Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak leczyć wrastającą włosową torbiel?

Wrastające włosy pojawiają się, gdy pasmo włosów rośnie w dół zamiast w górę i zostaje uwięzione pod skórą. Czasami wrastające włosy mogą przekształcić się w cystę, która może być małą, bezbolesną grudką lub dużym, zainfekowanym wzrostem.

Wrastające włosy nie są zazwyczaj niebezpieczne, ale mogą być bardzo bolesne. Jeśli infekcja nie zostanie poddana leczeniu, może się pogorszyć lub ulec przemianie do krwi.

W tym artykule omawiamy przyczyny i leczenie wrastających torbieli włosowych oraz sposób, w jaki ludzie mogą zapobiegać ich rozwojowi.

Co to jest wrastająca torbiel włosa?

Wrastająca torbiel włosa

Wrastające torbiele włosów zaczynają się jako wrastające włosy, które rozwijają się w wypełnione płynem grudki. Kiedy cysta rozwija się z wrastających włosów, obszar staje się obrzęk.

Torbiel może być twarda, miękka, duża lub mniejsza niż groch. Niektóre cysty mogą rozwinąć się głęboko pod skórą, podczas gdy inne mogą znajdować się w pobliżu powierzchni, gdzie mogą rozwinąć się biała lub żółta głowa.

Zwykle cysty nie boli, chyba że zostaną zainfekowane. Zarażona torbiel może być czerwona, swędząca i bardzo wrażliwa.

Leczenie wrastających torbieli włosowych

Gdy konieczne jest leczenie wrastającego torbieli włosowej, można go podawać w domu lub może wymagać wizyty w gabinecie lekarskim.

Wrastające torbiele włosów często rozjaśniają się bez pomocy, ale aby przyspieszyć leczenie, osoba może wypróbować następujące rzeczy:

Strona główna zadośćuczynienie

 • Utrzymuj torbiel i obszar wokół niego w czystości przez cały czas.
 • Unikaj obszarów do golenia wokół torbieli, ponieważ może to spowodować bakterie i spowodować infekcję.
 • Nakładaj ciepłe okłady na torbiel przez 10-15 minut kilka razy dziennie. Mogłyby one zbliżyć torbiel do powierzchni, pozwalając jej spłynąć. Jeśli włosy zostaną uwięzione pod skórą, ciepłe kompresy mogą pomóc jej wyrosnąć.
 • Zastosuj antyseptyczny roztwór, taki jak olejek z drzewa herbacianego, do torbieli, aby zapobiec infekcji. Pomocne mogą być także potrójne antybiotyki.

Unikaj podnoszenia lub trzaskania torbieli. Wrastające torbiele włosów rozwijają się z worka pod skórą, który może wypełnić grubą, żółtą substancją o nazwie keratyna. Wystrzelenie torbieli może uwolnić płyn, ale nie pozbędzie się worka, a torbiel może odrosnąć. Wystrzelenie torbieli może także wprowadzić bakterie do skóry, powodując infekcję lub pogorszenie torbieli.

Czasami wrastające włosy są widoczne nad skórą, zanim się podkręcą pod spodem. W takim przypadku usunięcie go może przyspieszyć proces gojenia. Ludzie mogą użyć czystej pincety, aby złapać włosy i usunąć je.

Nie powinni próbować tego, jeśli włosy są całkowicie pod skórą lub trzeba wbić się w skórę, aby ją usunąć. Zamiast tego włosy powinny pozostać same.

Leczenie medyczne

Czasami potrzebna jest pomoc medyczna w przypadku torbieli. Powinni odwiedzić lekarza, jeśli:

 • torbiel nie ustępuje samoistnie
 • torbiel jest bardzo bolesna, zaczerwieniona lub nadal się wydziela
 • gorączka rozwija się wraz z torbielą
 • obcy przedmiot znajduje się w torbie, taki jak odłamek lub kawałek szkła
 • stan, taki jak HIV, AIDS, niekontrolowana cukrzyca lub leki osłabił układ odpornościowy
 • torbiel jest bardzo duża lub ma wpływ na codzienne życie, np. utknięcie na ubraniu

Lekarz może przepisać antybiotyki w celu wyjaśnienia podstawowej infekcji lub zalecić chirurgiczne usunięcie torbieli.

Usunięcie torbieli zwykle wykonuje się w gabinecie lekarskim, w znieczuleniu miejscowym. Miejscowe znieczulenie pozwala na szybki powrót do zdrowia i pozwala na pozostanie w stanie czuwania podczas zabiegu.

Przyczyny wrastającej torbieli włosa

Zamknij się włosy i mieszków włosowych

Wszystkie włosy rosną z mieszków włosowych, czasami nazywane porami. Jest to niewielki otwór w skórze, o złożonej podbudowie, która odżywia włosy.

Czasami wrastające włosy pojawiają się, gdy włosy zostają uwięzione pod skórą, zanim opuści ona mieszek włosowy. Innym razem włosy wyrastają z mieszków włosowych, ale zwijają się i ponownie wnikają w skórę.

Kiedy włosy zostaną uwięzione pod skórą, skóra może ulec podrażnieniu. Blokuje również mieszek włosowy, zatrzymując różne substancje w porach, powodując torbiel.

Cysty na skórze często zawierają keratynę, białko, które utrzymuje skórę mocną i elastyczną. Ale czasami cysty powstają z uwięzionych bakterii lub reakcji zapalnej na infekcję.

Zapobieganie wrastaniu torbieli włosowych

Aby zmniejszyć ryzyko powstania cyst z wrastających włosów, ludzie mogą wypróbować następujące rzeczy:

 • używaj kremu do golenia i płynu po goleniu, aby ukoić skórę
 • golić tylko ostrą maszyną do golenia
 • dobrze nawilżaj bogatym balsamem, gdy skóra jest sucha lub po goleniu
 • złuszczają matową, suchą skórę przed goleniem
 • golić w kierunku wzrostu włosów
 • nie golić się po podrażnionej lub zaczerwienionej skórze

Czynniki ryzyka

Każdy może rozwinąć wrośnięte włosy. Czynniki ryzyka rozwoju włośników to:

 • Techniki depilacji: golenie, woskowanie i wyrywanie mogą podrażnić skórę. Po goleniu, włosy, które odrastają, mogą mieć ostrzejszą krawędź, dzięki czemu łatwiej wrastają w skórę.
 • Bardzo sucha skóra: sucha i martwa skóra może gromadzić się na mieszku włosowym, zatrzymując rosnące włosy pod spodem.
 • Ciśnienie lub tarcie: Może to stanowić problem, szczególnie w obszarze już wrażliwym na wrastające włosy. Drażniąc skórę, może zwiększyć prawdopodobieństwo powstania wrastających włosków.
 • Mając grube, kręcone lub gęste włosy: ten rodzaj włosów jest bardziej podatny na zwiotczenie pod skórą, gdy opuszcza mieszek włosowy.

Jak rozpoznać wrastającą torbę włosową

Nawilżające suche ręce

Kiedy guzek pojawia się w obszarze, w którym występuje owłosienie, często jest wrastającą torbą włosów.

Aby zidentyfikować torbiel, dana osoba powinna szukać małego czerwonego guzka z włosami, które powoli rosną do większej bryły. Wiele wrastających torbieli włosowych rozwija się w obszarach porośniętych brzytwą.

Niektóre objawy, że problem może nie być wrastającą torbielą włosów obejmują:

 • Kret, który zmienił kształt, kolor lub stał się spuchnięty.
 • Czerwone lub podrażnione plamy na skórze.
 • Skóra jest złuszczająca lub ma suche plamy.
 • Uszkodzenie skóry, nawet małe z powodu odłamków lub drobnego cięcia, może oznaczać infekcję skóry.
 • Torbiel nie ma wyraźnych granic. Zwykle cysty są okrągłymi grudkami, więc obrzęk o nietypowym kształcie lub taki, który zmienia kształt, może być czymś innym.
 • Istnieje wiele bolesnych wrastających włosków, które mogą być spowodowane infekcją bakteryjną w mieszkach włosowych.
 • Skóra jest bardzo sucha i ma wiele małych guzków, które mogą mieć głowy. Może to być stan zwany rogowaceniem prążkowym.

Kiedy iść do lekarza

Łatwo jest pomylić nieszkodliwą torbiel na bardziej poważny stan skóry. Każdy, kto ma torbiel, która nie ustępuje po tygodniu lub dwóch, powinien zgłosić się do swojego lekarza.

Szybkie leczenie może ratować życie w przypadku raka skóry, poważnych infekcji skórnych i innych niebezpiecznych problemów skórnych.

Perspektywy

Zapobieganie wrastaniu włosów jest najlepszym sposobem zapobiegania wrastaniu torbieli włosowych. Jeśli jednak pojawiają się torbiele, zwykle są one nieszkodliwe i często ustępują same.

Osoby, u których często rozwijają się torbiele, oparzenia brzytwy lub wrastające włosy, powinny omówić z lekarzem strategie ograniczania występowania tych denerwujących chorób skóry.

W większości przypadków kilka zmian w codziennej pielęgnacji skóry pacjenta może znacznie zmniejszyć ryzyko wrastania włosów i związane z nimi podrażnienie.

Like this post? Please share to your friends: