Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak marihuana powoduje utratę pamięci

Naukowcy od dawna sugerowali, że marihuana może powodować utratę pamięci. Teraz nowe badanie dostarcza wglądu w to powiązanie, ujawniając, w jaki sposób kanabinoidy w leku aktywują receptory w mitochondriach ośrodka pamięci mózgu, powodując amnezję.

[Ilustracja ludzkiego mózgu z brakującym elementem układanki]

Kierownik badania dr Giovanni Marsicano z Uniwersytetu w Bordeaux we Francji i zespół uważają, że ich wyniki – opublikowane w czasopiśmie – mogą doprowadzić do opracowania nowych leków ukierunkowanych na receptory kannabinoidowe, bez efektu ubocznego utraty pamięci.

Kanabinoidy to substancje chemiczne obecne w marihuanie, a także syntetyczne formy leku.

Według National Institute on Drug Abuse (NIDA), istnieje ponad 100 kannabinoidów w marihuanie, w tym główny psychoaktywny związek delta-9-tetrahydrokannabinol (THC).

Te kannabinoidy mają podobną strukturę do kannabinoidów, które występują naturalnie w organizmie, na przykład anandamid. Naturalnie występujące kannabinoidy działają jako neuroprzekaźniki; wysyłają sygnały między komórkami nerwowymi lub neuronami, wpływającymi na różne obszary mózgu, w tym odpowiedzialne za emocje, ruch, koordynację, percepcję zmysłową oraz pamięć i myślenie.

Ponieważ THC i inne kannabinoidy obecne w marihuanie i syntetyczne formy są podobne do naturalnie występujących kannabinoidów, są w stanie związać się z receptorami kannabinoidowymi usytuowanymi na neuronach i aktywować pewne obszary mózgu.

W wyniku tego kanabinoidy mogą zmieniać normalne funkcjonowanie mózgu, powodując szereg negatywnych skutków psychicznych i fizycznych. Jednym z takich efektów może być utrata pamięci; naukowcy wykazali, że THC może wpływać na funkcję hipokampa – regionu mózgu odpowiedzialnego za tworzenie wspomnień.

W nowym badaniu dr Marsicano wraz z zespołem zbadali związek między kanabinoidami a utratą pamięci.

Receptory kanabinoidowe CB1 w mitochondriach regulują procesy pamięciowe

W ostatnich latach naukowcy odkryli, że jeden receptor kannabinoidowy zwany CB1 znajduje się w mitochondriach komórek nerwowych. Mitochondria są określane jako „elektrownie” komórek, ponieważ przekształcają cukier, tłuszcz i białka, które dostajemy z pożywienia w energię, którą komórki muszą funkcjonować.

Dr Marsicano i jego koledzy wykorzystali szereg innowacyjnych metod, aby odkryć, że w mitochondriach neuronów hipokampalnych znajdują się receptory CB1, a kannabinoidy aktywują je, powodując utratę pamięci.

Podczas dalszych badań naukowcy odkryli, że utrata pamięci wywołana przez kannabinoidy polega na bezpośredniej aktywacji receptorów CB1 w mitochondriach, co zmienia aktywność mitochondrialną. Aktywacja CB1 blokuje kaskadę sygnalizacyjną kannabinoidów w mitochondriach, a także redukuje oddychanie komórkowe – proces, który umożliwia przekształcanie składników odżywczych w energię.

W prostych słowach, badanie pokazuje, że receptory kannabinoidowe CB1 w mitochondriach kontrolują procesy pamięciowe poprzez dostosowanie metabolizmu energetycznego mitochondriów.

Potwierdzając odkrycia, zespół odkrył, że genetyczna eliminacja receptora CB1 z mitochondriów w hipokampie zapobiega utracie pamięci. Zmniejsza również ruch mitochondriów i hamowanie neuronalnej sygnalizacji powodowanej przez kannabinoidy.

„Selektywna interwencja” na receptory CB1 może prowadzić do nowych terapii

Kanabinoidy wykazały potencjalne korzyści dla szeregu stanów chorobowych, w tym bólu, nudności i wymiotów oraz zaburzeń neurologicznych. Jednak naukowcy zauważają, że stosowanie terapeutycznych kannabinoidów było utrudnione przez skutki uboczne, które one przedstawiają, takie jak utrata pamięci.

Dr Marsicano i zespół uważają, że ich odkrycia mogą przyczynić się do opracowania nowych, bezpieczniejszych terapii, które są ukierunkowane na receptory kannabinoidowe.

„[…] selektywna interwencja na określone receptory kannabinoidowe CB1 zlokalizowane w mózgu w określonych specyficznych przedziałach neuronowych może być interesująca z myślą o opracowaniu nowych narzędzi terapeutycznych opartych na najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych kannabinoidach w leczeniu niektórych chorób mózgu . „

Współautorem badania jest dr Pedro Grandes, Uniwersytet Kraju Basków w Hiszpanii

Przeczytaj o badaniu, które ujawniło najbardziej klarowny obraz dotychczasowego receptora CB1.

Like this post? Please share to your friends: