Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak organizm przetwarza alkohol

Dużą obawą, którą wielu ludzi ma, jest to, jak długo alkohol, który pili, pozostanie w ich systemie.

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na to, ale średnio wątroba może przetwarzać 1 uncję alkoholu na godzinę i może być wykryta we krwi przez kilka godzin, a także w moczu przez kilka dni.

Poniżej przedstawiono informacje o tym, w jaki sposób organizm przetwarza alkohol i różne czynniki, które mogą wpływać na ten proces.

Szybkie informacje o tym, jak długo alkohol pozostaje w twoim systemie:

 • Alkohol przedostaje się do krwioobiegu przez żołądek.
 • Ogólnie rzecz biorąc, wątroba może przetwarzać do jednej uncji alkoholu co godzinę.
 • Skutki alkoholu pochodzą z jego obecności we krwi i tkankach.
 • Alkohol można wykryć we krwi, moczu, a nawet w oddechu.

Jak organizm przetwarza alkohol?

Alkohol na barze

Około 20 procent alkoholu, który osoba pije, jest szybko wchłaniane do krwioobiegu przez żołądek. Dalsze około 80 procent wchłaniane jest przez jelito cienkie.

Każda pozostałość, która nie jest metabolizowana, pozostawia organizmowi pot, mocz i ślinę.

Gdy alkohol dotrze do krwiobiegu, przechodzi do wątroby, aby ją przetworzyć lub zmetabolizować. Wątroba produkuje enzymy rozkładające cząsteczki alkoholu.

Kiedy ktoś szczególnie szybko pije alkohol, wątroba nie może przetworzyć całego alkoholu w takim samym tempie, więc pozostaje w ciele.

Im wyższa jest koncentracja alkoholu we krwi (BAC), tym wyraźniejsze są efekty. Te efekty mogą obejmować:

 • zmniejszone zahamowania
 • zaburzona pamięć
 • bełkotliwa wymowa
 • zamieszanie
 • Trudności z koncentracją
 • problemy z oddychaniem
 • nudności lub wymioty
 • zaburzona równowaga i koordynacja
 • drażliwość

Co wpływa na szybkość przetwarzania alkoholu?

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na sposób przetwarzania alkoholu przez organizm.

Wiek

Seniorzy piją alkohol z lunchem

Alkohol pozostaje w wątrobie, im dłużej jest starsza osoba.

Przepływ krwi może być wolniejszy, a starsza osoba może częściej zażywać leki wpływające na wątrobę.

Czynniki te oznaczają, że alkohol przetwarzany jest wolniej, co może zwiększyć ilość alkoholu wchłanianego w organizmie.

Seks

Chociaż nie jest to prawdą dla wszystkich, alkohol ma tendencję do pozostawania w systemie kobiety dłużej niż u mężczyzny. Dzieje się tak dlatego, że kobiety mają wyższy procent tkanki tłuszczowej i mniejszy procent wody w organizmie niż mężczyźni.

jedzenie

Ponieważ alkohol jest wchłaniany do przewodu pokarmowego, obecność pokarmu w żołądku ma znaczący wpływ na szybkość wchłaniania alkoholu. Posiadanie pełnego żołądka może dramatycznie spowolnić wchłanianie.

Wyścig

Niektóre osoby ze wschodnioazjatyckiego pochodzenia nie mają enzymów niezbędnych do rozbicia alkoholu. Może to spowodować reakcję obejmującą zaczerwienienie twarzy, nudności, zawroty głowy, szybkie bicie serca i ból głowy.

Historia rodzinna

Badania wykazały, że zaburzenie używania alkoholu lub alkoholizm ma tendencję do bycia w rodzinie, co sugeruje związek genetyczny. Jednak same geny nie są odpowiedzialne za to, czy ktoś staje się alkoholikiem.

Badania wykazały, że zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe mogą wpływać na to, jak organizm przetwarza i radzi sobie z alkoholem.

Rozmiar

Podobnie jak inne leki i leki, rozmiar ciała osoby może wpływać na sposób przetwarzania alkoholu.

Osoba, która ma mniejszą wagę lub ma mniejszą ramę ciała, będzie miała większy wpływ niż osoba ważąca więcej lub posiadająca większą ramę ciała.

Czas od ostatniego drinka

Wątroba jest w stanie przetworzyć następny napój, który był dłuższy od poprzedniego.

Ktoś, kto szybko wypije jeden napój alkoholowy za drugim, z większym prawdopodobieństwem odczuje silniejsze skutki w krótszym czasie.

Leki

Niektóre leki mogą wpływać na zdolność ciała do przetwarzania alkoholu. Leki, które są znane z interakcji z alkoholem, obejmują:

 • leki przeciwlękowe i antydepresyjne
 • antybiotyki
 • leki na alergię
 • leki przeciwcukrzycowe

Jak długo alkohol pozostaje w systemie?

Czas wykrycia alkoholu w systemie zależy od tego, co jest testowane.

Krew

Stężenie alkoholu we krwi lub BAC pomaga określić, jak długo alkohol pozostaje w układzie.

Zwykle alkohol jest eliminowany przy 0,015 na godzinę. Na przykład, ktoś, kto ma BAC 0,08, czyli kiedy stanie się nielegalnym samochodem, zajmie około 5,5 godziny, aby wypłukać alkohol z ciała.

Ważne jest, aby wiedzieć, że osoba, która pije dużo lub na pusty żołądek, może nadal mieć alkohol w swoim systemie następnego dnia, co czyni nielegalnym prowadzenie pojazdu nawet wtedy.

Mocz

Długość alkoholu wykrywanego w moczu zależy od zastosowanego testu, ponieważ niektóre testy moczu są znacznie bardziej czułe niż inne.

Obecnie istnieje test, który wykrywa spożycie alkoholu do 80 godzin lub 3 do 4 dni po ostatnim wypiciu osoby.

Oddech

Często sprawdzane w ramach rutynowych testów alkomatem, alkohol może być wykryty w oddechu do 24 godzin po ostatnim napoju.

Włosy

Testy włosów mogą być wykorzystywane do wykrywania używania wielu różnych substancji, w tym alkoholu. Alkohol można wykryć we włosach przez około 90 dni po spożyciu napoju alkoholowego.

Mleko matki

Alkohol może pozostać w mleku matki tak długo, jak długo pozostaje we krwi. W miarę, jak alkohol opuszcza krew, opuszcza również mleko, co uniemożliwia „pompowanie i zrzucanie” mleka po wypiciu alkoholu.

Pompowanie mleka z piersi nie spowoduje szybszego wyeliminowania alkoholu z mleka.

Ślina

Śladowe ilości alkoholu można wykryć w wymazie ze śliny około 10-24 godzin po ostatnim napoju.

Jakie są długoterminowe zagrożenia związane z piciem?

Kieliszek wina na pierwszym planie

Podczas gdy używanie alkoholu jest powszechne, istnieje ryzyko dla zdrowia związane z ciężkim piciem. Intensywne spożywanie alkoholu wiąże się z:

 • rak jamy ustnej, gardła i piersi
 • uderzenie
 • choroba serca
 • choroba wątroby
 • choroba mózgu lub układu nerwowego
 • Wypadki

Śledzenie, co i ile osoba pije, może pomóc im rozpoznać, kiedy mogą pić za dużo.

Na wynos

Dla wielu osób spożywanie alkoholu jest częścią życia. Na przykład piwo przy grze w baseball lub kieliszek wina z kolacją jest powszechne.

Jednak regularne spożywanie alkoholu nie jest pozbawione ryzyka, a alkohol może pozostawać w systemie przez dłuższy czas, w zależności od kilku czynników.

Ktoś, kto czuje, że pije za dużo lub ma trudności z wycięciem, powinien porozmawiać z lekarzem o poradę dotyczącą rzucenia palenia.

Like this post? Please share to your friends: