdujący się w owocach i sokach owocowych, jest przetwarzana przez wątrobę. Jednak nowe badanie sugeruje, że fruktoza jest przetwarzana głównie w jelicie cienkim.

butelki z sokiem owocowym

Opublikowane w czasopiśmie badanie ujawnia, że ​​przetworzony wysokoprocentowy pokarm i napoje przenikają do wątroby tylko w celu przetworzenia, gdy jelito cienkie zostanie przytłoczone.

Ostatnie odkrycia uzupełniają wiedzę naukową na temat wpływu nadmiernej ilości fruktozy na organizm.

Z poprzednich badań wiemy, że nadmierne spożycie cukru jest szkodliwe dla wątroby, a przewlekłe nadmierne spożycie powoduje otyłość, zwiększa odporność na insulinę i tworzy warunki do wystąpienia cukrzycy.

W ubiegłym roku odnotowano w badaniu, w którym stwierdzono, że produkty zawierające fruktozę, takie jak słodzone napoje, mogą zwiększać ryzyko niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby typu „bezalkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby”, co może prowadzić do marskości wątroby lub raka wątroby.

Badanie zaobserwowało trawienie fruktozy u myszy

Naukowcy z Uniwersytetu Princeton w New Jersey wykorzystali myszy do badania, w jaki sposób fruktoza przemieszcza się przez układ trawienny. Ich odkrycia sugerują, że istnieje fizjologiczna różnica w sposobie, w jaki organizm przetwarza różne ilości cukru.

Zamiast wątroby przetwarzającej cały cukier w organizmie, zespół zaobserwował, że ponad 90 procent fruktozy zostało przetworzone w jelicie cienkim myszy w badaniu.

Zespół odkrył, że fruktoza nie zaabsorbowana w jelicie cienkim przechodzi przez okrężnicę, gdzie wchodzi w kontakt z mikrobiomem, który jest florą mikrobiologiczną, która zamieszkuje jelito grube i okrężnicę.

Naukowcy wyjaśniają, że mikrobiom nie jest przeznaczony do przetwarzania cukru. Tak więc, podczas gdy osoba może spożywać dużą ilość węglowodanów bez wystawiania ich mikrobiomu na cukier, zmienia się to znacząco, gdy konsumowane są produkty o wysokiej zawartości cukru, takie jak napój gazowany i sok.

Podczas gdy wyniki nie dowodzą, że fruktoza ma wpływ na mikrobiom, zespół uważa, że ​​”efekt jest prawdopodobny”. Sugerują, że to powiązanie powinno być dalej badane w przyszłych badaniach, ponieważ może to dostarczyć nowego wglądu w niekorzystny wpływ wysokiego spożycia cukru.

„Jedz cukier tylko po posiłkach”

W badaniu stwierdzono, że jelito cienkie bardziej efektywnie oczyszcza fruktozę po posiłku.

Zespół teoretyzuje, że w okresach postu, takich jak rano lub po południu, osoby mogą być bardziej podatne na fruktozę, ponieważ jelito cienkie ma zmniejszoną zdolność do przetwarzania go w tych czasach.

Jako autor badań Joshua D. Rabinowitz z Instytutu Integratywnej Genomiki Lewis-Sigler na Uniwersytecie w Princeton wyjaśnia: „Możemy zaoferować pewną pewność – przynajmniej z tych badań na zwierzętach – że fruktoza z umiarkowanych ilości owoców nie dotrze do wątroby. „

„Widzieliśmy, że karmienie myszy przed wystawieniem na działanie cukru zwiększa zdolność jelita cienkiego do przetwarzania fruktozy” – kontynuuje Rabinowitz. „I to chroniło wątrobę i mikrobiom przed ekspozycją na cukry”.

Rabinowitz mówi, że wyniki wspierają „najbardziej staroświeckie porady na świecie”, czyli „ograniczanie słodyczy do umiarkowanych ilości po posiłkach” i unikanie słodkich napojów poza posiłkami.

Like this post? Please share to your friends: