Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak długo utrzymuje się drętwienie u dentysty?

Odrętwiające działanie leku Novocaine zazwyczaj ustępuje po 30 do 60 minutach, chociaż kilka innych czynników ma wpływ na czas trwania działania leku.

Novocaine jest marką dla miejscowego znieczulenia zwanego prokainą. Jest to miejscowy środek znieczulający, stosowany w celu odręcenia określonej części ciała. Jest najczęściej stosowany w zabiegach stomatologicznych w celu odarcia obszaru wokół zęba.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej Novocaine i jej skutkom.

Jak długo trwa Novocaine?

Novocaine jest jednym z najkrótszych miejscowych znieczuleń. Jego działanie zwykle trwa od 30 do 60 minut. Jeśli Novocaine podaje się wraz z adrenaliną, znaną również jako adrenalina, może ona nadal działać do 90 minut.

Dokładny czas działania leku Novocaine zależy od kilku czynników, w tym:

1. Dawka

Miejscowe znieczulenie za pomocą igły

Im wyższa dawka nokainy, tym dłużej będą występowały jej drętwienia.

Podana ilość zależy od:

 • rodzaj wykonywanej procedury
 • liczba znieczulanych nerwów
 • rozmiar leczonego obszaru

Leczenie kanałowe będzie wymagało większej ilości Novocaine niż proste wypełnienie, na przykład.

2. Osoba

Efekty anestezjologiczne różnią się nieznacznie w zależności od osoby. Obecność pewnych stanów medycznych może również wpływać na to, jak organizm rozkłada Novocaine w dół.

Novocaine jest rozkładana w organizmie przez enzym zwany pseudocholinoesterazą.

Jednak około 1 na każde 5 000 osób ma niedobór pseudocholinoesterazy i nie może metabolizować Novocaine lub innych środków znieczulających. W rezultacie działanie Novocaine trwa znacznie dłużej u osób z tym schorzeniem.

Inne warunki mogą powodować, że ludzie są mniej wrażliwi na lokalne środki znieczulające. Osoby z rzadkimi zaburzeniami, na przykład zespół Ehlersa-Danlosa, mogą wymagać większych ilości środka znieczulającego, aby uzyskać drętwienie.

3. Obecność infekcji

Znieczulenie jest mniej skuteczne, gdy stosuje się je w zakażonym zębie. Infekcja powoduje, że tkanka staje się bardziej kwaśna, a znieczulenie miejscowe jest wrażliwe na poziomy pH. Zapalenie zmniejsza również skuteczność miejscowego znieczulenia, zwłaszcza podczas zabiegów stomatologicznych.

Z tego powodu dentysta może potrzebować większej dawki Novocaine na zainfekowanym zębie niż na zdrowym zębie.

4. Zastosowanie epinefryny

Zastosowanie epinefryny w połączeniu z Novocaine jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem w określaniu czasu, w którym obszar pozostanie zdrętwiały.

Epinefryna powoduje, że naczynia krwionośne stają się mniejsze. Zmniejsza to przepływ krwi w miejscu wstrzyknięcia i ogranicza znieczulenie do tego obszaru dłużej niż zwykle. Epinefryna minimalizuje również krwawienie.

Osoby z niektórymi problemami medycznymi, takimi jak choroby serca lub wysokie ciśnienie krwi, mogą wymagać zastrzyku bez adrenaliny.

W jakim celu stosuje się Novocaine?

Kobieta odbierająca znieczulenie novocaine od dentysty podczas operacji.

Novocaine została opracowana w 1905 roku i stała się pierwszym szeroko stosowanym znieczuleniem miejscowym w Stanach Zjednoczonych. Miejscowe znieczulenie nie powoduje utraty przytomności przed zabiegiem medycznym, w przeciwieństwie do znieczulenia ogólnego.

Osoby, które otrzymują znieczulenie miejscowe, wciąż nie śpią, aby przejść do zabiegu, ale nie mogą czuć obszaru leczonego ciała.

Novocaine i podobne leki działają poprzez powstrzymywanie nerwów w ciele przed wysyłaniem sygnałów bólowych do mózgu.

Miejscowe środki znieczulające są powszechnie stosowane podczas zabiegów stomatologicznych, takich jak usuwanie zęba lub wypełnianie ubytku.

Są one również używane podczas innych drobnych procedur, w tym:

 • usuwanie kretów lub brodawek
 • Usunięcie zaćmy
 • biopsja, która polega na pobraniu próbki tkanki do badania
 • wszczepienie stymulatora

W ostatnich latach Novocaine została zastąpiona przez nowsze znieczulenia miejscowe, ponieważ ich drętwienie trwa dłużej. Podczas niektórych zabiegów może być nadal stosowana nokaina.

Jak się czuje noszenie Novocaine?

Po pierwsze, dentysta użyje wałków bawełnianych lub powietrza do wysuszenia części leczonej jamy ustnej. Następnie nałożą na skórę obrzydliwy żel.

Następnie dentysta powoli wstrzyknie Novocaine do tkanki dziąseł wokół dotkniętego zęba. Większość ludzi odczuwa w tym momencie uczucie kłucia. To uczucie nie jest spowodowane przez igłę, ale przez znieczulenie wchodzące do tkanki.

Novocaine działa szybko, powodując, że ludzie tracą czucie w dotkniętym obszarze w ciągu 5 minut. Ludzie nie powinni już odczuwać bólu w tym punkcie, chociaż mogą odczuwać ucisk lub ruch wokół leczonego obszaru.

Gdy anestetyk zacznie się ścierać, ludzie odzyskują najpierw uczucie w zębie, a następnie usta i język. Ludzie mogą mieć trudności z jedzeniem, piciem lub mówieniem wyraźnie, dopóki nie ustąpi drętwienie.

Zagrożenia i skutki uboczne

Człowiek z bólem głowy

Novocaine jest uważana za bardzo bezpieczną. Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

 • mrowienie i niewielki ból w miejscu wstrzyknięcia
 • zawroty głowy
 • bóle głowy
 • senność
 • drżenie mięśni

Efekty te są zwykle łagodne i znikają w ciągu kilku godzin.

Cięższe działania niepożądane są związane z alergią na Novocaine, ale jest to bardzo rzadkie. Objawy alergii wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej i obejmują:

 • trudności w oddychaniu
 • pokrzywka
 • swędzenie
 • utrata przytomności
 • obrzęk

Inne bardzo rzadkie działania niepożądane wymagające interwencji medycznej w nagłych wypadkach to:

 • ból w klatce piersiowej
 • nieregularne bicie serca
 • nudności
 • wymioty
 • drżenie
 • drgawki

Ważne jest, aby ludzie mówili swojemu dentystom o wszelkich lekach dostępnych bez recepty lub przepisywanych na receptę, ponieważ niektóre leki mogą wchodzić w interakcje z Novocaine.

Ważne jest również, aby ludzie informowali dentystę o wszelkich stanach chorobowych, jakie mogą mieć, aby mogli wybrać najlepszy środek znieczulający i podawać go we właściwej dawce.

Jak pomóc Novocaine szybciej się zużywać

Zwykle działanie Novocaine’a ulega osłabieniu po wzroście krążenia krwi i przenosi lek w krwioobiegu. Dzieje się to stosunkowo szybko, ale niektórzy mogą chcieć przyspieszyć ten proces.

Miejscowe znieczulenie może być szybciej rozkładane, jeśli osoba idzie na spacer lub angażuje się w aktywność po leczeniu. Aktywność fizyczna zwiększa przepływ krwi w organizmie. Jednak ważne jest, aby uzyskać zgodę od lekarza lub stomatologa, zanim rozpoczniesz ćwiczenie wkrótce po zabiegu.

Ewentualnie dentysta może użyć substancji o nazwie OraVerse, aby odwrócić efekty znieczulenia. Dentysta może wstrzyknąć ten lek po zabiegu, aby odrętwienie zniknęło.

Badania sugerują, że OraVerse jest bezpieczny w użyciu i nie wchodzi w interakcje z innymi lekami. Kosztuje jednak więcej, a ubezpieczenie go nie obejmuje.

Na wynos

Novocaine jest bezpiecznym i skutecznym środkiem miejscowo znieczulającym. Jest najczęściej stosowany w stomatologii w przypadku zabiegów, które trwają krócej niż 90 minut. Na czas noszenia Novocaine wpływa kilka czynników, w tym dawka i stosowanie epinefryny.

W ostatnich latach zamiast nokainy stosowano nowsze znieczulenia miejscowe, w tym lidokainę (ksylokainę) i artikainę. Leki te są również bardzo bezpieczne w użyciu, a ich działanie utrzymuje się dłużej niż Novocaine.

Osoby poddawane zabiegom medycznym lub stomatologicznym powinny omówić swoje pytania i wątpliwości z lekarzem lub dentystą.

Like this post? Please share to your friends: