Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

W jaki sposób fizykoterapia może pomóc?

W fizjoterapii wyszkoleni specjaliści oceniają i leczą nieprawidłowe funkcjonowanie fizyczne związane na przykład z urazem, niepełnosprawnością, chorobą lub stanem.

Według American Physical Therapy Association (APTA), fizyczny terapeuta jest wyszkolonym i licencjonowanym specjalistą medycznym z doświadczeniem w diagnozowaniu zaburzeń fizycznych, przywracaniu sprawności fizycznej i ruchliwości, utrzymywaniu sprawności fizycznej oraz promowaniu aktywności fizycznej i prawidłowego funkcjonowania.

Licencjonowani fizjoterapeuci znajdują się w różnych placówkach opieki zdrowotnej, w tym w przychodniach, gabinetach prywatnych, szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych, domach opieki, domach opieki zdrowotnej, obiektach sportowych i fitness, szkołach, hospicjach, zakładach pracy, agencjach rządowych i ośrodkach badawczych.

Czego oczekiwać

[lekarz patrzy na plecy dziecka]

Fizjoterapeuta pomaga dbać o pacjentów we wszystkich fazach gojenia, od wstępnej diagnozy po regenerację i profilaktykę. Fizjoterapia może być samodzielną opcją lub może wspierać inne metody leczenia.

Niektórzy pacjenci są kierowani do fizykoterapeuty przez swojego lekarza, ale inni sami szukają terapii.

Niezależnie od tego, w jaki sposób pacjent przychodzi do fizjoterapeuty, może oczekiwać:

 • Poddaj się fizycznemu egzaminowi i ocenie, w tym historii zdrowia i niektórych procedur testowych, w tym oceny postawy, ruchów i elastyczności oraz ruchów i wydajności mięśni i stawów
 • Otrzymaj diagnozę kliniczną, rokowanie, plan opieki oraz cele krótko- i długoterminowe
 • Otrzymuj leczenie fizykoterapeutyczne i interwencję w oparciu o ocenę i diagnozę terapeuty
 • Otrzymuj rekomendacje dotyczące samodzielnego zarządzania

Pacjenci często trenują z fizjoterapeutą podczas ćwiczeń, które mogą wykonywać w domu, aby pomóc im skuteczniej funkcjonować.

Typowe warunki

Fizjoterapeuci mogą leczyć różnorodne schorzenia, w zależności od ich specjalizacji.

Niektóre warunki, które mogą skorzystać z tego rodzaju leczenia to:

 • Stany krążeniowo-płucne, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), mukowiscydoza (CF) i zawał mięśnia sercowego (MI)
 • Terapia ręczna w takich schorzeniach, jak zespół cieśni nadgarstka i palec spustowy
 • Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, takie jak ból pleców, łzy rotatorów i zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych (TMJ)
 • Stany neurologiczne, takie jak udar, urazy rdzenia kręgowego, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, dysfunkcja przedsionkowa i urazowe uszkodzenia mózgu
 • Choroby pediatryczne, takie jak opóźnienia rozwojowe, porażenie mózgowe i dystrofia mięśniowa
 • Urazy sportowe, takie jak wstrząs mózgu i łokieć tenisisty
 • Zdrowie kobiet i dysfunkcja dna miednicy, takie jak nietrzymanie moczu i obrzęk limfatyczny

Inne przypadki, które mogą przynieść korzyści obejmują oparzenia, leczenie ran i owrzodzenie cukrzycowe.

Korzyści z fizykoterapii

W zależności od przyczyny leczenia korzyści z fizjoterapii obejmują:

 • Zarządzanie bólem przy zmniejszonym zapotrzebowaniu na opioidy
 • Unikanie operacji
 • Poprawiona mobilność i ruch
 • Powrót do zdrowia po urazie lub urazie
 • Odzyskiwanie po udarze lub porażeniu
 • Zapobieganie upadkom
 • Poprawiona równowaga
 • Zarządzanie problemami zdrowotnymi związanymi z wiekiem

Terapeuta sportowy może pomóc sportowcowi zmaksymalizować swoją wydajność poprzez wzmocnienie określonych części ciała i wykorzystanie mięśni w nowy sposób.

Podmiot świadczący opiekę zdrowotną lub fizjoterapeuta może doradzić osobom indywidualnym, jakie korzyści są związane z ich osobistą historią medyczną i potrzebą leczenia.

Rodzaje

Podobnie jak w przypadku każdej praktyki medycznej, można zastosować różne terapie w celu leczenia różnych stanów.

[kobieta mająca fizykoterapię]

Fizjoterapia ortopedyczna leczy urazy mięśniowo-szkieletowe, obejmujące mięśnie, kości, więzadła, powięzi i ścięgna. Nadaje się do stanów medycznych, takich jak złamania, zwichnięcia, zapalenie ścięgna, zapalenie kaletki, przewlekłe problemy medyczne i rehabilitacja lub powrót do zdrowia po operacji ortopedycznej. Pacjenci mogą leczyć się mobilizacjami stawów, terapią manualną, treningiem siłowym, treningiem mobilności i innymi sposobami.

Geriatryczna fizykoterapia może pomóc starszym pacjentom, u których występują stany, które wpływają na ich ruchliwość i funkcje fizyczne, w tym zapalenie stawów, osteoporozę, chorobę Alzheimera, wymianę stawu biodrowego i stawów, zaburzenia równowagi i nietrzymanie moczu. Ten rodzaj interwencji ma na celu przywrócenie mobilności, zmniejszenie bólu i zwiększenie poziomu sprawności fizycznej.

Neurologiczna fizykoterapia może pomóc osobom z zaburzeniami neurologicznymi i stanami takimi jak choroba Alzheimera, uszkodzenie mózgu, porażenie mózgowe, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, uszkodzenie rdzenia kręgowego i udar. Leczenie może mieć na celu zwiększenie reaktywności kończyn, leczenie paraliżu i odwrócenie siły mięśni poprzez zmniejszenie atrofii mięśni.

Rehabilitacja sercowo-naczyniowa i płucna może przynieść korzyści osobom cierpiącym na niektóre schorzenia sercowo-płucne i zabiegi chirurgiczne. Leczenie może zwiększyć wytrzymałość fizyczną i wytrzymałość.

Fizjoterapia dziecięca ma na celu diagnozowanie, leczenie i opanowanie stanów, które dotyczą niemowląt, dzieci i nastolatków, w tym opóźnień rozwojowych, porażenia mózgowego, rozszczepu kręgosłupa, kręczu szyi i innych stanów, które mają wpływ na układ mięśniowo-szkieletowy.

Leczenie ran może pomóc w zapewnieniu, że lecząca rana otrzymuje odpowiedni tlen i krew w celu poprawy krążenia. Fizjoterapia może obejmować stosowanie terapii manualnych, stymulację elektryczną, terapię kompresyjną i leczenie ran.

Terapia przedsionkowa ma na celu leczenie zaburzeń równowagi, które mogą wynikać z chorób ucha wewnętrznego.Fizjoterapia przedsionkowa obejmuje szereg ćwiczeń i technik manualnych, które mogą pomóc pacjentom odzyskać równowagę i koordynację.

Terapia bezintensywna może pomóc w osuszeniu nagromadzonego płynu u pacjentów z obrzękiem limfatycznym i innych stanów, w których występuje nagromadzenie płynu.

Rehabilitacja dna miednicy może pomóc w leczeniu nietrzymania moczu lub kału, duszności dróg moczowych i bólu miednicy u mężczyzn i kobiet w wyniku urazów lub zabiegów chirurgicznych, lub z powodu pewnych warunków.

Oprócz fizycznej manipulacji leczenie fizykalne może obejmować:

 • Ultradźwięki, w celu promowania przepływu krwi i gojenia poprzez ogrzewanie ścięgien, mięśni i tkanek
 • Fonoforeza, która wykorzystuje ultradźwięki do podawania pewnych leków, takich jak miejscowe sterydy. Może to zmniejszyć obecność zapalenia
 • Stymulacja elektryczna lub stymulator E, który używa miejscowych elektrod na skórze, aby zmniejszyć ból i zwiększyć możliwości funkcjonalne. Jednym z rodzajów e-stymulacji jest przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS). Czasami stosuje się leki przeciwzapalne z pewnymi modulacjami E-stymulacji i określa się je mianem jontoforezy
 • Ciepło, wilgotna terapia gorąca i zimna
 • Terapia światłem, w której specjalne lampy i lasery są stosowane w leczeniu niektórych schorzeń

Fizjoterapeuta zaleci najbardziej odpowiednie leczenie.

Znalezienie fizjoterapeuty

Znalezienie odpowiedniego fizjoterapeuty może wiązać się z szeregiem czynników, w tym akceptacją ubezpieczenia, specjalnością i powodem leczenia oraz lokalizacją geograficzną.

Firmy ubezpieczeniowe często mają listy placówek terapii fizycznej, które uczestniczą w określonych planach zdrowotnych. Inni pracownicy służby zdrowia mogą mieć listę terapeutów w okolicy, którą polecają.

Innym sposobem na znalezienie fizycznego terapeuty jest spojrzenie online lub dostęp do APTA Znajdź narzędzie internetowe PT.

Szkolenie, aby zostać fizjoterapeutą

Podczas kilku latach treningu, fizjoterapeutów badać obszary, takie jak biologia, anatomia, histologii, fizjologii komórkowej, fizjologii ćwiczeń, biomechaniki, kinezjologii, farmakologii, neurologii, patologii, nauk behawioralnych, układu krążenia i oddechowego, wydzielania wewnętrznego i przemiany materii oraz badaniach układu mięśniowo-szkieletowego.

Fizjoterapeuci mogą specjalizować się w takich dziedzinach, jak:

 • Zdrowie sercowo-naczyniowe i płucne
 • Elektrofizjologia kliniczna
 • Zdrowie dla osób starszych
 • Neurologia, ortopedia, pediatria, fizykoterapia sportowa i zdrowie kobiet.

Według Światowej Konfederacji Fizjoterapii ten rodzaj leczenia przynosi korzyści nie tylko ciału fizycznemu.

To:

„Dotyczy identyfikacji i maksymalizacji jakości życia i możliwości przemieszczania się w obrębie sfer promocji, profilaktyki, leczenia / interwencji, habilitacji i rehabilitacji. Obejmuje to fizyczne, psychiczne, emocjonalne i społeczną.”

Aby uzyskać więcej informacji na temat korzyści płynących z fizykoterapii i sposobu, w jaki może ona pomóc, pacjenci powinni porozmawiać z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Like this post? Please share to your friends: