Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak przebijać uszy: osiem skutecznych metod

Większość ludzi odczuwała bolesne i denerwujące uczucie, że ich uszy są pełne lub zatkane i muszą się pop. Terminem medycznym jest barotrauma uszu.

Barotrauma ucha zwykle ma miejsce, gdy dana osoba jest chora lub zmienia wysokość, na przykład gdy leci samolotem, podjeżdża na górę lub schodzi na początku nurkowania.

Co to za uczucie i jak ktoś może sprawić, że jego uszy się pop? Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji o tym powszechnym doświadczeniu.

Jak otworzyć uszy

Dziewczyna z bolesnymi uszami na płaszczyźnie zastanawia się, jak pop ucha

Popping uszu pomaga otworzyć trąbki Eustachiusza i regulować ciśnienie w uchu środkowym.

Istnieje wiele strategii, dzięki którym ludzie mogą bezpiecznie i efektywnie wysyłać uszy:

Ziewać

Ziewanie pomaga otworzyć trąbki Eustachiusza. Spróbuj zmusić ziewnięcie kilka razy, aż uszy otworzy się.

Łyk

Połknięcie pomaga aktywować mięśnie, które otwierają trąbkę Eustachiusza. Popijanie wody lub ssanie twardych cukierków może pomóc w zwiększeniu konieczności połykania.

Manewr Valsalvy

Jeśli ziewanie i połykanie nie działają, weź głęboki oddech i zamknij nos. Trzymając usta zamknięte, staraj się delikatnie wydmuchać powietrze przez nos.

Podczas wykonywania tego manewru najlepiej zachować ostrożność, ponieważ istnieje niewielkie ryzyko zerwania błony bębenkowej.

Manewr Toynbee

Aby wykonać manewr Toynbee, ścisnij nos i zamknij usta, a następnie spróbuj przełykać. Posiadanie kęsa wody może sprawić, że będzie trochę łatwiej.

Manewr Frenzla

Aby wykonać ten manewr, uszczypnij nos i użyj języka, aby uzyskać kliknięcie lub dźwięk „K”.

Guma do żucia

Guma do żucia pomaga zwiększyć połykanie, ponieważ stymuluje wytwarzanie śliny. Ruch żucia może również pomóc w otworzeniu trąbek Eustachiusza.

Wypróbuj specjalne urządzenia

Dostępne są urządzenia, które pomagają oczyścić uszy. Są one szczególnie przydatne dla osób, które nie są w stanie bezpiecznie i skutecznie korzystać z powyższych manewrów.

Istnieją trzy typy urządzeń:

  • Specjalne zatyczki do uszu: Te specjalne zatyczki do uszu twierdzą, że pomagają regulować przepływ powietrza z otoczenia do ucha. Nie jest jasne, czy są naprawdę skuteczne, ale są tanie i wolne od ryzyka.
  • Otovent: The Otovent i podobne urządzenia naśladują ruchy użyte w manewrze Valsalvy. Aby go użyć, włóż dyszę do jednego nozdrza. Na drugim końcu znajduje się deflowany balon. Ściśnij otwarte nozdrze i wysadź balon za pomocą dyszy w pierwszym nozdrzu. To urządzenie może być szczególnie pomocne u dzieci lub innych osób, które nie są w stanie prawidłowo korzystać z Valsalva.
  • EarPopper: EarPopper to urządzenie na receptę, które może pomóc otworzyć trąbki Eustachiusza. Wystarczy włożyć urządzenie do jednego nozdrza, zamknąć drugie i nacisnąć przycisk. Urządzenie uwalnia małe podmuchy powietrza przez nos i do trąbek Eustachiusza.

Wiele urządzeń można kupić online, aby pomóc ludziom bezpiecznie wysłuchiwać ich uszu.

Lek

Doświadczeni podróżnicy często przyjmują leki obkurczające gardło podczas lotu. Zarówno tabletki, jak i aerozole do nosa mogą działać, chociaż starsze badania wykazały, że leki doustne są bardziej skuteczne.

Przyjmowanie leku na 30 minut przed startem lub lądowaniem może pomóc zmniejszyć błonę śluzową nosa i trąbki Eustachiusza, ułatwiając usuwanie uszu.

Podczas lotu ważne jest, aby unikać spania podczas zejścia i lądowania. Bardziej prawdopodobne jest zatkanie uszu w tym miejscu, a rzadkie połknięcie podczas snu może nie wystarczyć do ich oczyszczenia.

Niemowlętom czasami trudno jest oczyścić uszy, ponieważ nie są w stanie celowo połknąć lub pop ucha.

Karmienie (przy piersi lub butelce) lub dostarczanie smoczka może pomóc dziecku ssać i połykać, aby oczyścić uszy. Może to oznaczać obudzenie dziecka podczas zejścia, aby uniknąć późniejszego dyskomfortu.

Co się stanie, gdy uszy pop?

anatomia ucha ilustracja

Wewnątrz uszu znajduje się niewielka rurka, zwana trąbką Eustachiusza, która łączy się z gardłem. Eustachowska rurka pomaga odprowadzić płyn z ucha i reguluje ciśnienie powietrza między nosem a uszami.

Połknięcie otwiera tę rurkę i umożliwia małym pęcherzykom powietrza przejście od nosa do ucha.

Większość ludzi zauważyła niewielki trzask lub trzaskanie ucha podczas połykania; jest to spowodowane przepływem powietrza do ucha.

Powietrze jest stale wchłaniane przez wyściółkę ucha. Ten proces pomaga utrzymać ciśnienie powietrza po obu stronach błony bębenkowej tak samo.

Jeśli trąbka Eustachiusza zostanie zablokowana lub jeśli ciśnienie na zewnątrz jest inne niż ciśnienie wewnętrzne, może spowodować to nieprzyjemne uczucie, że uszy są pełne.

Zablokowane trąbki Eustachiusza

Najczęstszą przyczyną zablokowanej trąbki Eustachiusza jest zatkany nos, na przykład z powodu infekcji zimnem głowy lub zatok.

Gdy nos jest wypchany lub zatkany, może uniemożliwić prawidłowe opróżnienie lub wypełnienie powietrzem rur trustowych.

Nagromadzenie woskowiny jest również częstą przyczyną zablokowania lub zatkania trąbki Eustachiusza.

Gdy trąbka Eustachiusza jest zablokowana, uniemożliwia to przenikanie pęcherzyków powietrza do ucha środkowego, ostatecznie tworząc podciśnienie i ciągnąc za bębenek.

Może to być niewygodne i powodować inne problemy w uchu, takie jak utrata słuchu i zawroty głowy.

Zmiana ciśnienia powietrza

Ciśnienie powietrza w uchu jest zwykle takie samo jak ciśnienie na zewnątrz ucha. Jednak na wyższych lub niższych wysokościach, np. Podczas lotu samolotem lub nurkowania w głębinach morskich, ciśnienie powietrza nie jest takie samo.

W rezultacie trąbka Eustachiusza musi otwierać się szerzej i częściej, aby utrzymać i wyrównać ciśnienie do nowego ciśnienia.

Większość ludzi zauważa, że ​​ich uszy są gorsze w samolocie podczas startu i lądowania, gdy samolot wykonuje szybkie wznoszenie lub schodzenie.

Może się również zdarzyć w każdej chwili, gdy nastąpi gwałtowna zmiana wysokości lub ciśnienia.

Kiedy iść do lekarza

Ktoś, kto ma zatkane uszy powinien skontaktować się z lekarzem, jeśli nie używają tych strategii. Każdy, kto doświadcza uporczywego bólu lub dyskomfortu w uchu, powinien wcześniej skontaktować się z lekarzem.

Lekarz może zalecić leki, takie jak leki zmniejszające przekrwienie lub steroidy, w celu oczyszczenia ucha lub antybiotyki, jeśli dana osoba ma zakażenie ucha.

W rzadkich przypadkach może być konieczna operacja, aby pomóc otworzyć błony bębenkowe, spuścić płyn i wyrównać ciśnienie w uchu.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: