Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Hydrosalpinx: Objawy, płodność i leczenie

Hydrosalpinx to nazwa stanu, w którym jajowód kobiety zostaje zablokowany płynem.

Przyczyny tego stanu są różne i objawy mogą się różnić w zależności od osoby. Niektóre kobiety nie doświadczają żadnych objawów, ale hydrosalpinx może mieć poważny wpływ na płodność.

Objawy

Objawy hydrosalpinx obejmują:

 • ból brzucha i miednicy
 • nietypowy upławy

Jednak możliwe jest posiadanie hydrosalpinx i nie występują żadne objawy.

Ponieważ hydrosalpinx wpływa na bezpłodność, wiele kobiet odkrywa, że ​​mają one stan, gdy próbują zajść w ciążę.

Diagnoza

Macica z hydrosalpinx wywołująca stan zapalny jajowodów. Image credit: BruceBlaus, (2016, 25 stycznia)

Lekarz może zdiagnozować hydrosalpinx za pomocą kilku metod. Obejmują one:

 • A sonohysterosalpingography: To jest, gdy płynny płyn fizjologiczny i sterylne powietrze są przepuszczane przez szyjkę macicy kobiety i do macicy. Następnie wykonuje się USG przezpochwowe w celu spojrzenia na narządy rozrodcze, aby zobaczyć, czy występuje blokada.
 • USG: Jest to jeden ze sposobów szukania hydrosalpinx, ale nie jest tak skuteczny. Jedno z badań wykazało, że tylko 34 procent przypadków było widocznych przy użyciu ultradźwięków.
 • Hysterosalpingogram (HSG): Jest to rodzaj rentgena, który może wyświetlać blokady jajowodowe. Specjalny barwnik widoczny na zdjęciu rentgenowskim jest wprowadzany przez pochwę i szyjkę macicy.
 • Laparoskopia: Znana również jako chirurgia dziurki od klucza, laparoskopia jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na wykonaniu małych nacięć w jamie brzusznej i włożeniu kamery. Pozwala to chirurgowi zobaczyć narządy i usunąć płyn lub inne problemy.

Diagnostyczna laparoskopia może również ustalić, czy istnieje inny problem, który może powodować niepłodność, taki jak endometrioza.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Istnieje kilka różnych powodów, dla których może wystąpić hydrosalpinx. Najczęstsze przyczyny to:

 • infekcje przenoszone drogą płciową (STI)
 • endometrioza
 • zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID)
 • pęknięte zapalenie wyrostka robaczkowego
 • operacja brzucha

Kiedy obszar ciała ulega uszkodzeniu, ciało szybko transportuje komórki zapalne do obszaru w ramach odpowiedzi immunologicznej.

W jajowodzie zapalenie i gojenie mogą powodować utratę fimbrii (palcowe wypustki na końcu jajowodu) i ostateczne zamknięcie rurki.

Hydrosalpinx i niepłodność

Kobieta pacjent mówi do ginekologa o płodności, patrząc na obraz macicy i jajowodów.

Podczas poczęcia jajko przemieszcza się z jajnika wzdłuż jajowodu do macicy. Hydrosalpinx powoduje zablokowanie jajowodu płynem, więc jajo nie może spłynąć do probówki,

Fimbrie, które pomagają wyciągnąć jajo z jajnika do probówek, mogą się zablokować.

Jeśli tylko jedna jajowód jest zablokowana, nadal można wyobrazić sobie bez interwencji, ponieważ jaja z innego jajnika nadal będą mogły dostać się do macicy.

Istnieje również ryzyko, że gromadzący się płyn może przedostać się do macicy i przeszkadzać w prawidłowym wszczepieniu zarodka.

Leczenie i zarządzanie

Najczęstszym sposobem leczenia kobiety z hydrosalpinx jest operacja usunięcia uszkodzonej rurki. Ten rodzaj operacji jest znany jako salpingectomy.

Możliwe jest również wykonanie zabiegu chirurgicznego w celu usunięcia blizn lub innych zrostów, które mogą wpływać na płodność.

Jeśli okaże się, że przyczyną jest endometrioza, lekarze mogą również usuwać endometrium.

W przypadkach, w których PID jest przyczyną, lekarz może przepisać kurs antybiotyków w celu leczenia wszelkich pozostałych infekcji.

Wiele kobiet, które mają hydrosalpinx, decyduje się na stosowanie zapłodnienia in vitro (IVF) podczas próby poczęcia.

Jeśli zabieg IVF rozpocznie się przed operacją w celu usunięcia uszkodzonej rurki, szanse powodzenia są mniejsze. Dlatego zaleca się wykonanie zabiegu przed rozpoczęciem leczenia IVF w celu zapewnienia najlepszych szans na powodzenie.

Innym możliwym leczeniem jest skleroterapia. Skleroterapia polega na tym, że do wyciągania płynu z zajętej rurki stosuje się igłę prowadzoną za pomocą ultradźwięków. Następnie wstrzykuje się specjalną substancję chemiczną, zwaną środkiem obliterującym żylaki, która powinna uniemożliwić ponowną odbudowę płynu.

Przeprowadzono minimalne badania nad skleroterapią, dlatego trudno jest określić związane z tym ryzyko i czy jego skuteczność może być zgodna z usunięciem całej rurki.

Perspektywy

IVF jest przedstawiany przez jajo i igłę.

Możliwe jest, że kobieta zajdzie w ciążę z hydrosalpinx. Jednak szanse na pomyślną ciążę zależą od przyczyny i ciężkości blokady oraz od tego, czy kobieta przeszła jakiekolwiek leczenie.

Poczęcie może wystąpić bez jakiegokolwiek leczenia, ale szanse są mniejsze, a ryzyko powikłań, takich jak wczesna utrata ciąży, jest bardziej znaczące.

Jeśli kobieta zdecyduje się na leczenie hydrosalpinx, szanse na udaną ciążę są wyższe, szczególnie jeśli leczenie IVF jest podawane po leczeniu.

Uważa się, że zarówno salpingektomia, jak i skleroterapia mają podobne wskaźniki powodzenia w połączeniu z leczeniem IVF, ale należy przeprowadzić dalsze badania, aby to potwierdzić.

Lekarz będzie mógł omówić różne opcje leczenia i pomóc kobiecie zdecydować, która opcja jest dla niej najlepsza.

Like this post? Please share to your friends: