Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Stosowanie acetaminofenu w ciąży związane z autyzmem, ADHD u potomstwa

Acetaminofen jest jednym z niewielu środków przeciwbólowych uważanych za ogólnie bezpieczne w czasie ciąży. Jednak nowe badanie sugeruje, że może wcale nie być tak bezpiecznie, po zidentyfikowaniu związku pomiędzy prenatalną ekspozycją na lek a objawami autyzmu i nadpobudliwości psychoruchowej.

[Ciężarna kobieta trzymająca leki]

Badanie – prowadzone przez naukowców z Centrum Badań nad Epidemiologią Środowiskową (CREAL) w Barcelonie, w Hiszpanii – zostało opublikowane w Centrum.

Znany również jako paracetamol, acetaminofen jest jednym z najczęściej stosowanych leków dostępnych bez recepty w czasie ciąży. Około 65 procent kobiet w ciąży w Stanach Zjednoczonych używa narkotyków.

Wszystkie kobiety w ciąży powinny zasięgnąć porady lekarskiej przed zażyciem jakichkolwiek leków, ale dla większości przyszłych matek stosowanie acetaminofenu jest bezpieczne. Badanie z 2010 r. Przeprowadzone przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC) nie wykazało zwiększonego ryzyka poważnych wad wrodzonych z użyciem acetaminofenu w pierwszym trymestrze ciąży, a niektóre badania sugerują nawet, że może to zmniejszyć ryzyko wad wrodzonych.

Jednak istnieją pewne dowody na to, że stosowanie acetaminofenu podczas ciąży może wpływać na rozwój potomny mózgu. W 2014 roku opublikowane badanie wykazało, że kobiety w ciąży, które stosowały acetaminofen, częściej miały dzieci z zachowaniami związanymi z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).

Ocena związku między acetaminofenem i ADHD, autyzmem

W tym najnowszym badaniu autorka wiodąca Claudia Avella-Garcia, badaczka z CREAL, wraz z kolegami postanowiła zbadać związek między stosowaniem acetaminofenu w ciąży i ADHD wśród potomstwa, a także ustalić, czy może istnieć związek z autyzmem.

Zespół zapisał 2 644 oczekujące matki do swoich badań. W 12 i 32 tygodniu ciąży kobiety ukończyły ankietę, w której zapytano ją, czy stosowały acetaminofen w miesiącu poprzedzającym zajście w ciążę lub w czasie ciąży.

Kobiety były również pytane, jak często stosowały lek, chociaż dokładne dawki nie mogły być ocenione, ponieważ matki nie były w stanie ich przywołać.

Rozwój neuropsychologiczny 88 procent potomstwa kobiet oceniano w wieku 1 roku, a 79,9 procent oceniano w wieku 5 lat.

Po 1 roku rozwoju neuropsychologicznego dzieci oceniano za pomocą skali Bayley Scales of Infant Development (BSID), podczas gdy wiele testów – w tym McCarthy Scales of Children’s Abilities (MCSA) i Childhood Autism Spectrum Test (CAST) – wykorzystano do ocena na 5 lat.

Prenatalne narażenie na acetaminofen związane z objawami autyzmu u chłopców

Naukowcy odkryli, że 43 procent dzieci ocenianych w wieku 1 roku i 41 procent osób ocenianych w wieku 5 lat urodziły się matki, które stosowały acetaminofen w pierwszych 32 tygodniach ciąży.

W porównaniu z dziećmi urodzonymi przez matki, które nie brały acetaminofenu podczas ciąży, naukowcy odkryli, że ci, których matki stosowały acetaminofen w ciągu pierwszych 32 tygodni ciąży, mieli 30% większe prawdopodobieństwo w wieku 5 lat, aby mieć zaburzenia uwagi, często spotykane u dzieci z autyzmem lub ADHD.

Dzieci, które zostały prenatalnie wystawione na działanie acetaminofenu, częściej miały objawy nadpobudliwości lub impulsywności w wieku 5 lat. Ci, którzy byli uporczywie narażeni na działanie narkotyku, działali gorzej w testach uwagi, impulsywności i przetwarzania prędkości widzenia.

Co więcej, naukowcy odkryli, że chłopcy z prenatalną ekspozycją na acetaminofen byli bardziej podatni na kliniczne objawy autyzmu niż nieuczestniczeni chłopcy, a częstość występowania takich objawów wzrosła wraz z ciągłym narażeniem na lek.

To odkrycie, jak twierdzi zespół, może wyjaśnić, dlaczego chłopcy częściej rozwijają autyzm niż dziewczynki.

„Męski mózg może być bardziej podatny na szkodliwe wpływy we wczesnym okresie życia”, mówi Avella-Garcia. „Nasze zróżnicowane wyniki dotyczące płci sugerują, że zaburzenie androgeniczne endokrynologiczne, do którego mózg mężczyzn może być bardziej wrażliwy, może wyjaśniać związek”.

Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy twierdzą, że ich odkrycia wskazują, że dzieci narażone na acetaminofen w macicy mogą być bardziej narażone na objawy autyzmu lub ADHD.

„[…] chociaż mierzyliśmy objawy, a nie diagnozy, wzrost liczby objawów, które dziecko ma, może wpłynąć na niego, nawet jeśli nie są one na tyle poważne, aby uzasadnić kliniczną diagnozę zaburzeń neurorozwojowych.”

Claudia Avella-Garcia

„Przyszłe matki nie powinny się martwić”

Podczas gdy naukowcy nie są w stanie wskazać dokładnych mechanizmów, dzięki którym prenatalna ekspozycja na acetaminofen może być związana z autyzmem lub ADHD, zauważają, że lek łagodzi ból przez celowanie w receptory kannabinoidowe w mózgu, co może zmniejszyć łączność między komórkami nerwowymi.

„Może również wpływać na rozwój układu odpornościowego lub być bezpośrednio toksycznym dla niektórych płodów, które mogą nie mieć takiej samej zdolności, jak dorosły, aby metabolizować ten lek, lub poprzez tworzenie stresu oksydacyjnego” – mówi współautor badania, dr Jordi Júlvez , także badacz w CREAL.

Naukowcy doszli do wniosku, że potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób acetaminofen może wpływać na rozwój mózgu płodu.

Wyniki prawdopodobnie zmartwią matki oczekujące, ale dr James Cusack, dyrektor naukowy w Autistica – organizacji charytatywnej z autyzmu U.K. – twierdzi, że kobiety nie powinny przejmować się przyjmowaniem leku podczas ciąży.

„Ten dokument nie dostarcza wystarczających dowodów na poparcie twierdzenia, że ​​istnieje silne powiązanie między stosowaniem paracetamolu a objawami autyzmu” – powiedział. „Przedstawione wyniki mają charakter wstępny i nie powinny dotyczyć rodzin ani kobiet w ciąży”.

„Jak słusznie stwierdzają autorzy, potrzeba więcej badań, z dokładną kontrolą innych czynników, aby zrozumieć, czy link w ogóle istnieje.”

Dowiedz się, jak prenatalna ekspozycja na acetaminofen może zwiększać ryzyko astmy.

Like this post? Please share to your friends: