Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak dieta może wpływać na objawy fibromialgii?

Fibromyalgia to stan, który powoduje, że osoba doświadcza częstego bólu, tkliwości mięśniowej i zmęczenia.

Nie ma ostatecznej znanej przyczyny fibromyalgii i nie ma lekarstwa. Dostępne są jednak leki, które mogą zmniejszyć objawy i pomóc w radzeniu sobie z chorobą. Oprócz tych leków na receptę, osoby z fibromialgią mogą stosować uzupełniające terapie i terapie, takie jak zarządzanie dietą, jako sposób na zmniejszenie bolesnych objawów.

W jaki sposób dieta może wpłynąć na fibromialgię?

Owoce i warzywa

Zmiany w diecie nie są częścią standardowego leczenia lub leczenia fibromialgii. Jednak pożywna dieta może prawie zawsze pomóc osobie z fibromialgią żyć tak zdrowo, jak to tylko możliwe.

Klinika w Cleveland zaleca dietę przeciwzapalną dla tych, którzy doświadczają przewlekłego bólu. Dieta przeciwzapalna nie jest konkretną dietą, ale raczej zbiorem zasad i wytycznych dotyczących wyborów żywieniowych.

Przykłady wyborów żywieniowych przeciwzapalnych obejmują:

 • Jedzenie ośmiu do dziewięciu porcji owoców i warzyw dziennie. Wybór kolorowych owoców i warzyw w miarę możliwości zapewnia największy zakres składników odżywczych. Przykładami szczególnie pożywienia są: brokuły, brukselka, kalafior i kapusta.
 • Wybór całych ziaren. Rafinowany cukier i proste węglowodany mogą mieć właściwości zapalne. Przykładami zdrowszych produktów pełnoziarnistych są jęczmień, kasza gryczana, owies, komosa ryżowa, brązowy ryż, żyto, pszenica i orkisz.
 • Ograniczanie nadmiernego spożycia mleka. Podczas gdy nabiał jest źródłem wapnia, posiadanie zbyt dużej ilości pokarmu może powodować stan zapalny.
 • Redukcja czerwonego mięsa. Czerwone mięso powinno być okazjonalnym pokarmem, a nie codziennym. Zastąp czerwone mięso karmą indyczą, rybą i wegetariańską. Kurczak bez kości, bez skóry jest również dobrym rozwiązaniem, ale może nie mieć właściwości przeciwzapalnych, które mają niektóre inne pokarmy.

Podczas gdy dieta przeciwzapalna niekoniecznie jest dietą odchudzającą, często pomaga ona utrzymać prawidłową wagę, co jest bardzo korzystne dla osób z fibromialgią.

Jakie pokarmy powinny unikać osoby z fibromialgią?

Według Fundacji Arthritis, dodatki do żywności zwane ekscytotoksynami mogą pogarszać objawy fibromialgii. Przykłady takich pokarmów obejmują glutaminian, asparaginian i L-cysteinę. Są one często dodawane do substytutów cukru, takich jak aspartam.

Kolejny dodatek do żywności, glutaminian sodu (MSG), jest często dodawany do wielu produktów azjatyckich i mrożonych. Badania nie w pełni wykazały, że te dodatki mogą pogorszyć objawy fibromialgii. Jednak niektórzy ludzie z fibromialgią stwierdzili, że odczuwają mniejszy ból, gdy usuwają te dodatki z diety.

Oprócz unikania dodatków niektóre osoby z fibromialgią znalazły ulgę, unikając następujących pokarmów:

 • Nabiał
 • Żywność zawierająca gluten
 • Rafinowana mąka
 • Cukier

Unikając tych objawów, niekoniecznie wyeliminują wszystkie objawy, ale osoby z fibromyalgią mogą skorzystać z prowadzenia dziennika żywności i komentowania objawów, które mogą wystąpić po zjedzeniu określonych pokarmów. Jeśli dana osoba identyfikuje wzorce między spożywanymi pokarmami i bolesnymi objawami, może rozważyć usunięcie określonych pokarmów z diety.

Jakie pokarmy mogą pomóc osobom z fibromialgią?

Żółtko jaja

Według National Institutes of Health (NIH), przyjmowanie suplementów witaminy D może pomóc w zmniejszeniu objawów fibromialgii u osób z niedoborem witaminy.

Dietetyczne źródła witaminy D można znaleźć w:

 • Żółtka
 • Jogurt o niskiej zawartości tłuszczu wzbogacony w witaminę D.
 • Sok pomarańczowy wzbogacony witaminą D.
 • Miecznik
 • Tuńczyk konserwowany w wodzie
 • Zboża pełnoziarniste wzbogacone witaminą D.

Chociaż żywność zawierająca witaminę D może nie pomagać każdej osobie z fibromialgią, spożywanie jej jest bardzo korzystne, ponieważ witamina D pomaga budować zdrowsze kości.

Suplementy

Osoba z fibromialgią powinna również zawsze rozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek suplementów, nawet jeśli są one oznaczone jako „naturalne”.

NIH ostrzega ludzi, że naturalne produkty zdrowotne, a nawet suplementy witaminowe nie zawsze są bezpieczne. Możliwe jest przyjmowanie zbyt wielu witamin i naturalnych produktów zdrowotnych. Produkty te mogą również zakłócać przyjmowanie leków przyjmowanych przez osobę z fibromialgią. Z tego powodu każdy, kto rozważa przyjmowanie suplementów lub innych substancji, powinien omówić je z lekarzem lub farmaceutą, aby upewnić się, że nie wystąpią niepożądane interakcje.

Na przykład osoby z fibromialgią często przyjmują leki przeciwdepresyjne, znane jako selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny lub leki z grupy SSRI. Leki te obejmują sertralinę (Zoloft), fluoksetynę (Prozac) i escitalopram (Lexapro). Alkohol i ziele dziurawca to dwa przykłady substancji, które mogą oddziaływać z SSRI.

Inne działania związane ze stylem życia, które mogą pomóc

joga

Chociaż konkretne środki żywieniowe nie zostały dobrze zbadane w odniesieniu do osób z fibromialgią, udowodniono, że inne metody pomagają zmniejszyć objawy. Jednym z przykładów są ćwiczenia aerobowe.

Według Amerykańskiej Akademii Lekarzy Rodzinnych wykonywanie ćwiczeń aerobowych przez 20 do 30 minut dziennie przez 2 do 3 dni w tygodniu może pomóc w zmniejszeniu objawów fibromialgii i zmęczenia u osób z fibromialgią.

Oprócz ćwiczeń aerobowych, następujące ćwiczenia mogą również pomóc osobom z fibromialgią:

 • Tai chi
 • Podnoszenie ciężarów
 • Joga

Uzyskanie regularnego snu i praktykowanie dobrych nawyków związanych ze snem może pomóc lepiej opanować objawy fibromialgii. Przykłady sposobów na dobry sen to:

 • Prowadzenie regularnego harmonogramu czasu snu i czuwania pomaga ciału zachować naturalny rytm snu.
 • Przyjmowanie rutyny nocnej, która obejmuje okres relaksacji przed snem.Przykłady mogą obejmować czytanie książki, słuchanie kojącej muzyki lub medytację.
 • Utrzymanie chłodnego i komfortowego środowiska snu. Idealnie temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 60-67 ° F. Sypialnia powinna być ciemna, co daje mózgowi wizualną wskazówkę, aby się uspokoić. Jeśli hałas stanowi problem, można założyć zatyczki do uszu lub zainwestować w biały szum, który może pomóc zagłuszyć hałas otoczenia.
 • Ograniczenie ekspozycji na elektronikę przed snem. Przykłady obejmują unikanie telefonu komórkowego i korzystania z komputera. Według National Sleep Foundation, światło z tych urządzeń może stymulować mózg, powodując, że dana osoba będzie miała większe trudności z zasypianiem.

Oprócz tych środków, podjęcie kroków w celu zmniejszenia stresu może również pomóc złagodzić fibromialgię. Przykłady takich praktyk mogą obejmować:

 • Akupunktura
 • Terapia masażem
 • Medytacja
 • Trening relaksacyjny
 • Poradnictwo lub terapia

Poszukiwanie grupy wsparcia fibromialgii może być również opcją. Ludzie z fibromyalgią mogą dzielić się osobistymi historiami i walkami z innymi, którzy doświadczają podobnych objawów. Kontakt z organizacjami, takimi jak National Fibromyalgia Association i American Chronic Pain Association, może być dobrym miejscem do rozpoczęcia.

Czym jest fibromyalgia?

Według danych NIH około 5 milionów Amerykanów doświadcza fibromialgii. Z tych 5 milionów 80 do 90 procent stanowią kobiety.

Fibromialgia powoduje, że osoba doświadcza zestawu objawów, które mogą się różnić od łagodnego do ciężkiego. Obecnie uważa się, że choroba zmienia drogi bólu, powodując odczuwanie silniejszych odczuć bólowych niż większość ludzi.

Osoby z fibromialgią powinny zawsze utrzymywać kontakt ze swoimi lekarzami. Powinny one regularnie kontrolować, aby leki i zmiany stylu życia pomagały radzić sobie z bólem i innymi pokrewnymi objawami.

Jednak czasami zdarza się, że osoba z fibromialgią powinna spotykać się z lekarzem poza regularnym harmonogramem. Te wystąpienia obejmują, gdy:

 • Objawy fibromialgii u ludzi są coraz gorsze
 • Osoba doświadcza nowych objawów, które mogą lub nie mogą być związane z fibromialgią
 • Osoba wypróbowała nowy lek lub leczenie, które nie działa lub może powodować inne nieprzyjemne objawy
PLMedBook