Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Aromaterapia: Co musisz wiedzieć

Aromaterapia lub terapia olejkami eterycznymi odnosi się do szeregu tradycyjnych, alternatywnych lub uzupełniających terapii, które wykorzystują olejki eteryczne i inne aromatyczne związki roślinne.

Olejki eteryczne były używane przez prawie 6000 lat, w celu poprawy zdrowia lub nastroju danej osoby.

Narodowe Stowarzyszenie Holistycznej Aromaterapii (NAHA) definiuje aromaterapię jako „terapeutyczne zastosowanie lub lecznicze zastosowanie substancji aromatycznych (olejków eterycznych) do holistycznego leczenia”.

W 1997 r. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) określiła olejek eteryczny jako „produkt otrzymany z surowca roślinnego, albo przez destylację wodą lub parą, albo z epicarp owoców cytrusowych w procesie mechanicznym, albo przez destylację na sucho”.

Stwierdzono, że szereg olejków eterycznych ma różny stopień aktywności przeciwdrobnoustrojowej i uważa się, że mają one właściwości antywirusowe, nicieniobójcze, przeciwgrzybicze, owadobójcze i przeciwutleniające. Zastosowania aromaterapii obejmują masaż, stosowanie miejscowe i inhalację.

Jednak użytkownicy powinni mieć świadomość, że „naturalne” produkty są również chemikaliami i mogą być niebezpieczne, jeśli są używane w niewłaściwy sposób. Podczas korzystania z olejków eterycznych ważne jest przestrzeganie zaleceń wyszkolonego specjalisty.

Korzystanie z aromaterapii

[olejki eteryczne]

Aromaterapię zwykle stosuje się przez inhalację lub stosowanie miejscowe.

Wdychanie: oleje odparowują do powietrza za pomocą pojemnika dyfuzora, aerozolu lub kropelek oleju lub wdychanego na przykład w łaźni parowej.

Oprócz zapewnienia przyjemnego zapachu, oleje aromaterapeutyczne mogą zapewnić dezynfekcję dróg oddechowych, zmniejszyć przekrwienie i korzyści psychologiczne.

Wdychanie olejków eterycznych stymuluje układ węchowy, część mózgu połączoną z zapachem, w tym nos i mózg.

Cząsteczki, które dostają się do nosa lub ust przechodzą do płuc, a stamtąd do innych części ciała.

Gdy cząsteczki docierają do mózgu, wpływają na układ limbiczny, który jest powiązany z emocjami, tętnem, ciśnieniem krwi, oddychaniem, pamięcią, stresem i równowagą hormonalną. W ten sposób olejki eteryczne mogą mieć subtelny, a jednocześnie holistyczny wpływ na organizm.

Miejscowe zastosowania: oleje do masażu oraz produkty do kąpieli i pielęgnacji skóry są wchłaniane przez skórę. Masowanie obszaru, w którym ma być stosowany olej, może poprawić krążenie i zwiększyć wchłanianie. Niektórzy twierdzą, że obszary, które są bogatsze w gruczoły potowe i mieszki włosowe, takie jak głowa lub dłonie dłoni, mogą skuteczniej wchłaniać oleje.

Olejki eteryczne nigdy nie są aplikowane bezpośrednio na skórę. Zawsze muszą być rozcieńczone olejem nośnym. Zazwyczaj kilka kropli olejku eterycznego na uncję oleju przewoźnika jest stężeniem. Najczęściej stosowanymi olejami nośnikowymi są olej ze słodkich migdałów lub oliwa z oliwek.

Zawsze przeprowadzaj test na alergię przed wypróbowaniem nowego olejku eterycznego.

Aby wykonać test alergii:

 • Rozcieńczyć olejki eteryczne w oleju nośnikowym o stężeniu dwa razy większym od planowanego
 • Pocierać miksturę na obszar wielkości ćwiartki na wewnętrznej stronie przedramienia

Jeśli nie ma reakcji alergicznej w ciągu 24 do 48 godzin, powinno być bezpieczne w użyciu.

Niektóre osoby zgłaszają rozwój alergii na olejki eteryczne po ich wielokrotnym użyciu. Jeśli pojawi się nowa reakcja alergiczna, osoba powinna natychmiast zaprzestać jej stosowania i unikać jej zapachu.

Aby uzyskać rozcieńczenie od 0,5 do 1 procenta, należy użyć od 3 do 6 kropli olejku eterycznego na uncję nośnika. Dla 5-procentowego rozcieńczenia dodaj 30 kropli do jednej uncji nośnika.

Maksymalne stężenie wynoszące 5 procent jest ogólnie uważane za bezpieczne dla dorosłych.

Nie zaleca się wchłaniania ani połykania olejków eterycznych. Przyjmowane doustnie, oleje mogą uszkadzać wątrobę lub nerki.

Mogą również prowadzić do interakcji z innymi lekami i mogą ulegać nieoczekiwanym zmianom w jelitach.

Korzyści

Aromaterapia jest terapią uzupełniającą. Nie zapewnia lekarstwa na choroby, wysypki lub choroby, ale może wspierać konwencjonalne leczenie różnych schorzeń.

[kąpiel parowa z olejkiem eterycznym]

Wykazano, że zmniejsza:

 • Nudności
 • Ból i bóle ciała
 • Niepokój, pobudzenie, stres i depresja
 • Zmęczenie i bezsenność
 • Bóle mięśniowe
 • Bóle głowy
 • Problemy krążeniowe
 • Problemy menstruacyjne
 • Problemy menopauzy
 • Łysienie lub utrata włosów

Niektóre rodzaje łuszczycy mogą znaleźć ulgę w aromaterapii, ale pracownik służby zdrowia powinien doradzić w sprawie stosowania i stosowania.

Problemy z trawieniem mogą być korzystne dla olejku z mięty pieprzowej, ale nie należy go połykać.

Ból zęba i jamy ustnej można złagodzić olejem goździkowym, ale to także powinno być stosowane miejscowo i nie należy go połykać.

Zwolennicy twierdzą, że te i wiele innych skarg dobrze reagują na aromaterapię, ale nie wszystkie zastosowania są poparte dowodami naukowymi.

Co robią olejki eteryczne?

Różne oleje mają różne zastosowania i efekty.

 • Olejek eteryczny z bazylii służy do zaostrzenia koncentracji i złagodzenia niektórych objawów depresji. Może łagodzić bóle głowy i migreny. Należy tego unikać w czasie ciąży.
 • Olejek bergamotowy uważa się za przydatny w drogach moczowych i przewodu pokarmowego. W połączeniu z olejem eukaliptusowym może pomóc w łagodzeniu problemów skórnych, w tym powodowanych przez stres i ospę wietrzną.

[olej z rozmarynu]

 • Olejek eteryczny z czarnego pieprzu jest powszechnie stosowany do stymulacji krążenia, bólów mięśniowych i bólów oraz siniaków. W połączeniu z olejkiem z imbiru jest stosowany w celu zmniejszenia bólu stawów i poprawy elastyczności.
 • Olejek eteryczny z rumianku może leczyć egzemę
 • Olejek cytronelowy jest spokrewniony z trawą cytrynową i działa jako środek odstraszający owady
 • Olejek goździkowy to miejscowy środek przeciwbólowy lub przeciwbólowy, powszechnie stosowany w bólach zębów.Jest również stosowany jako przeciwskurczowy środek przeciwwymiotny, do zapobiegania wymiotom i nudnościom, oraz jako lekarstwo, zapobiegając gazowi w jelitach. Ma właściwości antybakteryjne, przeciwutleniające i przeciwgrzybicze.
 • Olejek eukaliptusowy może pomóc złagodzić drogi oddechowe podczas przeziębienia lub grypy. Często łączy się z miętą. Wiele osób ma alergię na eukaliptus, dlatego należy zachować ostrożność.
 • Olejek eteryczny z geranium może być stosowany w przypadku problemów skórnych, w celu zmniejszenia stresu oraz jako środek odstraszający owady.
 • Olejek jaśminowy został opisany jako afrodyzjak. Podczas gdy brakuje dowodów naukowych, badania wykazały, że zapach jaśminu zwiększa fale beta, które są powiązane z czujnością. Jako środek pobudzający może zwiększyć przepływ krwi prącia.
 • Olejek eteryczny z lawendy stosuje się jako środek antyseptyczny do drobnych skaleczeń i oparzeń oraz w celu poprawy relaksu i snu. Mówi się, że łagodzi bóle głowy i objawy migreny.
 • Olejek cytrynowy ma poprawiać nastrój i łagodzić objawy stresu i depresji.
 • Olejek eteryczny z rozmarynu może pobudzać wzrost włosów, zwiększać pamięć, zapobiegać skurczom mięśni i wspomagać układ krążenia i układ nerwowy.
 • Olejek z drzewa sandałowego jest uważany przez niektórych za cechę afrodyzjaku.
 • O olejku z drzewa herbacianego mówi się, że ma właściwości antybakteryjne, antyseptyczne i dezynfekujące. Jest powszechnie stosowany w szamponach i produktach do pielęgnacji skóry, w leczeniu trądziku, oparzeń i ukąszeń. Występuje w płukankach do ust, ale nigdy nie należy go połykać, ponieważ jest toksyczny.
 • Olejek eteryczny tymianku ma zmniejszyć zmęczenie, nerwowość i stres.
 • Olej z krwawnika pospolitego stosuje się w leczeniu objawów przeziębienia i grypy oraz w celu zmniejszenia zapalenia stawów.

Olej do masażu zostanie zmieszany z „olejem nośnym”, który rozcieńcza olej i zapewnia smarowanie.

Zwiedzanie aromatherapy

Aromaterapeut powinien mieć dokładną historię medyczną, styl życia, dietę i aktualną historię zdrowia.

Aromaterapia wiąże się z holistycznym podejściem, więc ma na celu leczenie całej osoby. Zabiegi będą dostosowane do fizycznych i psychicznych potrzeb jednostki. W oparciu o te potrzeby aromaterapeuta może zalecić pojedynczy olej lub mieszankę.

W zależności od potrzeb i preferencji pacjenta lekarz może zalecić pojedynczy olej lub mieszankę.

Według National Cancer Institute (NCI), produkty do aromaterapii nie wymagają zatwierdzenia przez FDA, o ile nie ma twierdzenia, że ​​leczą określoną chorobę.

Aromaterapeut nie jest tym samym, co masażysta, chociaż masażysta może używać olejków aromaterapeutycznych.

Ryzyka

Każdy olej eteryczny ma swój własny makijaż chemiczny i powód do użycia, dlatego ważne jest, aby porozmawiać z wyszkolonym aromaterapeutą, pielęgniarką, lekarzem, fizjoterapeutą, masażystą lub farmaceutą przed zastosowaniem lub użyciem oleju do celów leczniczych.

Wyszkolony profesjonalista może polecić i nauczyć obsługi każdego produktu, podając odpowiednie instrukcje dotyczące stosowania lub rozcieńczania.

Konsumenci powinni również mieć świadomość, że amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków nie monitoruje produktów aromaterapeutycznych, więc trudno jest stwierdzić, czy dany produkt jest czysty, czy też jest zanieczyszczony lub syntetyczny.

Niektóre kosmetyki i produkty gospodarstwa domowego, takie jak balsamy, makijaż i świece zawierają produkty, które mogą wydawać się olejkami eterycznymi, ale są to naprawdę syntetyczne zapachy.

Podobnie jak leki, olejki eteryczne muszą być traktowane z szacunkiem. Ważne jest, aby zasięgnąć profesjonalnej porady i uważnie przestrzegać instrukcji.

Ostrożnie podczas korzystania z olejków eterycznych

Ponieważ olejki eteryczne powodują reakcje w organizmie, nie wszystkie oleje przyniosą korzyści każdemu. Związki chemiczne w olejkach eterycznych mogą powodować niepożądane efekty w połączeniu z lekami. Mogą one zmniejszyć skuteczność konwencjonalnych leków lub mogą zaostrzyć warunki zdrowotne u danej osoby.

Osoba z wysokim ciśnieniem krwi, na przykład, powinna unikać środków pobudzających, takich jak rozmaryn. Niektóre związki, takie jak koper włoski, anyż i szałwia, działają podobnie do estrogenu, dlatego osoby z zależnym od estrogenu nowotworem piersi lub jajnika powinny ich unikać.

Skoncentrowane produkty mogą być trujące przed rozcieńczeniem i należy obchodzić się z nimi ostrożnie. Zalecane jest maksymalne stężenie 5%.

Niektóre oleje wytwarzają toksyny, które mogą uszkadzać wątrobę, nerki i układ nerwowy, zwłaszcza jeśli są stosowane wewnętrznie. Połknięcie olejków eterycznych może być niebezpieczne, aw niektórych przypadkach może doprowadzić do zgonu.

Osoby z jednym z poniższych warunków powinny zachować szczególną ostrożność podczas stosowania aromaterapii:

 • Alergia lub alergie
 • Katar sienny, rodzaj alergii
 • Astma
 • Choroby skóry, takie jak wyprysk lub łuszczyca

Osoby o następujących warunkach muszą zachować szczególną ostrożność:

 • Padaczka
 • Nadciśnienie lub wysokie ciśnienie krwi

Jeśli olej ma być zmieszany z nośnikiem, osoba powinna poinformować aromatherapy lub masażystę o wszelkich alergiach orzechowych, ponieważ oleje nośnikowe są często uzyskiwane z orzechów i nasion.

Aromaterapia może powodować działania niepożądane, ale zwykle są one łagodne i nie trwają długo.

Zawierają:

 • Nudności
 • Bóle głowy
 • Niektóre reakcje alergiczne

Stosowanie aromaterapii przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie zostało potwierdzone badaniami, więc nie jest zalecane.

W pierwszym trymestrze ciąży aromaterapia może stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Kobiety karmiące piersią powinny unikać olejku eterycznego z mięty pieprzowej, ponieważ może on ulegać ekspresji w mleku matki.

Olejki eteryczne pochodzące z owoców cytrusowych mogą sprawić, że skóra będzie bardziej wrażliwa na światło ultrafioletowe, zwiększając ryzyko oparzeń słonecznych.

Niektóre oleje mogą wpływać na działanie leków konwencjonalnych, dlatego osoby używające jakichkolwiek leków powinny najpierw sprawdzić u wykwalifikowanego lekarza lub lekarza.

Wreszcie, podczas przechowywania olejków eterycznych, ważne jest, aby mieć świadomość, że światło, ciepło i tlen mogą wpływać na integralność oleju. Produkty powinny pochodzić z szanowanego i godnego zaufania źródła, aby mieć pewność jakości. Przestrzeganie poniższych instrukcji zmniejsza ryzyko narażenia zdrowia użytkownika.

W części Europy Zachodniej aromaterapia jest włączana do głównego nurtu medycyny jako antyseptyczna, antywirusowa, przeciwgrzybicza i antybakteryjna. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie jest to mniej. We Francji niektóre olejki eteryczne są regulowane jako leki na receptę i mogą być podawane lub przepisywane tylko przez lekarza.

Aromaterapia może pomóc złagodzić niektóre schorzenia, ale powinna być stosowana prawidłowo, pod nadzorem wykwalifikowanego lekarza. NAHA może doradzać w zakresie aromaterapii w Twojej okolicy, a niektórzy są członkami stowarzyszenia zawodowego, ale do tej pory w USA nie ma żadnych tablic licencyjnych dla Aromaterapeutów.

Like this post? Please share to your friends: