Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Podagra lek może pomóc w leczeniu niewydolności serca

Przeprojektowanie leków jest jedną z najszybszych i najskuteczniejszych dróg do nowych terapii medycznych. Badacze ujawniają, w jaki sposób taka strategia może zapewnić nowe leczenie niewydolności serca.

ilustracja przedstawiająca problem z sercem

W nowym badaniu zespół odkrył, że probenecyd – który jest lekiem powszechnie stosowanym w leczeniu dny – poprawia czynność serca u niewielkiej liczby osób z niewydolnością serca.

Pierwszy autor badań Nathan Robbins – z University of Cincinnati College of Medicine w Ohio – i koledzy niedawno zgłosili swoje odkrycia w.

Niewydolność serca jest stanem, który powstaje, gdy serce nie jest w stanie pompować krwi bogatej w tlen wystarczająco dobrze, aby wspierać inne narządy.

Szacuje się, że niewydolność serca dotyka około 5,7 miliona dorosłych w Stanach Zjednoczonych, a około 50 procent ludzi, którzy cierpią na tę chorobę umiera w ciągu 5 lat od diagnozy.

Chociaż nie ma lekarstwa na niewydolność serca, istnieją terapie pomagające w radzeniu sobie z chorobą. Niektóre z tych zabiegów, takich jak urządzenie wspomagające lewą komorę (LVAD), koncentrują się na poprawie funkcji serca.

LVAD to urządzenie zasilane bateryjnie, chirurgicznie wszczepiane w serce pacjenta. Wciąga krew z lewej komory serca, przed przetransportowaniem jej do aorty lub tętnicy, która rozprowadza krew do reszty ciała.

W swoich nowych badaniach Robbins i zespół ujawniają, w jaki sposób probenecyd może oferować nieinwazyjną alternatywę dla takich terapii, po stwierdzeniu, że lek dna poprawia czynność pompowania serca u osób z niewydolnością serca.

„Od ławki do łóżka”

Badacze przetestowali probenecyd na 20 osobach w wieku 57 lat, z których wszyscy mieli niewydolność serca.

W ramach podwójnie ślepego, randomizowanego badania kontrolowanego placebo, wszyscy uczestnicy przyjmowali probenecyd lub placebo przez 4-tygodniowe okresy między czerwcem 2013 r. A kwietniem 2015 r.

Frakcję wyrzutową pacjentów lub zdolność serca do pompowania krwi mierzono za pomocą echokardiogramu. Inne pomiary czynności serca obejmowały badanie elektrokardiograficzne i 6-minutowy test marszu.

W porównaniu z placebo, naukowcy odkryli, że probenecyd doprowadził do poprawy frakcji wyrzutowej.

„To jest pierwszy raz”, mówi Robbins, „probenecyd był stosowany u pacjentów z niewydolnością serca i pokazaliśmy, że zwiększa frakcję wyrzutową u pacjentów z niewydolnością serca. To było ekscytujące, móc zobaczyć tę lekarską pracę od ławki do łoże boleści.”

„Byliśmy bardzo szczęśliwie zaskoczeni, że ulepszyliśmy dwa główne sposoby funkcjonowania serca” – dodaje współautor badań, dr Jack Rubinstein z Wydziału Medycyny Wewnętrznej na Uniwersytecie w Cincinnati. „Poprawia to, jak serce kurczy się i jak się rozluźnia.”

Co ważne, stwierdzono, że lek nie wywołuje znaczących działań niepożądanych u badanych. „Wiemy, że jest bardzo prawdopodobne, że będzie bezpieczny, ponieważ lek był przyjmowany przez ludzi w każdym wieku przez dziesięciolecia” – mówi dr Rubinstein. „Ma bardzo silny profil bezpieczeństwa.”

„Nowy sposób leczenia niewydolności serca”

Kiedy naukowcy przetestowali lek na komórkach serca pobranych od myszy, odkryli, że poprawia on wykorzystanie wapnia w sercu, które jest kluczowym czynnikiem w skurczu mięśnia sercowego.

Chociaż potrzebne są większe badania kliniczne w celu określenia skuteczności probenecydu na niewydolność serca, naukowcy uważają, że ich wyniki są obiecujące.

„Reperkusje są potencjalnie znaczące – jeśli uda nam się potwierdzić ten eksperyment w większych badaniach z dłuższym okresem obserwacji, może to stanowić nowy sposób leczenia niewydolności serca, na którą dostępne są ograniczone terapie medyczne.”

Dr Jack Rubinstein

„Urządzenia wspomagające lewą komorę, rozruszniki serca, przeszczepy serca i leki są dostępne w leczeniu pacjentów z niewydolnością serca, ale wyniki dla pacjentów z niewydolnością serca są nadal gorsze niż wyniki dla zdecydowanej większości pacjentów z rakiem” – dodaje dr Rubinstein.

„To właśnie chcemy skutecznie zmienić.”

Like this post? Please share to your friends: