Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest róg skórny?

Rozwijające się na skórze, takie jak róg skóry, może być powodem do niepokoju.

Podczas gdy około 60 procent rogów skóry jest łagodnych, pozostały odsetek jest rakowy lub przedrakowy. Z tego powodu każdy, kto ma róg skórny, powinien zwrócić się o pomoc lekarską.

Jak to wygląda?

Róg skórny.

Rogi skórne to guzy skóry przypominające róg zwierzęcia. Jest twardy i ma kolor żółtobrązowy.

Aby nazwać go rogiem, wysokość musi wynosić co najmniej połowę największej średnicy. W bardzo rzadkich przypadkach róg może być duży, podobnie jak róg zwierzęcia.

Jednak róg skórny różni się bardzo od rogu zwierzęcia. Rogi zwierząt tworzą się wokół centralnie umieszczonej kości, podczas gdy rogi skórne, w tym olbrzymie rogi skórne, nie.

Zwykle rośnie tylko jeden róg. Najczęściej pojawiają się na twarzy, uszach i grzbiecie dłoni u osób starszych. Rogi gwóźdź również mogą się rozwijać, szczególnie na dużym palcu. Rzadko na ranie może pojawić się róg.

Czasami wzrost wygląda jak koralowiec lub drewno.

Guzy te rozwijają się z keratyny skóry, szczególnie u osób o bardzo uszkodzonej słońcem skórze. Rogi skórne mogą być nieszkodliwe, przedrakowe lub rakowe. Może istnieć podstawowa torbiel.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Naukowcy nie są pewni przyczyn występowania rogów skórnych. Uważają jednak, że istnieje związek między wysokim poziomem ekspozycji na promieniowanie a zwiększonym prawdopodobieństwem wywołania rogu skóry.

Ponieważ rogi skórne często pojawiają się na twarzy i dłoniach, niektórzy badacze uważają również, że może istnieć związek między ekspozycją na słońce a prawdopodobieństwem rozwoju rogu rogówkowego. Dzieje się tak dlatego, że oba te obszary mają wyższy poziom ekspozycji na słońce niż inne części ciała.

Naukowcy są przekonani, że pewne osoby mogą być bardziej narażone na wykształcenie rogu rogówkowego, chociaż rozwój rogu rogówkowego może przydarzyć się każdemu. Grupy o podwyższonym ryzyku obejmują:

 • ludzie o jasnej skórze
 • te z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)
 • starsi dorośli
 • osoby z dużym nasłonecznieniem

Mężczyźni są nie tylko bardziej prawdopodobne niż kobiety, aby rozwinąć róg skóry, gdy są młodsi, ale są również bardziej prawdopodobne, że mają złośliwy róg skóry.

Rany skórne znalezione na twarzy są bardziej prawdopodobne, że są rakowe lub przedrakowe niż rogi skórne zlokalizowane gdzie indziej na ciele. Gigantyczne rogi skórne są również bardziej rakowate niż mniejsze rogi.

Objawy

Lekarz może często zdiagnozować róg skóry w oparciu o jego sam wygląd. Większość rogów skórnych ma następujące cechy:

 • zakrzywiony brązowy lub żółty róg przypominający wzrost na powierzchni skóry
 • otoczone normalną lub nieco pogrubioną skórą
 • zwykle co najmniej dwa razy większa niż szerokość
 • często pojawia się tylko jeden, choć w rzadkich przypadkach mogą rosnąć w grupach
 • często małe, choć gigantyczne rogi istnieją
 • najczęściej na twarzy, rękach, przedramionach i uszach

Większość rogów skóry nie powoduje żadnych objawów innych niż sam róg. Jednakże, ponieważ róg wystaje z powierzchni skóry, może doznać obrażeń. Kiedy róg jest uszkodzony, może powodować ból lub infekcję.

Kiedy iść do lekarza

Każdy, kto odkryje róg skóry, powinien umówić się z lekarzem, aby ocenić róg na obecność raka.

Ci, którzy mają już rogi skórne, które już widzieli lekarz, powinni szybko zaplanować kolejną wizytę, jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów:

 • ból
 • wzrost wielkości
 • zaczerwienienie u podstawy rogu
 • róg staje się szerszy niż jest wysoki
 • utwardzona lub pomarszczona skóra otacza klakson

Powyższe objawy wskazują, że róg mógł stać się nowotworowy.

Powiązane warunki i powikłania

Istnieje wiele innych warunków, które lekarze wiążą ze skórnymi rogami. Warunki i powikłania wahają się od łagodnego do nowotworowego.

 Image credit: Jojo (2013, 27 maja). </ br>„></p> <p align=Łagodne warunki związane z rogami skóry obejmują:

 • pigmentowane narośla na skórze zwane nevuses
 • nieszkodliwe, brodawkowate narośla na skórze zwane szorowicą łojotokową
 • wirusowe brodawki niezwiązane z HPV
 • wirusowe infekcje skóry, takie jak mięczak zakaźny
 • łuszczyca

Chociaż te warunki nie są rakowe, niektóre z nich mogą wymagać leczenia. Te stany obejmują wirusowe infekcje skóry i łuszczycę.

Poważniejsze schorzenia związane ze skórnymi brodawkami to:

 • rak płaskokomórkowy lub choroba Bowena
 • rak podstawnokomórkowy
 • czerniak (bardzo rzadko)
 • śródnaskórkowy rak
 • arsenyczne rogowacenie

Keratoacanthoma

Kolejny wzrost, rogowiak kolczystokomórkowy, jest zmianą przypominającą mały wulkan. Może wzrosnąć do 2 centymetrów (cm) średnicy w skórze uszkodzonej przez słońce. Może zacząć się jako mały pryszcz, a następnie rozwijać się przez kilka miesięcy, zanim się skurczy.

Lekarz może zalecić operację, aby zmniejszyć ryzyko jej złośliwości, ponieważ może przypominać raka płaskokomórkowego (SCC).

Leczenie

Prawie wszystkie rogi skóry zostaną poddane biopsji, aby wykluczyć nowotwory złośliwe.

Lekarz weźmie próbkę klaksonu, która zawiera kawałek podstawy. Po zabiegu róg zostanie wysłany do laboratorium w celu przeprowadzenia dalszych badań i badań w celu zweryfikowania rozpoznania i określenia, czy jest on nowotworowy czy łagodny.

Podczas biopsji diagnostycznej lekarz może usunąć cały róg skóry w zależności od jego wielkości.

Podczas zabiegu osoba otrzymuje znieczulenie miejscowe w celu odrębienia rogu i obszaru wokół rogu. Gdy obszar jest zdrętwiały, lekarz odetnie róg od podstawy, aby usunąć go ze skóry.

Lekarz może również usunąć warstwy skóry wokół lub pod rogiem, a następnie zamknie obszar.

Dalsze leczenie zależy od wyników biopsji. Jeśli róg skóry jest rakowy, lekarze zalecają dalsze kontrole, aby upewnić się, że rak nie rozprzestrzenił się.

W przypadku niektórych rogów skóry można rozważyć kriochirurgię lub usunięcie rogówki przez skrajnie zimne rogi.

Podczas kriochirurgii lekarz podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe, a następnie nanosi ciekły azot za pomocą wacika lub sprayu do rogu. To uszkadza tkanki tworzące róg. Róg ostatecznie odpadnie.

Lekarze najczęściej wybierają kriochirurgię na rogi spowodowane przez określone stany, w tym rogowacenie słoneczne, brodawkę prawdziwą i mięczak zakaźny.

Perspektywy

Gdy róg zostaje usunięty, jego wygląd jest zwykle dobry, nawet dla osób z rakowymi rogami skóry. Większość ludzi po usunięciu nie potrzebuje dalszego leczenia rogów skóry.

Jednak ci, którzy odkryją raka podstawnokomórkowego lub płaskonabłonkowego jako przyczynę rogu, będą musieli być poddawani regularnej kontroli w przypadku powrotu nowotworu.

Like this post? Please share to your friends: