Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak badanie wzroku może wykryć chorobę Alzheimera

Co zrobić, jeśli Alzheimera można zdiagnozować przez rutynową wizytę u optyków? Naukowcy mogli zbliżyć nas do takiego wyczynu, po opracowaniu optycznego systemu obrazowania, który może wykryć cechę choroby.

zbliżenie oka starszej kobiety

W badaniu typu proof-of-concept badacze ujawniają, w jaki sposób nieinwazyjna technika obrazowania o wysokiej rozdzielczości była w stanie wykryć płytki beta-amyloidowe w siatkówkach pacjentów z chorobą Alzheimera.

Współautor badania, Maya Koronyo-Hamaoui, Ph.D., z Instytutu Neurochirurgii Maxine Dunitz w Cedars-Sinai w Los Angeles w Kalifornii, wraz z kolegami, ostatnio zgłosił swoje odkrycia w czasopiśmie.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią demencji, stanowiącej około 60 do 80 procent przypadków. Stan ten charakteryzuje się problemami z pamięcią i myśleniem, a także zmianami nastroju i zachowania, a problemy te stają się coraz poważniejsze w miarę upływu czasu.

Szacuje się, że około 5,5 miliona osób w Stanach Zjednoczonych żyje z chorobą Alzheimera. Co 66 sekund, jedna osoba w USA ma zdiagnozowaną chorobę.

Podczas gdy badania nad dokładnymi przyczynami choroby Alzheimera trwają, naukowcy wiedzą, że ten stan obejmuje degenerację i śmierć komórek mózgowych. Nagromadzenie białka zwanego beta-amyloidem jest uważane za kluczowy winowajca w tym procesie.

Beta-amyloid i choroba Alzheimera

Beta-amyloid jest lepkim fragmentem białka prekursorowego amyloidu, który znajduje się w tkance tłuszczowej otaczającej komórki mózgu lub neurony.

W chorobie Alzheimera te fragmenty beta-amyloidu zlepiają się, tworząc „płytki” w mózgu, które zakłócają komunikację neuronalną i wyzwalają aktywność komórek odpornościowych. Prowadzi to do stanu zapalnego i śmierci komórek mózgowych.

Jako takie, płytki beta-amyloidowe są uważane za znak rozpoznawczy choroby Alzheimera. Obecnie pracownicy służby zdrowia używają pozytronowej tomografii emisyjnej lub analizy płynu mózgowego, aby wykryć obecność beta-amyloidu i postawić diagnozę Alzheimera.

Jednak dr Koronyo-Hamaoui i jego koledzy zauważają, że takie techniki są nie tylko inwazyjne, ale ich dostępność jest ograniczona, a ich koszty są wysokie, co sprawia, że ​​selekcja na skalę całego kraju jest trudna.

Ostatnie badania wykazały, że beta-amyloid można wykryć w siatkówce, która jest wrażliwą na światło tkanką, która wyściela grzbiet oka i wysyła sygnały do ​​mózgu.

Na potrzeby badania dr Koronyo-Hamaoui i zespół przetestowali skuteczność nowej techniki obrazowania siatkówki w celu identyfikacji złogów beta-amyloidu i diagnozowania choroby Alzheimera.

Wykrywanie beta-amyloidu w siatkówce

Nowa technika obejmuje autofluorescencyjne obrazowanie siatkówki za pomocą specjalnie zaprojektowanej kamery okulistycznej i najnowocześniejszego oprogramowania do przetwarzania obrazu. Naukowcy przetestowali metodę obrazowania u 16 pacjentów z chorobą Alzheimera i dopasowanych wiekowo kontroli.

Zespół donosi, że technika obrazowania siatkówki wykazała 4,7-krotnie większą liczbę płytek beta-amyloidowych w siatkówkach pacjentów z chorobą Alzheimera, w porównaniu z siatkówkami kontrolnych.

Naukowcy przetestowali także metodę obrazowania na siatkówkach 23 zmarłych pacjentów z chorobą Alzheimera, a także siatkówki u 14 osób zmarłych w tym samym wieku, którzy nie chorowali.

Ponownie, ujawniło to większą ilość płytek beta-amyloidowych w siatkówkach pacjentów z chorobą Alzheimera niż w grupie kontrolnej.

Co więcej, zarówno u żywych, jak i zmarłych pacjentów z chorobą Alzheimera naukowcy odkryli, że utrata neuronów w siatkówkach w wyniku płytek beta-amyloidowych koreluje z utratą neuronów w mózgach pacjentów.

Podsumowując, dr Koronyo-Hamaoui i jego współpracownicy uważają, że ich odkrycia wskazują, że obrazowanie siatkówki może być wykonalną i tanią techniką do wykrywania choroby Alzheimera.

„Rozkład geometryczny i zwiększone obciążenie patologią amyloidową siatkówki w AD [choroba Alzheimera], wraz z możliwością nieinwazyjnego wykrywania dyskretnych złogów amyloidu siatkówki u żywych pacjentów, może prowadzić do praktycznego podejścia do diagnostyki i monitorowania na dużą skalę AD”.

Zespół planuje przetestować ich technologię w dalszych badaniach klinicznych, aby ostatecznie doprowadzić obrazowanie siatkówki do czołówki rozpoznania Alzheimera.

Like this post? Please share to your friends: