Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o hemarthrosis

Hemarthrosis to stan, który występuje w wyniku krwawienia do jamy stawowej.

Staw, który ma nawracające zapalenie naczyń krwionośnych (epizody krwawienia) jest znany jako staw docelowy, co zwykle oznacza, że ​​około czterech oddzielnych krwawień wystąpiło w tym samym stawie w ciągu 6 miesięcy. Jednak połączenie docelowe może być również spowodowane jednym poważnym spadkiem.

Najczęstszymi dotkniętymi stawami są kolana, kostki i łokcie, chociaż może również wystąpić w biodrze, ramionach i nadgarstkach.

Co to jest hemarthrosis?

kobieta trzyma kolana

Krwawienie z dostępu stawów jest częstym powikłaniem hemofilii – zaburzeniem genetycznym, które występuje, gdy białko krzepnięcia znane jako czynnik VIII lub IX jest wadliwe lub brakujące.

W dłuższym okresie nadmierne krwawienie może powodować trwałe uszkodzenie stawu, co prowadzi do ograniczenia ruchów, a czasem do trwałej niepełnosprawności.

Nasilenie i częstotliwość krwawień będzie decydować o tym, jak prawdopodobne jest, że dana osoba wyrządzi trwałe uszkodzenie.

Czasami krwawienie do przestrzeni stawowej i ciśnienie spowodowane przez krew wypełniającą przestrzeń może prowadzić do silnego bólu, obrzęku i deformacji.

Uszkodzenia spowodowane przez wspólne krwawienie są podobne do tych związanych z zapaleniem stawów.

Kiedy krwawienie występuje w stawie, wpływa na chrząstkę otaczającą kość. Chrząstka zapobiega dwóm kościom, które łączą się ze sobą, gdy się poruszają.

Krwawienie połączone niszczy chrząstkę, która ulega zniszczeniu i ulega zniszczeniu. Uszkodzona chrząstka nie jest w stanie dłużej chronić kości przed tarciem, tak że ocierają się o siebie, co jest bardzo bolesne. Z czasem spowoduje to ograniczony ruch w stawie osoby.

Objawy

Wczesne oznaki, że ktoś ma wspólny krwawienie prowadzące do hemarthrosis obejmują:

 • ciepło w stawie
 • obrzęk w stawie
 • mrowienie w stawie
 • dziecko z krwawiącym stawem może być drażliwe lub płakać bez powodu, który rodzic może określić

Z czasem objawy mogą stać się poważniejsze i obejmują:

 • skóra na stawie jest ciepła
 • obrzęk
 • sztywność
 • ból
 • utrata ruchu
 • niewygoda
 • małe dzieci mogą odmówić wyprostowania, używania lub obciążania chorej kończyny

Leczenie

starszy mężczyzna odbiera fizjoterapeuta na kolana

Leczenie hemarthrosis zależy od podstawowej przyczyny uszkodzenia stawu, a także od tego, jak poważne są jego uszkodzenia.

Jeśli inny problem chorobowy powoduje problem, wówczas lekarz będzie musiał go zdiagnozować i leczyć osobno.

Lekarze mogą leczyć hemarthrosis, ból i brak ruchu związanego z uszkodzeniem stawów, z operacją.

Jeśli dana osoba ma hemofilię, musi dokładnie przedyskutować wszystkie opcje operacji z lekarzem specjalistą (hematologiem) przed poddaniem się jakiejkolwiek operacji.

Jednak większość osób z hemofilią stosuje terapię zastępczą – leki zastępujące wadliwe lub brakujące białko krzepnięcia – co powinno zapobiegać w pierwszej kolejności wylewowi krwi.

Istnieją dwa główne rodzaje operacji chirurgicznych w leczeniu hemarthrosis.

Synovectomy

Ta procedura obejmuje usunięcie błony maziowej, która jest wyściółką stawu. Błonica maziowa pomaga smarować staw, a także pomaga usunąć wszelki płyn i gruz ze stawu.

W błonie maziowej znajdują się również naczynia krwionośne, które są główną przyczyną krwawienia. Usunięcie tej podszewki zatrzymuje cykle krwawienia.

Synovectomy nie sprawi, że staw będzie o 100 procent lepszy, ale pomoże złagodzić ból i poprawić ruch.

Istnieją trzy rodzaje synowektomii:

 • Radioaktywny: lekarz wstrzykuje radioaktywny płyn do stawu.
 • Artroskopowy: chirurg wykonuje małe nacięcia w stawie i usuwa błonę mazawczą, używając małego aparatu do dokładności.
 • Otwarte: Pełna operacja polega na całkowitym otwarciu stawu w celu usunięcia błony maziowej.

Wymiana stawu

Chirurdzy zwykle przeprowadzają operacje wymiany stawów wyłącznie na ludziach cierpiących na przewlekły, długotrwały ból, który wpływa na ich codzienne życie. Podczas tej procedury chirurg całkowicie usuwa uszkodzone połączenie i kość i zastępuje je plastikowymi i metalowymi elementami.

Chirurdzy przeprowadzają tę procedurę częściej u osób z problemami stawów kolanowych i biodrowych. Po operacji i fizjoterapii, osoba, która miała zastąpienie stawu, nie powinna czuć bólu i doznać poprawy ruchów.

90 procent wymiany stawów utrzymuje się przez 10 lat.

Inne rodzaje operacji, takie jak leczenie bólu stawów, obejmują:

 • Cheilektomia: Usunięcie małych wyrostków kostnych na stawie.
 • Arthrodesis: Fuzja stawu.
 • Osteotomia: Usunięcie kawałka kości z nogi, aby wyprostować ją i zmniejszyć ból.

Fizykoterapia

Jako alternatywę dla zabiegu chirurgicznego lub po zabiegu chirurgicznym w przypadku hemarthrosis, osoba będzie musiała przejść terapię fizykalną.

Jest kilka powodów:

 • w celu zmniejszenia stanu zapalnego i bólu
 • w celu zwiększenia zakresu ruchu i wzmocnienia mięśni wokół stawu
 • w celu poprawy ogólnej funkcji
 • nauczyć się, jak unikać bolesnego ruchu.

Zmiany stylu życia

Istnieją również pewne zmiany stylu życia, które ludzie mogą zrobić, aby spróbować i zapobiec złagodzeniu objawów hemarthrosis:

 • wykonywanie ćwiczeń, które chronią stawy i wzmacniają mięśnie.
 • utrata wagi w przypadku nadwagi
 • unikanie działań, które mogłyby spowodować krwawienie

Przyczyny

tabletki przeciwzakrzepowe

Hemarthrosis występuje często u osób z zaburzeniami krzepnięcia, takimi jak hemofilia.

National Hemophilia Foundation szacuje, że około 1 na każde 5000 dzieci rodzi się z hemofilią w Stanach Zjednoczonych. Obecnie w USA jest około 20 000 osób, które cierpią na tę chorobę.

Wiele starszych osób, które obecnie chorują na hemofilię, może już mieć lub jest w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju hemarthrosis.

Jest tak prawdopodobnie dlatego, że kiedy byli dziećmi, leczenie było mniej zaawansowane. W przeciwieństwie do tego, wiele dzieci urodzonych z hemofilią dorasta dziś ze zdrowymi stawami, ponieważ stosują terapię zastępującą czynnik, aby pomóc im w krzepnięciu krwi.

Jednak wiele innych przyczyn może prowadzić do hemarthrosis:

 • uraz spowodowany zwichnięciem lub zranieniem
 • leki rozrzedzające krew, znane jako antykoagulanty
 • infekcja w stawie
 • niektóre rodzaje zapalenia stawów, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów i hemofilne zapalenie stawów
 • niektóre rodzaje nowotworów, powszechnie białaczka

W kolanach

Hemarthrosis w kolanie często jest spowodowany urazem, z urazami więzadeł, łzami, złamaniami i dyslokacjami między przyczynami.

W łokciach

Hemarthrosis in the łokcia jest zwykle spowodowany urazem uderzeniowym, który może wystąpić podczas uprawiania sportów, takich jak nurkowanie.

Kiedy iść do lekarza

Jeśli ktoś ma jakiekolwiek obawy dotyczące krwawienia na stawie, powinien jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ im wcześniej ten stan jest leczony, tym lepszy jest wynik.

Jeśli krwawienie nie zostanie zatrzymane, to ostatecznie doprowadzi do trwałego uszkodzenia.

Na początku może nie być widocznych objawów, więc mogą polegać na tym, co czują, a nie na tym, co widzą. Każdy, kto ma jakiekolwiek wątpliwości, powinien skontaktować się z lekarzem.

Like this post? Please share to your friends: