Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak alkohol wpływa na twój sen?

Nowe badanie ocenia wpływ spożycia alkoholu na jakość regeneracyjną snu. Odkrycia mogą sprawić, że będziesz chciał zmienić nawyki związane z piciem – i pośrednio – swoje spanie.

kobieta śpi pustym szkłem

Negatywne skutki zdrowotne alkoholu są liczne. Od bardziej alarmujących wyników, takich jak rak, po bardziej „kosmetyczne” niedogodności, takie jak przedwczesne oznaki starzenia, napoje alkoholowe wydają się ukrywać szereg toksycznych skutków, które mogą powoli wywierać negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Większość z nas prawdopodobnie myśli, że jeśli ktoś nie jest uzależniony od alkoholu lub nie pije ciężko, to jest poza zasięgiem alkoholu. Ale coraz więcej badań wskazuje na inny wniosek.

Ostatnie badania zgłoszone na przykład, zasugerowały, że tylko jeden drink może skrócić naszą żywotność. Jury wciąż nie wie, czy picie z umiarem jest dla ciebie dobre, ale niektóre badania sugerują, że nawet osoby pijące lekkie są zagrożone rakiem z powodu spożycia alkoholu.

Nowe badanie, przeprowadzone przez fińskich naukowców, dodaje do tych strasznych perspektyw. Julia Pietilä, badaczka na Wydziale Nauk Biomedycznych i Inżynierii w Tampere University of Technology w Finlandii, jest pierwszym autorem artykułu, który został opublikowany w czasopiśmie

Badanie jakości alkoholu i snu

Fakt, że badanie wykorzystywało prawdziwe informacje, czyni go wyjątkowym. Pietilä i jego współpracownicy przebadali dane z 4098 mężczyzn i kobiet w wieku od 18 do 65 lat, których zmienność rytmu serca (HRV) zarejestrowano w niekontrolowanych warunkach w rzeczywistym świecie za pomocą specjalnego urządzenia.

Jak piszą autorzy: „Związek między ostrym spożyciem alkoholu a zmianami fizjologicznymi nie został jeszcze zbadany w niekontrolowanych rzeczywistych warunkach.”

Naukowcy mieli dostęp do nagrań HRV z minimum 2 nocy: jednego, w którym uczestnicy spożyli alkohol, a drugiego nie.

HRV mierzy zmiany w czasie pomiędzy uderzeniami serca, zmiany regulowane przez autonomiczny układ nerwowy.

Autonomiczny układ nerwowy obejmuje współczulny układ nerwowy i przywspółczulny układ nerwowy. Pierwszy kontroluje reakcję walki lub ucieczki, podczas gdy druga odpowiada za stan „odpoczynku i trawienia”.

Dlatego pomiary HRV umożliwiły naukowcom ocenę jakości spokojnego stanu uczestników. Naukowcy zbadali pierwsze 3 godziny snu uczestników po wypiciu alkoholu.

Spożycie alkoholu podzielono na kategorie „niskie”, „umiarkowane” i „wysokie” – kategorie wyliczone na podstawie masy ciała uczestników.

Zdecyduj się na umiarkowane picie do jednego drinka dziennie dla kobiet i do dwóch codziennych drinków dla mężczyzn.

Nawet niski, umiarkowany alkohol utrudnia sen

Badanie wykazało, że alkohol zmniejsza jakość regeneracji snu. Konkretnie, niskie spożycie alkoholu zmniejszyło fizjologiczne odzyskiwanie, które normalnie zapewnia sen o 9,3%.

Wykazano, że tylko jeden napój osłabia jakość snu. Umiarkowane spożycie alkoholu obniżyło jakość snu regeneracyjnego o 24 procent, a spożycie dużej ilości alkoholu nawet o 39,2 procent.

Wyniki te były podobne dla mężczyzn i kobiet, a spożycie alkoholu dotknęło zarówno osoby siedzące, jak i aktywne.

Co ciekawe, szkodliwe skutki działania alkoholu były wyraźniejsze wśród młodzieży w porównaniu z seniorami.

Współautor badania, Tero Myllymäki, profesor Wydziału Technologii Sportowej i Fizjologii Fizycznej na Uniwersytecie w Jyväskylä w Finlandii, komentuje wyniki, mówiąc: „Kiedy jesteś aktywny fizycznie lub młodszy, to jest to łatwe, naturalne nawet, czuć, że jesteś niepokonany. „

„Jednak dowody pokazują, że mimo młodego wieku i aktywności, wciąż jesteś podatny na negatywne skutki picia alkoholu, gdy śpisz.”

„Trudno przecenić znaczenie snu, zarówno pod względem jakości, jak i ilości” – dodaje prof. Myllymäki.

„Podczas gdy nie zawsze możemy dodawać godziny do naszego snu, z wglądem w to, jak nasze zachowania wpływają na jakość regeneracyjną naszego snu, możemy nauczyć się bardziej wydajnie spać.” Mała zmiana, o ile jest właściwa, może mieć duży wpływ. „

Like this post? Please share to your friends: