Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak rozpoznać i leczyć zapalenie powiek

Zapalenie skóry powiek jest częstym stanem, który powoduje, że skóra na powiece lub wokół niej staje się sucha, swędząca i podrażniona.

Termin może odnosić się do egzemy, łuszczycy lub łojotokowego zapalenia skóry na powiekach. Gdy przyczyną jest alergen lub środek drażniący, stan nazywany jest zapaleniem skóry wywołanym kontaktem z powiek.

W tym artykule omówiono, jak radzić sobie z zapaleniem powiek, stosując leczenie i środki do domu. Przyjrzyj się także objawom i przyczynom choroby.

Leczenie

reakcja alergiczna na powiece

W przypadku wszystkich rodzajów zapalenia powiek, ludzie powinni utrzymywać okolice oczu w czystości i unikać ich dotykania lub drapania. Pomaga to zapobiec dalszemu podrażnieniu lub infekcji.

W miarę możliwości pomocne jest zidentyfikowanie i unikanie kontaktu z substancjami drażniącymi i alergenami, które mogą powodować zaostrzenia. Mogą to być:

 • niektóre marki makijażu
 • filtry słoneczne
 • perfumy
 • okulary pływackie
 • krople do oczu
 • sztuczne rzęsy
 • roztwór soczewek kontaktowych
 • alergeny w powietrzu

W leczeniu zapalenia powiek wywołanego przez atopowe zapalenie skóry (wyprysk) lub łuszczycę oraz natychmiastowego złagodzenia objawów, dana osoba może:

 • Nawilżać. Kremy nawilżające mogą złagodzić suchość i swędzenie. Szeroka gama kremów jest dostępna bez recepty i bez recepty. Są najskuteczniejsze w leczeniu łagodnego zapalenia skóry.
 • Użyj inhibitorów kalcyneuryny. Lek ten jest stosowany w leczeniu zaburzeń zapalnych, w tym atopowego zapalenia skóry i łuszczycy. Może być stosowany jako krem ​​lub doustnie. Należy go stosować ostrożnie, ponieważ może to tłumić działanie układu odpornościowego.
 • Użyj kortykosteroidów. Kremy oparte na sterydach można nakładać bezpośrednio na powieki, aby leczyć stany zapalne i zmniejszyć suchość. W przypadku szeroko rozpowszechnionych przypadków zapalenia skóry lub egzemy, kortykosteroidy można przyjmować w postaci tabletek. Siła leku zależy od nasilenia objawów.

Ludzie powinni ostrożnie używać kremów kortykosteroidowych, ponieważ mogą stracić część swojej skuteczności, jeśli są stosowane zbyt długo. W przypadku stosowania w pobliżu oka istnieje ryzyko wystąpienia jaskry, jeśli jest stosowana przez dłuższy czas.

Kremy te mogą również wywoływać pewne krótkotrwałe skutki uboczne, takie jak trądzik, wzrost włosów na leczonych obszarach i przerzedzenie skóry.

Tabletki kortykosteroidowe są zarezerwowane dla najcięższych objawów, ponieważ ich działania niepożądane mogą być poważne. Możliwe skutki to wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca i osteoporoza.

Objawy

Zapalenie skóry powiek wywołuje stan zapalny cienkiej, wrażliwej skóry wokół oczu. Powieki stają się podrażnione, opuchnięte, suche i zaczerwienione. Może wpływać na jedno lub oba oczy.

Jeśli ten stan się utrzymuje, powieki mogą się zagęścić w procesie zwanym lichenifikacją.

W przypadku działania drażniącego lub alergenu objawy zwykle występują w ciągu kilku godzin lub dni kontaktu z substancją aktywującą. Objawy powinny ustąpić po usunięciu substancji wyzwalającej.

Rodzaje i przyczyny

Powszechne formy zapalenia powiek obejmują:

 • Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry rozwija się z powodu reakcji alergicznej, która powoduje stan zapalny skóry, taki jak pyłek u osoby z katarem siennym. Niektóre produkty kosmetyczne lub metale, takie jak nikiel, są częstymi przyczynami alergicznych reakcji skórnych.
 • Drażniące kontaktowe zapalenie skóry jest spowodowane przez bezpośredni kontakt powieki z substancją uszkadzającą zewnętrzną warstwę skóry, taką jak niektóre rodzaje makijażu, mydła i detergenty.
 • Atopowe zapalenie skóry jest formą egzemy, która może wpływać na powieki.
 • Łojotokowe zapalenie skóry jest częstym schorzeniem, które powoduje stan zapalny i łuszczący się skóry. Często występuje na skórze głowy, ale może również wpływać na tłuste obszary skóry, takie jak powieki.

Nie jest jasne, co powoduje stany takie jak atopowe zapalenie skóry, choć wydaje się, że jest to składnik genetyczny i może działać w rodzinach.

Zapobieganie

młoda kobieta stosowania makijażu oczu

Następujące działania mogą pomóc w zapobieganiu ogniskom zapalenia powiek:

 • Unikaj drapania lub tarcia powiek. Może to spowodować dalsze uszkodzenia skóry i zwiększa ryzyko infekcji.
 • Dokonaj zmian w diecie. Alergie pokarmowe mogą wywoływać zapalenie skóry powiek. Szczególnie produkty mleczne mogą powodować objawy atopowego zapalenia skóry. Osoba powinna skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem znaczących zmian w diecie.
 • Wypróbuj produkty przeciw świądowi. Leki dostępne bez recepty mogą zmniejszyć chęć świądu. Pomocny może być także gorący lub zimny kompres.
 • Unikaj niektórych środków nawilżających. Produkty zawierające formaldehyd, lanolinę, parabeny lub substancje zapachowe mogą powodować dodatkowe podrażnienia skóry.
 • Nosić odzież ochronną. Może pomóc osłonięcie oczu od potencjalnych czynników drażniących za pomocą okularów lub gogli.
 • Regularnie nawilżaj. Używanie balsamu na powiekach każdego dnia może zapobiegać rozwojowi objawów. Ludzie powinni uważać, aby nie uzyskać kremu nawilżającego w oczach.
 • Użyj mniej mydła. Biorąc krótsze prysznice lub kąpiele skraca czas narażenia skóry na potencjalne podrażnienia. Może również pomóc w użyciu łagodnych mydeł, mydełek antybakteryjnych lub mydeł bez zapachu.
 • Ogranicz użycie makijażu. Używanie makijażu wokół oczu, np. Cieni do powiek lub tuszu do rzęs, może podrażnić wrażliwe okolice oczu. Pomocne może być użycie mniej lub przejście na hipoalergiczne marki.

Przyczyny, rodzaje i przyczyny zapalenia powiek są różne. Może być konieczne wypróbowanie kilku z tych działań przed znalezieniem najbardziej skutecznych.

Czynniki ryzyka

Skóra wokół oczu jest cienka i delikatna, dzięki czemu oczy są szczególnie wrażliwe na podrażnienia.

Chociaż trudno przewidzieć, u kogo wystąpi zapalenie powiek, niektóre czynniki mogą zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju choroby. Obejmują one:

 • Wiek. Niemowlęta są bardziej podatne na niektóre typy, takie jak łojotokowe zapalenie skóry, zwane także „kołyską”.
 • Genetyka. Choroby skóry często występują w rodzinach.
 • Zła higiena osobista.Nie utrzymywanie skóry w czystości może prowadzić do stanu.
 • Niektóre zawody. Obejmują one wszelkie częste narażenie na potencjalne substancje wyzwalające, takie jak pracownicy rolni, budowlani, kosmetyczni i kosmetyczni.
 • Niektóre lekarstwa. Leki, takie jak neomycyna lub beta-blokery, mogą być wyzwalaczami.
 • Warunki medyczne. Katar sienny, astma lub inne schorzenia skóry, takie jak trądzik lub łuszczyca.

Diagnoza

Możliwe jest zdiagnozowanie zapalenia powiek, jeśli przyczyna jest oczywista. Dzięki próbom i błędom możliwe jest identyfikowanie i unikanie wyzwalaczy bez konieczności korzystania z pomocy medycznej.

Lekarz może często zdiagnozować formę zapalenia skóry za pomocą badania fizykalnego. Mogą zapytać o czynniki ryzyka, takie jak katar sienny.

Gdy podejrzewa się reakcję alergiczną jako przyczynę, lekarz może zalecić test płatkowy. W tym miejscu na skórze umieszcza się wspólny alergen w celu przetestowania reakcji alergicznej.

Jeśli podejrzewaną przyczyną jest czynnik drażniący, można zastosować powtarzany otwarty test aplikacyjny (ROAT). Obejmuje to wystawienie skóry na działanie drażniącego przez kilka dni w celu zbadania problematycznych reakcji skórnych.

Może być trudniej określić konkretny środek drażniący w porównaniu z alergenem.

Komplikacje

młoda kobieta pociera jej oko

Niektóre powikłania, które mogą wystąpić w przypadku zapalenia powiek powiek obejmują:

 • Infekcje skóry. Drapanie lub tarcie oczu może sprawić, że skóra będzie podatna na infekcje.
 • Infekcje oka. Bakterie mogą dostać się do oka, wielokrotnie dotykając lub pocierając region, powodując infekcje.
 • Trudności ze snem. Objawy zapalenia powiek mogą powodować dyskomfort podczas snu.
 • Inne stany skóry. Możliwe jest zapalenie skóry powiek przed stanem zapalnym skóry na innych obszarach ciała.
 • Neurodermititis. Chroniczne drapanie lub pocieranie może zwiększyć chęć swędzenia. Trwałe drapanie może spowodować odbarwienie i łuszczenie skóry.

Perspektywy

Zapalenie skóry powiek nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, chociaż może być niewygodne i może zakłócać codzienne życie.

W większości przypadków objawy można łatwo opanować, stosując leczenie i unikając wyzwalaczy. Może jednak stać się warunkiem długotrwałym i powtarzającym się.

Gdy wyzwalacze nie mogą być zidentyfikowane lub uniknięte, leczenie będzie stosowane w celu jak najlepszego opanowania objawów.

Skuteczność zabiegów może zależeć od stopnia ekspozycji na wyzwalacze i wrażliwości skóry.

Stosowanie strategii zapobiegania objawom, takich jak unikanie swędzenia lub tarcia oczu, pomoże poprawić i zmniejszyć nasilenie objawów lub wystąpienie objawów. Lekarz lub specjalista od skóry może zalecić działania najbardziej odpowiednie dla każdej osoby.

Like this post? Please share to your friends: