Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Terapia światłem niebieskim na trądzik: korzyści, działania niepożądane i koszty

Niebieska terapia światłem jest nieinwazyjną terapią trądziku, która wykorzystuje światło do zabijania określonych bakterii na skórze.

Forma fototerapii, leczenie światłem niebieskim jest zatwierdzone przez FDA dla trądziku pospolitego, który jest umiarkowany lub nie zareagował na inne terapie.

Terapię światłem niebieskim można prowadzić w gabinecie dermatologa lub w domu.

Szybkie fakty dotyczące terapii światłem niebieskim:

 • Terapia światłem niebieskim wykorzystuje światło w zakresie niebieskich fal w celu zabicia bakterii lub na skórze.
 • Nie ma czasu na regenerację, a leczenie ma względnie niewiele, jeśli w ogóle, działań niepożądanych.
 • Badania wykazują umiarkowane dowody na skuteczność terapii światłem niebieskim dla osób z łagodnym do umiarkowanego trądzikiem.
 • Należy zauważyć, że większość badań dotyczących terapii światłem niebieskim jest niewielka i nie zawiera wyników długoterminowych. Brak danych dotyczących wyników w przypadku ciężkiego trądziku.

Czy terapia światłem niebieskim działa na trądzik?

Niebieskie światło niebieskie światło

Według American Academy of Dermatology, terapie świetlne „pokazują wielką nadzieję w leczeniu trądziku”, a wiele osób doświadcza znacznej poprawy zdrowia skóry po wielu sesjach.

Terapia światłem niebieskim może być stosowana w leczeniu trądziku, który jest już obecny na skórze lub w celu kontrolowania stanu przed wystąpieniem wybuchu.

Jednak akademia ostrzega, że ​​trądzik zwykle nie ustępuje całkowicie w wyniku fototerapii.

W leczeniu objawów trądziku często potrzebne są dodatkowe zabiegi.

Co mówią badania?

Wyniki, które wspierają efekty terapii światłem niebieskim na trądzik obejmują:

 • Badanie dotyczące osób z łagodnymi i umiarkowanymi postaciami trądziku, które leczono błękitną terapią dwa razy w tygodniu przez 5 tygodni doniósł, że zmiany zmniejszyły się o 64 procent.
 • W badaniu z 2004 r. Dotyczącym 28 osób dorosłych z trądzikiem na twarz, które przeszły 8 sesji terapii światłem niebieskim w ciągu 4 tygodni, odnotowano prawie 65-procentową poprawę ogólnych zmian trądzikowych.
 • Japońskie badanie 10 osób z trądzikiem na twarzy lub plecach dowiodło, że celowana terapia światłem niebieskim raz lub dwa razy w tygodniu doprowadziła do znacznego zmniejszenia nasilenia trądziku u ośmiu uczestników. Żadne nie miało żadnych szkodliwych skutków.
 • W innym badaniu 33 osoby o łagodnym lub umiarkowanym działaniu przeciwtrądzikowym stosują niebieskie światło dwa razy dziennie przez 8 tygodni, a także niektóre produkty do pielęgnacji skóry. Na koniec ponad 90 procent uczestników zgłosiło poprawę ogólnego wyglądu, czystości, tonu, tekstury i gładkości skóry. Zdecydowana większość, 82 procent, była zadowolona z systemu leczenia, a 86 procent stwierdziło, że jest łagodniejsza niż inne metody leczenia trądziku.

Ważne jest, aby pamiętać, że większość z tych badań obejmuje własne zgłoszone wyniki, które mogą być mniej wiarygodne niż przy użyciu wyników badań klinicznych.

Zalety terapii światłem niebieskim na trądzik

Terapia światłem niebieskim może oferować pewne korzyści w porównaniu z alternatywnymi metodami leczenia trądziku, ponieważ rozważa się:

 • bezpieczny i delikatny
 • bezbolesny
 • bez narkotyków
 • odpowiednie dla wszystkich obszarów ciała
 • nadaje się do stosowania z większością innych metod leczenia trądziku

W przeciwieństwie do terapii fotodynamicznej, nie ma wymogu unikania słońca po leczeniu. Terapia światłem niebieskim nie powoduje żadnych blizn.

  Terapia światłem niebieskim w innych warunkach

  Wiele innych schorzeń można leczyć za pomocą niebieskiego światła, w tym:

  • nowotwór skóry
  • problemy skórne
  • zaburzenia nastroju
  • zaburzenia snu

  Czego oczekiwać

  Terapia światłem niebieskim snu

  Terapię światłem niebieskim można podawać w gabinecie dermatologa lub w domu.

  Zabiegi w gabinetach są zwykle przeprowadzane 8 razy w ciągu 4 tygodni. Każda sesja trwa 15-30 minut, w zależności od ciężkości trądziku i wielkości obszaru leczonego ciała.

  Wskazane jest przybycie do gabinetu lekarskiego przed leczeniem czystą, wolną od makijażu skórą. Lekarz zapewni gogle do ochrony oczu, podczas gdy pacjent leży lub siedzi pod niebieskim światłem na czas trwania leczenia. Większość ludzi nie odczuwa żadnego bólu ani dyskomfortu.

  Po leczeniu niektóre stany zapalne i zaczerwienienia mogą być zauważalne w obrębie leczonego obszaru, chociaż powinno to szybko ustąpić. Makijaż można zazwyczaj zastosować natychmiast, chociaż ludzie powinni stosować się do zaleceń lekarza.

  Wyniki są zauważalne w ciągu 2-4 tygodni, a nawet w niektórych przypadkach nawet wcześniej.

  Pomiędzy zabiegami ludzie powinni unikać dotykania lub usuwania plam na skórze. Ważne jest przestrzeganie zaleceń dermatologa dotyczących stosowania produktów i technik opieki domowej podczas i po zabiegach.

  Konieczne są sesje kontrolne, aby utrzymać wyniki.

  Skutki i ryzyko

  Trądzik niemowlęcy z trądzikiem niebieskim światłem

  Przy prawidłowym stosowaniu, terapia światłem niebieskim nie wydaje się powodować żadnych poważnych długoterminowych skutków. Jednak mogą wystąpić pewne niewielkie działania niepożądane, takie jak:

  • sucha skóra
  • czerwień
  • obrzęk

  Osoby z rzadką chorobą znaną jako porfiria, która jest chorobą krwi, która powoduje zwiększoną wrażliwość na światło, powinny unikać terapii światłem niebieskim. Podobnie, nie powinien być używany przez ludzi z toczniem i alergią na porfiryny.

  Samodzielna terapia światłem niebieskim

  W ostatnich latach coraz więcej produktów z niebieskim światłem stało się dostępnych w leczeniu trądziku w domu.

  Są mniej agresywne niż zabiegi gabinetowe, ale mogą być wygodniejsze i bardziej opłacalne dla niektórych użytkowników.

  Dowiedziono, że samo stosowanie niebieskiego światła jest łatwe i bezpieczne w użyciu.

  Koszt i ubezpieczenie

  Ogólnie rzecz biorąc, terapia światłem niebieskim kosztuje od 40 do 60 USD za sesję. Większość planów ubezpieczeniowych nie obejmuje leczenia światłem trądziku.

  Urządzenia domowe mogą być alternatywną opcją, szczególnie dla osób z łagodnym trądzikiem. Niebieskie różdżki i maski można kupić już za 35 USD.Podczas korzystania z tych produktów należy przestrzegać instrukcji producenta.

  Like this post? Please share to your friends: