Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Plaster na skórze cukrzycowej może znieść testy „finger-prick”

Próby odcisków palców w celu monitorowania poziomu glukozy we krwi mogą wkrótce stać się przeszłością, dzięki naukowcom, którzy opracowali plastry adhezyjne, które mierzą poziom glukozy co 10-15 minut.

plaster na skórze cukrzycowej

Stworzony przez naukowców z University of Bath w Wielkiej Brytanii, nowy plaster okazał się wykonalną nieinwazyjną strategią monitorowania poziomu glukozy we krwi w testach skóry świń i ludzi.

Współautor badania, prof. Richard Guy z Wydziału Farmacji i Farmakologii oraz jego współpracownicy, niedawno zgłosili swoje odkrycia w czasopiśmie.

Ocenia się, że około 30,3 miliona osób w Stanach Zjednoczonych choruje na cukrzycę, a każdego roku zdiagnozowanych jest około 1,5 miliona nowych przypadków.

Cukrzyca typu 2 jest najczęstszą postacią cukrzycy, która stanowi 90-95% wszystkich przypadków; pojawia się, gdy organizm nie jest w stanie efektywnie stosować insuliny lub nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu, co powoduje, że poziom glukozy we krwi staje się zbyt wysoki.

Ciężar testu z ukłuciem palca

Aby skutecznie kontrolować stan, osoby chore na cukrzycę muszą regularnie monitorować poziom glukozy we krwi. Wymaga to użycia glukometru, który bada kroplę krwi uwolnionej przez ukłucie igłą palca.

Częstotliwość oznaczania stężenia glukozy we krwi zależy od rodzaju cukrzycy i rodzaju przyjmowanego leku, ale codzienne testy – które mogą być do 10 razy dziennie u osób z cukrzycą typu 1 – są częste.

Ta forma testowania może być obciążeniem dla osób chorych na cukrzycę; Badania wykazały, że strach przed bólem i igłami, koszt pasków do badania krwi oraz niedogodności związane z procesem samokontroli są barierami dla dobrej kontroli poziomu glukozy we krwi.

W związku z tym naukowcy starają się znaleźć nieinwazyjną metodę monitorowania poziomu glukozy we krwi.

„Najbliżej osiągnięte wymagało przynajmniej kalibracji jednopunktowej z klasycznym” paluszkiem „lub wszczepieniem wstępnie skalibrowanego czujnika poprzez wprowadzenie pojedynczej igły” – zauważa prof. Guy.

Nowy patch na skórę stworzony przez Prof. Guy’a i jego współpracowników może jednak zmienić oblicze monitorowania glukozy.

Łatka dokładnie śledzi poziomy glukozy

Plaster skóry składa się z miniaturowych czujników, które wykorzystują prądy elektryczne do „wyciągania” glukozy z płynu wydzielanego z komórek na mieszki włosowe.

Plaster zbiera glukozę w małych „zbiornikach” i mierzy poziomy co 10-15 minut. Mamy nadzieję, że łatka ta będzie w stanie przesyłać odczyty glukozy do smartfona lub zegarka smartfona użytkownika i informować ich, kiedy będą potrzebować leków.

Co ważne, plaster nie przebija skóry. Co więcej, jego zdolność do pomiaru glukozy z tak małej powierzchni na mieszki włosowe sprawia, że ​​jest bardzo dokładny, więc nie ma potrzeby potwierdzania odczytów za pomocą pobierania krwi.

Prof. Guy i współpracownicy potwierdzili dokładność łaty, testując ją na skórze świni. Naukowcy odkryli, że był w stanie śledzić poziom glukozy w zakresie obserwowanym u ludzi z cukrzycą iz dużą dokładnością.

Dalsze testy u zdrowych uczestników wykazały, że plaster był w stanie dokładnie śledzić poziom glukozy w ciągu 6 godzin.

W przyszłości zespół ma nadzieję na wydłużenie okresu monitorowania glikemii do 24 godzin, a także zwiększenie liczby czujników, aby utrzymać dokładność.

Dzięki takim modyfikacjom naukowcy uważają, że ich łata na skórze może zapewnić bardzo potrzebną nieinwazyjną technikę monitorowania glikemii u osób z cukrzycą.

„Nieinwazyjna – czyli bezigłowa – metoda monitorowania poziomu cukru we krwi okazała się trudnym celem do osiągnięcia” – zauważa prof. Guy.

„Monitor opracowany w Bath zapewnia prawdziwie wolną od kalibracji metodę, istotną rolę w walce z coraz większą zachorowalnością na cukrzycę”.

Prof. Richard Guy

Like this post? Please share to your friends: