Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Bóle nóg: rodzaje, przyczyny i leczenie w domu

Ból w dowolnej części nogi jest częstym objawem urazu lub choroby.

Istnieje wiele przyczyn bólu kończyn dolnych.

Przyczynami traumatycznymi są urazy sportowe. Inne przyczyny mogą dotyczyć naczyń krwionośnych, nerwów, mięśni, stawów, tkanek miękkich lub kości.

Przebieg leczenia zależy od przyczyny bólu kończyn dolnych.

Bóle nóg często można leczyć w domu, ale jeśli ból jest nagły, ciężki, uporczywy lub występują inne objawy, może być konieczna pomoc lekarska.

W tym artykule przyjrzymy się częstym przyczynom bólu kończyn dolnych i niektórym zabiegom domowym.

Szybkie fakty dotyczące bólu nóg

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących bólu nóg. Więcej informacji znajduje się w głównym artykule.

 • Przyczyną bólu kończyn dolnych może być układ mięśniowo-szkieletowy, neurologiczny lub naczyniowy.
 • Szyny Shin i złamania naprężeń mogą wynikać z powtarzających się sportów, takich jak bieganie.
 • Bóle nóg mogą czasem wskazywać na poważne problemy naczyniowe. Mogą one czasami być śmiertelne i wymagają interwencji medycznej.
 • Wiele rodzajów bólu można leczyć w domu, ale silny lub uporczywy ból może wskazywać na poważniejszy stan.

Co to jest ból nóg?

Ból nóg

Ból pojawia się, gdy nerwy reagują na bodźce, takie jak wysokie ciśnienie, wysoka lub niska temperatura, oraz substancje chemiczne, które mogą być uwalniane przez uszkodzenie tkanki.

Bóle nóg mogą być ostre, nudne, drętwiejące, mrowiące, palące, promieniujące lub obolałe.

Może również być ostry, co oznacza nagły i krótkotrwały lub może również być przewlekły i uporczywy. Nasilenie można oceniać w skali od 1 do 10 lub od łagodnej do ciężkiej.

Szkody poniesione podczas gry sportowej lub w wypadku są zwykle ostre i traumatyczne. Osoba może często zidentyfikować przyczynę.

Inne przyczyny, takie jak choroba tętnic obwodowych (PAD), mają tendencję do narastania w czasie, chociaż osoba może być w stanie wskazać początek bólu.

Niektóre urazy sportowe narastają z biegiem czasu, takie jak powtarzające się urazy i przeciążenia spowodowane stresem. Urazy urazowe mogą również stać się długotrwałymi lub przewlekłymi problemami, jeżeli dana osoba nie odpoczywa lub nie zabiega o leczenie.

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, co działo się przed i do czasu pojawienia się bólu nóg, ponieważ może to pomóc w podjęciu decyzji o tym, kiedy szukać pomocy medycznej.

Przyczyny

Bóle nóg można w większości przypadków sklasyfikować jako neurologiczne, mięśniowo-szkieletowe lub naczyniowe, które mogą się nakładać.

Bóle mięśniowo-szkieletowe: Przykładami są trzeszczki, rozpoznawane przez trzaskanie lub pękanie w kolanie lub zapalenie stawów, choroba autoimmunologiczna, która atakuje stawy w biodrze, kolanie lub kostkach. Jeśli mięsień, ścięgno lub więzadło zostanie napięte, na przykład podczas upadku, każdy ból będzie związany z układem mięśniowo-szkieletowym.

Skurcze nocne, zespół przedziału i złamania naprężeniowe są również problemami mięśniowo-szkieletowymi.

Ból naczyniowy: Przyczyny obejmują chorobę tętnic obwodowych (PAD), zakrzepicę żył głębokich (DVT), zapalenie tkanki łącznej, infekcje, żylaki i wyprysk żylny, w którym bólowi towarzyszy przebarwienie skóry.

Ból neurologiczny: Stany obejmują zespół niespokojnych nóg (RLS), w którym skurcze nóg są niekontrolowane, neuropatia lub uszkodzenie nerwów i ból nerwu kulszowego. Ból neurologiczny może występować nawet podczas odpoczynku.

Tutaj przyjrzymy się niektórym z nich bardziej szczegółowo.

Rodzaje

Różne przyczyny bólu kończyn dolnych mogą mieć podobne objawy. Uzyskanie prawidłowej diagnozy zwiększa szanse otrzymania odpowiedniego leczenia, jeśli to konieczne. Rozpoznanie objawów i ich wystąpienie może pomóc w znalezieniu właściwej diagnozy.

Skurcze nóg lub konie Charleya

Konie Charley są przejściowymi epizodami bólu, które mogą trwać kilka minut. Mięsień, zwykle łydka z tyłu podudzia, napina się i kurczy.

Skurcze występują częściej w nocy iu osób starszych. Szacuje się, że 1 na 3 osoby w wieku powyżej 60 lat doświadcza nocnych skurczów i 40 procent doświadczenia w ciągu 3 ataków tygodniowo.

Choroba tętnic obwodowych

Choroba tętnic obwodowych (PAD) może powodować ból w nodze z powodu złego krążenia. Bez leczenia może być śmiertelne. Kluczowym objawem jest chromanie przestankowe.

Chromanie przestankowe powoduje ograniczenie dopływu krwi do mięśni nóg. Wynikający z tego brak tlenu i składników odżywczych powoduje ból.

Claudication obejmuje:

 • Skurczowy ból mięśni podczas wysiłku lub wysiłku
 • Ból w pośladkach, udach, łydkach i stopach
 • Ból podczas chodzenia lub wchodzenia po schodach

Skurcze występują konsekwentnie po tych samych odległościach i często ułatwiają odpoczynek.

Zakrzepica żył głębokich (DVT)

Ból stawów kończyn dolnych

DVT odnosi się do zakrzepu krwi w głębokich żyłach nogi. Może pojawić się po długim czasie siedzenia, na przykład podczas lotu dalekiego zasięgu.

Objawy obejmują obrzęk i gorące, bolesne uczucie po jednej stronie nogi. Może się to zdarzyć tylko podczas chodzenia lub wstawania.

Skrzep może się samoczynnie rozpuścić, ale jeśli osoba odczuwa zawroty głowy i nagłe skrócenie oddechu, lub jeśli kaszle krwią, konieczna jest pilna pomoc.

Mogą to być objawy, że DVT rozwinęło się w zatorowość płucną lub zakrzep krwi w płucach.

Problemy naczyniowe mogą być poważne. Zarówno PAD, jak i DVT mogą objawiać się bezobjawowo. Osoby, których styl życia lub historia medyczna pozostawiają je podatne na problemy naczyniowe w obrębie nóg, powinny być świadome możliwych objawów.

Szyny shin

Angażowanie się w intensywny wysiłek podczas uprawiania sportu może prowadzić do różnych rodzajów obrażeń.

Bieganie i bieganie może tworzyć powtarzające się siły uderzenia, które przeciążają mięśnie i ścięgna. Szyny Shin wytwarzają silną, zlokalizowaną tkliwość mięśni, a czasami ból kości zwykle odczuwany wokół kości goleniowej.

Bólu goleni nie da się wytłumaczyć oczywistą przyczyną, taką jak złamanie.

Złamania i złamania naprężeń

Duże ciśnienie, na przykład od upadku, może prowadzić do złamań. Niektóre złamania są łatwo i natychmiast widoczne, z silnymi siniakami, obrzękiem i deformacją. Zwykle otrzymują one pilną pomoc medyczną.

Złamania naprężeniowe są małymi złamaniami, które mogą wynikać z powtarzających się obciążeń utrzymywanych podczas uprawiania sportu, często gdy intensywność aktywności wzrasta zbyt szybko.

Nie ma pojedynczego urazu, a złamania są niewielkie. Ból może rozpoczynać się na wcześniejszym etapie podczas każdej sesji wysiłkowej i ostatecznie może być obecny przez cały czas.

Popinite zapalenie ścięgien

Powoduje to ból kolana podczas biegania w dół. Jest to spowodowane stanem zapalnym ścięgna podkolanowego, co jest ważne dla stabilności kolana.

Naciągnięcie na ścięgno

Ostry uraz może prowadzić do skręceń i naprężeń. Zwichnięcie odnosi się do rozciągania lub łzawienia. Odcisk jest uszkodzeniem mięśni lub ścięgien.

Często związany z bieganiem, ścięgno udowe może prowadzić do ostrego bólu w tylnej części mięśnia uda, zwykle z powodu częściowej łez.

Skręcenia i odkształcenia zwykle rozwijają się z powodu niewystarczającego treningu elastyczności, nadmiernego rozciągania lub braku rozgrzewki przed aktywnością. Kontynuacja ćwiczeń podczas kontuzji zwiększa ryzyko.

Zespół przedziału

Kiedy obrażenia nóg powodują obrzęk, niebezpieczny poziom ciśnienia w mięśniach może prowadzić do ostrego lub przewlekłego zespołu przedziału.

Może to być spowodowane złamaniem lub silnymi siniakami.

Obrzęk powoduje narastanie ciśnienia do momentu odcięcia dopływu krwi do tkanki mięśniowej, pozbawiając mięśnie tlenu i pożywienia. Ból może być nieoczekiwanie poważny, biorąc pod uwagę uraz.

W ciężkich przypadkach wczesnemu bólowi może towarzyszyć drętwienie i paraliż. Może dojść do trwałego uszkodzenia mięśni.

Ból nerwu kulszowego

Rwa kulszowa dzieje się, gdy nacisk jest kładziony na nerw, często w kręgosłupie, prowadząc do bólu, który spływa po nodze od biodra do stopy.

Może się zdarzyć, gdy nerw jest „uszczypnięty” w skurcz mięśni lub przepuklina dysku.

Długoterminowe skutki obejmują obciążenie innych części ciała, ponieważ zmiany chodu kompensują ból.

Rak jajnika

Rak jajnika może powodować ból i obrzęk nóg.

Leczenie domowe

Wiele przypadków bólu kończyn dolnych można rozwiązać w domu, bez interwencji medycznej.

Samopomoc dla skurczów mięśni

Skurcze mięśni nóg

Jeśli wykluczono poważne przyczyny skurczów, odpowiednie mogą być środki samopomocy.

Środki przeciwbólowe nie poprawiają skurczów nóg, ponieważ zaczynają się nagle, ale może pomóc rozciąganie i masowanie mięśni.

Aby złagodzić ból po wystąpieniu skurczów:

 • Trzymaj palec u nogi i pociągnij go w kierunku ciała, jednocześnie prostując nogę.
 • Chodź na piętach, dopóki kurcze się nie zmniejszą.

Aby zapobiec skurczom:

 • Zawsze rozciągaj i rozgrzewaj się przed i po treningu.
 • Unikaj odwodnienia pijąc od 8 do 12 szklanek wody dziennie.
 • Regularnie rozciągaj i masuj nogi.

Leczenie urazów sportowych

Drobne urazy sportowe, takie jak skręcenia nóg i szczepy, można leczyć za pomocą RICE:

 • Odpoczynek: aby zapobiec dalszym obrażeniom i pozwala na czas leczenia, aby zmniejszyć obrzęk.
 • Lód: zmniejsza obrzęk, stan zapalny i ból. Nakładany na 20 minut owinięty w szmatkę, a nie bezpośrednio na skórę.
 • Kompresja: użyj elastycznego bandaża, mocno, ale nie ciasno owiniętego, aby zmniejszyć obrzęk i ból.
 • Podniesienie: podnieś nogę powyżej poziomu serca, aby grawitacja pomogła w opróżnianiu, aby zmniejszyć obrzęk i ból.

Leki takie jak paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą pomóc w pewnym bólu, ale jeśli ból utrzymuje się dłużej niż przez 72 godziny, należy zasięgnąć specjalistycznej porady lekarskiej.

Powrót do aktywności powinien być stopniowo zwiększany, aby bezpiecznie budować elastyczność, siłę i wytrzymałość.

Jest doskonały wybór online z tysiącami opinii klientów, jeśli chcesz kupić pakiety lodu lub elastyczne bandaże.

Problemy krążeniowe

Konieczna jest opieka medyczna nad chromaniem i innymi objawami choroby naczyniowej ze względu na ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Aby zmniejszyć czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ludzie powinni:

 • unikać lub rzucić palenie
 • wykonywać umiarkowane ćwiczenia, zgodnie z zaleceniami lekarza
 • zarządzać poziomami cukru we krwi, cholesterolu i lipidów
 • kontrolować ciśnienie krwi
 • w razie potrzeby zastosować leczenie przeciwpłytkowe w celu zmniejszenia tworzenia się skrzepów krwi
 • Ćwiczenia i zdrowa dieta są korzystne. Osoby, które mają plan leczenia układu sercowo-naczyniowego lub innego schorzenia, powinny dokładnie je stosować.

Bóle nóg mają wiele różnych przyczyn, a objawy często pokrywają się. Jeśli utrzymują się, pogarszają lub utrudniają życie, należy zgłosić się do lekarza.

Strategia diagnozy różnicowej może pomóc w wykluczeniu niewłaściwych przyczyn, zawężeniu możliwości i szybkiej interwencji.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: