Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Priapizm: leczenie, przyczyny, objawy i typy

Priapizm to długotrwały i często bolesny wzwód penisa. Powoduje, że krew w penisie zostaje uwięziona i nie może spłynąć przez tętnice prącia.

Często nie ma to związku z lub trwa dłużej niż aktywność seksualna. Może to być poważny stan ze względu na ryzyko trwałego uszkodzenia tkanki.

Tutaj badamy możliwości leczenia priapizmu, a także niektóre z bardziej typowych przyczyn. Zostaną również omówione objawy i typy priapizmu.

Szybkie fakty dotyczące priapizmu:

 • Istnieją trzy główne typy; Niedokrwienne, nawracające i niedokrwione.
 • Priapizm może wystąpić u mężczyzn w każdym wieku, od urodzenia w górę.
 • Głównym objawem jest przedłużona erekcja niezwiązana z aktywnością lub zainteresowaniami seksualnymi.
 • Leki, w tym leki na zaburzenia erekcji, leki rozrzedzające krew, leki przeciwdepresyjne i niektóre leki zwiększające ciśnienie krwi mogą powodować priapizm.

Jakie są typy priapizm?

człowiek szukający kłopotów w łóżku

Istnieje kilka różnych rodzajów priapizmu:

 • Niedokrwienie: znane również jako priapizm o niskim przepływie, występuje, gdy krew nie jest w stanie opuścić penisa po wzwodzie. Większość przypadków priapizmu to niedokrwienie.
 • Nawracający: Jest to rodzaj niedokrwiennego priapizmu zwanego również priapizmem cyklicznym lub jąkaniem. Jest rzadkie i zwykle występuje u mężczyzn z niedokrwistością sierpowatokrwinkową.
 • Niedokrwiony: znany również jako priapizm wysokoprzepływowy, ten typ jest spowodowany słabo regulowanym przepływem krwi w penisie.

Objawy

Głównym objawem priapizmu jest przedłużająca się erekcja. Inne objawy zależą od rodzaju priapizmu, który się pojawia.

Objawy niedokrwiennego priapizmu obejmują:

 • ból prącia, który pogarsza się z czasem
 • erekcja, w której końcówka penisa pozostaje miękka

Pryapizm bez niedokrwienia jest zwykle bezbolesny i powoduje erekcję, która nie jest w pełni sztywna.

Co powoduje priapizm?

narkotyki rekreacyjne

Istnieje kilka różnych przyczyn priapizmu. Zawierają:

 • Leki: Niektóre leki mogą wpływać na nerwy w organizmie, w tym na penisie. Zazwyczaj te nerwy poszerzają tętnice, które dostarczają prącia, pozwalając mu na nabrzmienie i wzniesienie.
 • Narkotyki: Używanie niektórych narkotyków rekreacyjnych wiąże się z priapizmem, w tym metamfetaminą, marihuaną, kokainą i ecstasy.
 • Uraz: uszkodzenie tętnicy prącia może nastąpić w wyniku urazu prącia lub krocza i może uniemożliwić cyrkulację krwi lub jej odprowadzenie. Jest to częstą przyczyną priapizmu bez niedokrwienia.
 • Niedokrwistość sierpowata: nieprawidłowo ukształtowane czerwone krwinki mogą powodować zablokowanie tętnicy prącia, a tym samym priapizm. Według Kliniki w Cleveland: „Około 42 procent osób dorosłych z niedokrwistością sierpowatą rozwinie priapizm”.
 • Nowotwory: W rzadkich przypadkach priapizm może wystąpić z niektórymi rodzajami nowotworowych narośli, szczególnie jeśli przeszkadzają one w tętnicy prącia lub w zaopatrzeniu w nerwy i powodują blokady.
 • Zaburzenia krwi: Rzadko niektóre stany krwi mogą powodować priapizm. Talasemia, przewlekła białaczka i szpiczak mnogi są w szczególności związane z priapizmem.

Przyczyny są różne i mogą mieć wpływ na wszystkie grupy wiekowe, ale priapizm najczęściej dotyczy mężczyzn we wczesnym dzieciństwie, w wieku od 5 do 10 lat, a także w wieku dojrzałym, w wieku od 20 do 50 lat.

Diagnoza

Diagnozowanie priapizmu zwykle rozpoczyna się od szczegółowej historii medycznej i badania fizykalnego. Lekarz spojrzy na genitalia i pachwinę, aby określić wzór sztywności i czy doszło do jakiejś traumy.

Czasami zleca się testowanie diagnostyczne, aby uzyskać więcej informacji. Procedura jest następująca:

 • mała próbka krwi jest pobierana z prącia
 • jeśli krew jest czarna, wskazuje na niedokrwienny priapizm
 • jeśli krew jest jaskrawoczerwona, prawdopodobnie jest to niedokrwienny priapizm.

Lekarz może również zamówić:

 • badania krwi
 • ultradźwięki
 • toksykologia moczu

Oprócz stwierdzenia obecności priapizmu, testy te określają, co może być przyczyną tego stanu.

Jakie są powikłania priapizmu?

Ważne jest, aby ktoś, kto miał erekcję, przez 4 godziny lub dłużej, szukał natychmiastowej pomocy w nagłych wypadkach. Krew uwięziona w penisie nie ma tlenu, co oznacza, że ​​tkanka prącia jest pozbawiona tlenu i może ulec uszkodzeniu lub nawet zostać zniszczona.

Bez natychmiastowego leczenia może dojść do trwałego uszkodzenia nerwów i zaburzeń erekcji.

Uszkodzenie tkanek może rozpocząć się 4-6 godzin po ataku, dlatego ważne jest, aby uniknąć opóźnień w uzyskaniu pomocy w nagłych wypadkach. Każde uszkodzenie wrażliwej tkanki prącia jest trwałe i nie można go odwrócić.

Leczenie

lekarz przepisujący leki

Leczenie priapizmu zależy od rodzaju i przyczyny. Lekarz dokona oceny i zdecyduje, czy jest ona niedokrwienna, czy niedokrwienna i jest prawdopodobną przyczyną.

Jeśli penis został wyprostowany przez mniej niż 4 godziny, leki zmniejszające przekrwienie, zmniejszające przepływ krwi do prącia, mogą skutecznie zmniejszać erekcję. Jeśli erekcja trwała 4-6 godzin, leki są zwykle skuteczne.

Po 6 godzinach lub jeśli leczenie nie przynosi rezultatów, potrzebne są inne środki. Obejmują one:

 • Opakowania z lodem: jeśli zastosuje się do penisa lub krocza, okłady z lodu mogą zmniejszyć obrzęk i niedokrwienny priapizm.
 • Aspiracja: penis jest znieczulony lekarstwami, a lekarz wprowadza igłę, aby odcedzić nagromadzoną krew. Ta procedura zwykle powoduje szybką ulgę w bólu i obrzęk.
 • Operacja: Jeśli okłady z lodu i aspiracja nie powiodą się, może być konieczna operacja, aby przywrócić prawidłowy przepływ krwi do prącia. Wstawienie bocznika lub dodatkowego przejścia może pomóc w odprowadzeniu nadmiaru krwi i przywróceniu krążenia i może być użyte do priapizmu niedokrwiennego.

Jeśli tętnica zostanie przerwana lub uszkodzona podczas operacji, chirurg może zrzec się lub związać, aby zmniejszyć przepływ krwi. Jest to najskuteczniejsze w priapizmie bez niedokrwienia.

Perspektywy

Dzięki szybkiemu leczeniu rokowanie u kogoś z priapizmem jest dobre.

Jednakże, jeśli ktoś opóźnia leczenie, mając nadzieję, że sam zniknie, może dojść do trwałego uszkodzenia prącia.

Like this post? Please share to your friends: