Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Diety wysokobiałkowe mogą zwiększać ryzyko chorób nerek

Diety wysokobiałkowe, takie jak dieta Dukana, są obecnie popularną alternatywą dla tradycyjnych diet odchudzających. Jednak naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie w Hiszpanii wykazali poprzez testy na szczurach, że dieta wysokobiałkowa zwiększa ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych i innych chorób nerek.

Dieta wysokobiałkowa dr. Pierre’a Dukana zyskała popularność w ostatnich latach, ze względu na doniesienia, że ​​dieta pomogła księżnej Cambridge stać się wystarczająco chudą, by dopasować się do jej sukni ślubnej i rzekomo przywróciła postać poporodową Jennifer Lopez.

W rodzimej Francji Dukana uważa się, że około 2 miliony osób stosuje dietę.

Ale dieta była kontrowersyjna. Brytyjskie Stowarzyszenie Dietetyczne umieściło dietę na pierwszym miejscu w swoim rocznym zestawie diet, aby uniknąć w 2010, 2011 i 2012 roku.

Podkreślają, że nawet sam doktor Dukan, który w 2013 r. Został pozbawiony prawa do wykonywania zawodu lekarza we Francji, ostrzegał przed problemami zdrowotnymi związanymi z dietą, takimi jak brak energii, zaparcia, niedobory witamin i minerałów oraz nieświeży oddech.

W 2012 r. Czasopismo Medical News Today doniosło o badaniu, w którym cztery piąte zwolenników Dukana przywróciło utraconą wagę w ciągu 36 miesięcy. Ten rodzaj wahania masy ciała może postawić dietetyków na zwiększone ryzyko nadciśnienia, cukrzycy i chorób serca.

Co znalazło nowe badanie?

W nowym badaniu naukowcy karmili 10 szczurów dietą o poziomie białka 45%, podczas gdy grupa kontrolna 10 innych szczurów była karmiona dietą o normalnym poziomie białka. Szczury umieszczano na odpowiednich dietach przez 12 tygodni – co odpowiada 9 latom w kategoriach ludzkich.

kobieta pomiaru jej talii

W ciągu 12 tygodni szczury na diecie wysokobiałkowej straciły 10% swojej masy ciała. Ale ciężar nerek u tych szczurów wzrósł o 22%, naczynia krwionośne filtrujące krew do nerek zwiększyły rozmiar o 13%, a kolagen wokół naczyń włosowatych o 32%.

Poziomy cytrynianu w moczu szczurów były o 88% niższe, a ich pH w moczu było o 15% bardziej kwaśne.

Mała ilość cytrynianu w moczu i obrzęk nerek są czynnikami ryzyka powstawania kamieni nerkowych. Wysokie pH moczu jest również objawem niewydolności nerek i kwasicy nerkowej, między innymi.

Co to oznacza dla ludzi?

rozmawiał z dr Virginia A. Aparicio, jednym z autorów badania. Dr Aparicio powiedział, że „kiedy eksperymentalne projekty są wykonywane na szczurach, pomimo ich wielkiego fizjologicznego i metabolicznego podobieństwa do ludzi, wszystkie wyniki powinny być podejmowane z ostrożnością.”

„Badania opracowane u ludzi zaobserwowały również bardzo podobne wyniki w osoczu i moczu w stosunku do tego, co zaobserwowaliśmy u szczurów.Nie ważne jest jednak, aby nie zaniepokoić populacji.Tylko pokazaliśmy mniej korzystny profil nerek, który może przynieść długoterminowy powikłania u niektórych osób najbardziej podatnych na ryzyko chorób nerek lub u nich zagrożonych. „

„Spożywanie dużych ilości owoców i warzyw zmniejsza ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych” – mówi dr Aparicio. „Prawdopodobnie ze względu na wysoką zawartość potasu i magnezu, która kompensuje kwasowość diety wysokobiałkowej”.

Aparicio zaleca również, aby każdy, kto stosuje dietę wysokobiałkową, regularnie ćwiczył, aby zwiększyć tkankę aktywną, co zmniejszy efekt „odbicia” po przybraniu na wadze po zakończeniu diety.

Like this post? Please share to your friends: