Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy to jest formuła odwracania cukrzycy typu 2?

Wyniki badań klinicznych z pierwszego roku pokazały, że prawie połowa osób uczestniczących w intensywnym programie kontroli masy ciała, realizowanym w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, osiągnęła remisję cukrzycy typu 2 bez przyjmowania leków.

chłopiec ważący na wadze

Badanie, które nazywane jest próbą kliniczną remisji cukrzycy (DiRECT), opiera się na wcześniejszych pracach prowadzonego przez współprowadzącego badacza prof. Roya Taylora, dyrektora Centrum Rezonansu Magnetycznego na Uniwersytecie Newcastle w Wielkiej Brytanii.

Wcześniejsza praca wykazała, że ​​radykalna zmiana w diecie może odwrócić cukrzycę typu 2.

Wyniki niedawno przeprowadzonego badania sugerują, że remisję cukrzycy typu 2 można osiągnąć dzięki intensywnym programom kontroli masy ciała wspieranym przez rutynową opiekę podstawową.

Ustalenia zespołu ujawniły, że po 12 miesiącach radykalnej kontroli wagi uczestnicy stracili średnio 10 kilogramów (22 funty), a 45,6 procent z nich wróciło do stanu bez cukrzycy bez leczenia.

Koncentracja na „długotrwałym utrzymaniu utraty wagi”

Prof. Taylor mówi, że znaczna utrata wagi zmniejsza ilość tłuszczu w wątrobie i trzustce, dzięki czemu mogą ponownie zacząć normalnie pracować.

„To, co widzimy z DiRECT,” zauważa, „jest to, że utrata wagi nie jest związana z lepszym leczeniem cukrzycy typu 2: znaczna utrata masy ciała może w rzeczywistości spowodować trwałą remisję.”

„Nasze odkrycia sugerują, że nawet jeśli miałeś cukrzycę typu 2 przez 6 lat”, dodaje współprzewodniczący procesu, prof. Michael Lean, przewodniczący Human Nutrition na University of Glasgow w Wielkiej Brytanii, „wprowadzenie choroby w stan remisji jest możliwe. „

Mówi, że ich podejście różni się od konwencjonalnego sposobu radzenia sobie z cukrzycą typu 2, ponieważ koncentruje się „na potrzebie długotrwałego utrzymywania utraty wagi poprzez dietę i ćwiczenia oraz zachęca do elastyczności w celu optymalizacji indywidualnych wyników.”

Cukrzyca to globalny problem zdrowotny

Cukrzyca to choroba, w której organizm albo nie wytwarza wystarczającej ilości, albo nie może skutecznie używać insuliny, która jest hormonem, który pomaga komórkom wchłonąć i zamienić cukier we krwi w energię.

W cukrzycy typu 2 komórki organizmu nie reagują na insulinę tak, jak powinny, czyli insulinooporność. Trzustka – organ produkujący insulinę – stara się zrekompensować wytwarzanie większej ilości insuliny, ale ostatecznie nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości cukru we krwi.

Wysoki poziom cukru we krwi lub hiperglikemia uszkadzają wiele części ciała i mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym chorób serca, zaburzeń widzenia i chorób nerek.

Spośród setek milionów ludzi na całym świecie cierpiących na cukrzycę, zdecydowana większość ma typ 2, co wynika w dużej mierze z posiadania zbyt dużej masy ciała i braku aktywności fizycznej.

W Stanach Zjednoczonych około 90-95 procent z 30 milionów osób chorych na cukrzycę ma typ 2. Chociaż zwykle dotyka ludzi w wieku 45 lat i starszych, coraz większa liczba dzieci i młodych dorosłych rozwija również cukrzycę typu 2.

Intensywne zarządzanie wagą a standardowa opieka

Pierwsze wyniki DiRECT dotyczą 298 osób w wieku 20-65 lat, które zostały zrekrutowane na badania od lipca 2014 r. Do sierpnia 2016 r. I u których w ciągu ostatnich 6 lat zdiagnozowano cukrzycę typu 2. Uczestniczyli w 49 klinikach podstawowej opieki medycznej lub przychodniach ogólnych w całej Szkocji i regionie w północno-wschodniej Anglii.

W badaniu losowo przydzielono kliniki GP, aby zapewnić jeden z dwóch rodzajów leczenia: albo radykalny program kontroli wagi o nazwie Counterweight Plus, albo przestrzeganie aktualnych wytycznych dotyczących najlepszych praktyk.

Spowodowało to 149 osób po intensywnym programie kontroli masy ciała i kolejnych 149 osób po bieżącej praktyce (kontrole).

W ciągu pierwszych 3-5 miesięcy uczestnicy kontrolujący wagę spożywali całkowitą formułę zastępującą dietę, która dawała im nie więcej niż 855 kalorii dziennie. Następnie stopniowo wprowadzali normalne jedzenie w ciągu 2-8 tygodni.

W trakcie programu otrzymywali wsparcie w utrzymaniu odchudzania, które obejmowało sesje poznawczo-behawioralnej terapii wraz z poradą, jak być bardziej aktywną fizycznie. Od samego początku programu przestali brać leki, aby kontrolować wysokie ciśnienie krwi i cukrzycę.

Cukrzyca odwróciła się u prawie połowy pacjentów

Pod koniec pierwszego roku prawie jedna czwarta (36 ze 149) osób w programie kontroli masy ciała straciła 15 kilogramów (33,1 funta). Średnia utrata masy ciała w tej grupie wynosiła 10 kilogramów (22,1 funta) w porównaniu z zaledwie 1 kilogramem (2,2 funta) w grupie kontrolnej.

Ponadto prawie połowa (68 ze 149) osób stosujących kontrolę masy ciała odwróciła cukrzycę po 12 miesiącach, w porównaniu z zaledwie 4 procentami (6 osób) z grupy kontrolnej.

Istotnym rezultatem badania był silny związek między utratą wagi a powodzeniem w odwracaniu cukrzycy.

Prawie wszyscy (9 na 10) spośród tych, którzy stracili 15 kilogramów (33,1 funta) lub więcej, zdołali odwrócić cukrzycę typu 2, w porównaniu z zaledwie trzema czwartymi (47 z 64) osób, które straciły 10 kilogramów (22,1 funta) lub jeszcze.

Grupa zarządzania wagą poprawiła się również w innych środkach zdrowia, w tym w poprawie średnich poziomów triglicerydów lub lipidów we krwi i ciśnienia krwi. Prawie połowa grupy była w stanie utrzymać leki na ciśnienie krwi bez wzrostu ciśnienia krwi.

DiRECT podąża za uczestnikami przez 4 lata, aby ustalić, w jakim stopniu utrata masy ciała i osiągnięcia remisji trwają.

Ponieważ większość uczestników była brytyjska i biała, naukowcy nie mogą powiedzieć, czy odkrycia odnoszą się do innych grup, szczególnie tych, u których cukrzyca typu 2 może rozwinąć się w wyniku mniejszego przyrostu masy ciała, np. Osób z Azji Południowej.

Cele osiągalne dla wielu osób „

Profesor Taylor wyjaśnia, że ​​wyniki badań sugerują, że nie jest konieczne podejmowanie prób uzyskania ogromnych strat masy ciała, takich jak te, których celem jest chirurgia bariatryczna, aby odwrócić mechanizmy powodujące cukrzycę typu 2.

Cele odchudzania w programie podjętym w badaniu są „osiągalne dla wielu ludzi”, mówi, zauważając: „Wielkim wyzwaniem jest długoterminowe unikanie odzysku masy ciała”.

Wyniki te, wraz z wynikami innych badań, „wskazują, że utrata masy ciała powinna być głównym celem w leczeniu cukrzycy typu 2”, zauważa profesor Emeritus Matti Uusitupa, z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii, w komentarzu towarzyszącym.

Prof. Uusitupa zauważa także, że najlepszym dowodem na to, że najlepiej jest zacząć zmiany stylu życia i pracować nad zmniejszeniem masy ciała, jest diagnoza cukrzycy „ponieważ motywacja pacjenta jest zwykle wysoka i może być wzmocniona przez profesjonalnych dostawców usług medycznych”.

„Te odkrycia są bardzo ekscytujące, mogą zrewolucjonizować sposób leczenia cukrzycy typu 2”.

Prof. Roy Taylor

PLMedBook