Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko na temat ostrego zapalenia trzustki

Ostre zapalenie trzustki jest stanem zapalnym trzustki. Jest bolesny, rozwija się szybko i może w niektórych przypadkach doprowadzić do zgonu.

Niektóre łagodne przypadki ustępują bez leczenia, ale ciężkie, ostre zapalenie trzustki może wywołać potencjalnie śmiertelne powikłania. Śmiertelność waha się od mniej niż 5 procent do ponad 30 procent, w zależności od tego, jak ciężki jest stan i czy osiągnął inne narządy poza trzustką.

Szacuje się, że ostre zapalenie trzustki występuje u 4,5 do 35 na 100 000 osób rocznie. Jednak liczba ta może nie obejmować wielu łagodnych przypadków, które rozwiązują się bez oceny medycznej lub leczenia. Każdego roku odnotowuje się 275 000 hospitalizacji z powodu ostrego zapalenia trzustki w Stanach Zjednoczonych.

Trzustka to długa, płaska gruczoł umiejscowiony za żołądkiem w górnej części brzucha. Wytwarza enzymy trawienne i hormony, które regulują proces przetwarzania glukozy przez organizm, na przykład insulinę.

Najczęstszą przyczyną zapalenia trzustki są kamienie żółciowe, ale wzrost nadużywania alkoholu wiąże się ze wzrostem częstości występowania. Alkohol stanowi obecnie około 30 procent przypadków.

Ostre zapalenie trzustki zaczyna się nagle, ale przewlekłe zapalenie trzustki jest nawracające lub uporczywe. W tym artykule skupimy się na ostrym zapaleniu trzustki.

Szybkie fakty dotyczące ostrego zapalenia trzustki

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących ostrego zapalenia trzustki. Więcej szczegółów znajduje się w głównym artykule.

 • Zapalenie trzustki dzieli się na ostre i przewlekłe typy.
 • Trzustka wykonuje wiele zadań, w tym produkcję enzymów trawiennych.
 • Objawy obejmują ból w środku górnej części brzucha, wymioty i biegunkę.
 • Najczęstsze przyczyny ostrego zapalenia trzustki to kamienie żółciowe i nadużywanie alkoholu.

Objawy

ból brzucha

Zazwyczaj u pacjenta wystąpi nagły atak bólu w centrum górnej części brzucha, poniżej mostka.

Rzadko ból odczuwany jest najpierw w podbrzuszu. Stopniowo stanie się bardziej intensywny, aż stanie się stałym bólem.

Ból może nasilić się i stać się poważnym. Rozprzestrzenia się również na plecach w około połowie przypadków. Jedzenie może nasilić ból.

Zapalenie trzustki spowodowane kamieniami żółciowymi rozwija się bardzo szybko. Kiedy jest powodowany przez alkohol, objawy rozwijają się wolniej, przez kilka dni.

Pochylenie się do przodu lub przyjęcie pozycji płodowej (zwinięcie w górę) może pomóc w łagodzeniu bólu. Każdy, kto doświadcza ciągłego bólu, powinien zwrócić się o pomoc lekarską.

Mogą również występować następujące objawy:

 • wymioty
 • nudności
 • biegunka
 • utrata apetytu
 • szybki puls
 • ból z kaszlem, energicznymi ruchami i głębokim oddychaniem
 • tkliwość po dotknięciu brzucha
 • gorączka i temperatura co najmniej 100.4 ° F (38 ° C)
 • żółtaczka, gdy skóra i biel oczu przyjmują żółtawy odcień
 • nie można złagodzić bólu nawet przy użyciu silnych środków przeciwbólowych
 • ciśnienie krwi może spaść lub wzrosnąć, ale spadnie, gdy pacjent stanie, powodując czasami omdlenie

Leczenie

Leczenie ostrego zapalenia trzustki zależy od tego, czy jest łagodne, czy poważne. W łagodnych przypadkach ryzyko powikłań jest niewielkie. W poważnych przypadkach ryzyko jest znaczące.

Leczenie łagodnego ostrego zapalenia trzustki

Leczenie ma na celu utrzymanie funkcji organizmu i złagodzenie objawów podczas naprawy trzustki.

Obejmuje to:

 • Środki przeciwbólowe: Łagodne ostre zapalenie trzustki może być umiarkowanie lub ciężko bolesne.
 • Rurki nosowo-żołądkowe: Rurka może usuwać nadmiar płynów i powietrza w leczeniu nudności i wymiotów.
 • Reszta jelit: przewód pokarmowy będzie musiał odpocząć przez kilka dni, więc osoba nie będzie przyjmować żadnych pokarmów ani napojów doustnie, dopóki ich stan się nie poprawi.
 • Zapobieganie odwodnieniu: odwodnienie często towarzyszy zapaleniu trzustki i może pogorszyć objawy i powikłania. Płyn jest często podawany dożylnie przez pierwsze 24-48 godzin.

Zwykle osoba może wrócić do domu po około 5 do 7 dniach.

Leczenie ciężkiego ostrego zapalenia trzustki

W ciężkim ostrym zapaleniu trzustki zwykle występuje śmierć niektórych tkanek lub martwica. Zwiększa to ryzyko sepsy, poważnej infekcji bakteryjnej, która może wpływać na całe ciało. Sepsa może prowadzić do uszkodzenia lub uszkodzenia wielu narządów.

Ciężkie ostre zapalenie trzustki może również wywołać wstrząs hipowolemiczny. Ciężka utrata krwi i płynów może spowodować, że serce nie będzie w stanie pompować wystarczającej ilości krwi do organizmu. Części ciała mogą zostać szybko pozbawione tlenu. Jest to sytuacja zagrażająca życiu.

Leczenie tego rodzaju zapalenia trzustki obejmuje:

 • Leczenie na oddziale intensywnej terapii (ICU): Zastrzyki z antybiotykami mają na celu powstrzymanie rozwoju infekcji w martwej tkance.
 • Płyny dożylne: pomagają utrzymać nawodnienie i zapobiegają wstrząsowi hipowolemicznemu.
 • Pomoc w oddychaniu: Sprzęt wentylacyjny pomoże pacjentowi w oddychaniu.
 • Probówki do karmienia: Zapewniają odpowiednie żywienie. W takim przypadku wczesne karmienie poprawia wyniki.
 • Operacja: w niektórych przypadkach martwa tkanka może wymagać chirurgicznego usunięcia.

Pacjent pozostanie na OIOM-ie, dopóki nie będzie już zagrożony niewydolnością narządową, wstrząsem hipowolemicznym i sepsą.

Leczenie kamieni żółciowych

Jeśli kamienie żółciowe spowodowały ostre zapalenie trzustki, pacjent może przejść operację lub endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną (ERCP) po poprawie ich stanu.

Po usunięciu kamieni żółciowych pacjentowi można zalecić stosowanie specjalnej diety w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, ponieważ nadmiar cholesterolu wspomaga wzrost kamieni żółciowych.

Amerykańskie Stowarzyszenie Gastroenterologiczne zaleca operację usunięcia pęcherzyka żółciowego dowolnego pacjenta, u którego rozwinie się zapalenie trzustki z kamieni żółciowych.

Leczenie nadużywania alkoholu

Jeśli lekarze stwierdzą, że nadużywanie alkoholu było główną przyczyną ostrego zapalenia trzustki, pacjentowi można zaoferować program leczenia nadużywania alkoholu.

Przyczyny

Kamienie żółciowe, infekcje i nadużywanie alkoholu są częstymi przyczynami ostrego zapalenia trzustki.

Nadużywanie alkoholu

[Trzustka u mężczyzny]

Ludzie, którzy spożywają alkohol przez wiele lat, mogą mieć zapalenie trzustki. Wyższe spożycie wydaje się wiązać z większą szansą na przewlekłe zapalenie trzustki.

Trypsyna jest enzymem trawiennym wytwarzanym w trzustce w formie nieaktywnej.

Nadużywanie alkoholu może spowodować, że trypsyna stanie się aktywna, gdy znajduje się jeszcze w trzustce, ale naukowcy nie są pewni, dlaczego.

Naukowcy są przekonani, że cząsteczki etanolu wpływają na komórki trzustki, co powoduje ich przedwczesną aktywację trypsyny.

Kamienie żółciowe

Kamienie żółciowe to małe, żwirowate formacje, które rozwijają się w woreczku żółciowym, często jeśli jest za dużo cholesterolu w żółci.

Czasami kamienie żółciowe mogą utknąć podczas wydostawania się z dróg żółciowych i do jelit.

Ta blokada wpłynie również na trzustkę i uniemożliwi jej uwalnianie enzymów w jelitach.

Jeśli ostre zapalenie trzustki jest związane z kamieniami żółciowymi, zwykle zaleca się usunięcie pęcherzyka żółciowego przed opuszczeniem szpitala przez pacjenta.

Infekcje

Infekcje bakteryjne, które mogą prowadzić do ostrego zapalenia trzustki, obejmują Salmonellozę, rodzaj zatrucia pokarmowego wywołanego przez bakterię Salmonella lub chorobę Legionistów, infekcję wywołaną przez bakterię znajdującą się w kanalizacji, głowicach prysznicowych i zbiornikach do przechowywania wody.

Ostre zapalenie trzustki może być również spowodowane przez niektóre wirusy, takie jak wirusowe zapalenie wątroby typu B, świnka, wirus Coxsackie, wirus cytomegalii i wirus ospy wietrznej-półpaśca.

Inne możliwe przyczyny to:

 • niektóre choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń lub zespół Sjogrena
 • mutacje genetyczne, które powodują, że niektórzy ludzie są bardziej podatni
 • uszkodzenie trzustki
 • wysokie poziomy triglicerydów we krwi
 • wysoki poziom wapnia we krwi

Ponad 10 procent wszystkich przypadków ostrego zapalenia trzustki określane są jako idiopatyczne, co oznacza, że ​​nie ma żadnej oczywistej przyczyny.

Dieta

U większości osób z ostrym zapaleniem trzustki nie ma ograniczeń dietetycznych, ale osoba może nie być w stanie jeść przez kilka dni lub może unikać stałego pokarmu.

W szpitalu niektóre osoby mogą potrzebować rurki do karmienia.

Kiedy dana osoba zacznie znowu jeść, prawdopodobnie zaleci dietę zdrową i niskotłuszczową oraz spożywa małe i regularne posiłki.

Ważne jest picie dużej ilości płynów, ale ograniczenie kofeiny i unikanie alkoholu.

Amerykańskie wytyczne żywieniowe oferują porady dotyczące zdrowej, niskotłuszczowej diety.

Komplikacje

Zapalenie trzustki może prowadzić do potencjalnie śmiertelnych powikłań.

Obejmują one:

 • niedrożność przewodu żółciowego lub trzustkowego
 • wyciek z przewodu trzustkowego
 • torbiele rzekome, z ryzykiem pęknięcia, krwotoku lub infekcji
 • uszkodzenie trzustki
 • wysięk opłucnowy
 • zakrzepica żył śledziony

Może wystąpić niewydolność serca, płuc i nerek. W ciężkich przypadkach niewydolność narządu może wystąpić około 48 godzin po pojawieniu się objawów. Bez leczenia mogą prowadzić do śmierci. Ważne jest, aby zgłosić się do lekarza tak szybko, jak to możliwe, jeśli ktoś wykazuje oznaki ostrego zapalenia trzustki.

Diagnoza

Lekarz zapyta pacjenta o objawy i sprawdzi ich brzuch. Jeśli niektóre obszary brzucha są wrażliwe po dotknięciu, może to wskazywać na ostre zapalenie trzustki.

W ostrym zapaleniu trzustki mięśnie ściany brzucha będą sztywne. Podczas słuchania brzucha za pomocą stetoskopu może wydawać się bardzo mało lub nie ma dźwięku jelitowego.

Badania krwi

[Żółta trzustka w modelu anatomicznym]

Jeżeli poziomy amylazy we krwi i lipazy są wyższe niż normalnie, najprawdopodobniej pacjent zostanie wysłany do szpitala. Trzustka wytwarza podwyższony poziom obu substancji chemicznych podczas ostrego zapalenia trzustki.

Jednak badania krwi mogą nie być dokładne, jeśli nie zostaną uzyskane w pierwszym lub drugim dniu choroby. Jest tak dlatego, że poziomy lipazy i amylazy są najwyższe w ciągu pierwszych kilku godzin i po kilku dniach powracają do normy.

Amylaza powraca do normy w ciągu 3-7 dni, a lipaza wraca do normy w ciągu 8-14 dni.

Dalsze testy w szpitalu

Aby określić ryzyko powikłań, lekarz będzie chciał sprawdzić, jak powstaje stan zapalny trzustki; można wykonać następujące testy:

 • Skanowanie ERCP (endoskopowa wsteczna cholangiopankreatografia): endoskop (cienka, elastyczna rurka z kamerą na końcu) jest wkładany do układu pokarmowego. ERCP może pomóc w ustaleniu dokładnej lokalizacji kamienia żółciowego.
 • Skan ultradźwiękowy: Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości tworzą obraz na monitorze trzustki, woreczka żółciowego i ich otoczenia.
 • Skanowanie metodą CECT (tomografii komputerowej z kontrastem): są one wykorzystywane do robienia zdjęć tego samego obszaru pod wieloma kątami; są one następnie łączone w celu uzyskania obrazu trójwymiarowego. Skany CECT mogą pomóc w identyfikacji zapalenia trzustki, zbierania płynów i wszelkich zmian w gęstości gruczołu.
 • RTG klatki piersiowej: lekarz może zlecić prześwietlenie klatki piersiowej, aby sprawdzić obszary zwiniętej tkanki płucnej lub nagromadzenie płynu w jamie klatki piersiowej.

Perspektywy

Ostre zapalenie trzustki zwykle ustępuje po kilku dniach leczenia, chociaż niektóre osoby mogą potrzebować przebywać w szpitalu przez pewien czas, w zależności od przyczyny i stopnia nasilenia objawów.

Like this post? Please share to your friends: