Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Kontrolowanie ciśnienia krwi po udarze „zmniejsza o połowę ryzyko nawrotu”

Każdego roku około 750 000 Amerykanów ma udar. Spośród nich 5-14% będzie miało drugi skok w ciągu 12 miesięcy. Jednak nowe badania sugerują, że jeśli ciśnienie krwi będzie kontrolowane konsekwentnie po pierwszym udarze, ryzyko drugiego może być zmniejszone o ponad 50%.

Zespół badawczy, kierowany przez dr. Amytisa Towfighi ze Szkoły Medycznej Keck na Uniwersytecie Kalifornijskim, opublikował niedawno swoje wyniki w czasopiśmie American Heart Association.

Wysokie ciśnienie krwi jest ważnym czynnikiem ryzyka udaru. Według National Stroke Association ci z wysokim ciśnieniem krwi (140/90 mm / Hg lub wyższym) są o półtora raza bardziej narażeni na udar niż ci z optymalnym ciśnieniem krwi (120/80 mm / Hg).

W celu przeprowadzenia badań naukowcy chcieli sprawdzić, czy obniżenie ciśnienia krwi po pierwszym udarze wpłynie na ryzyko nawrotu udaru mózgu.

Ocenili dane z badania witaminy interwencyjnej na udar mózgu (VISP) z udziałem 3680 pacjentów po udarze w wieku 35 lat lub starszych.

Wszyscy uczestnicy mieli zmierzone ciśnienie krwi na początku badania i ponownie 1 miesiąc i 6 miesięcy później, a następnie co 6 miesięcy do 24 miesięcy. Ich ciśnienie krwi zostało uznane za „kontrolowane” przy 140/90 mm / Hg lub niższym.

„Nie wystarczy kontrolować ciśnienie krwi przez pewien czas”

W całym okresie badania mniej niż 30% pacjentów po udarze miało stałą kontrolę ciśnienia krwi ponad 75% przypadków.

Spośród tych pacjentów ci, którzy mieli wysokie ciśnienie krwi na początku badania (zdefiniowane jako skurczowe ciśnienie krwi powyżej 153 mm / Hg) zmniejszyli ryzyko wystąpienia drugiego udaru o 54%, w porównaniu z pacjentami z udarem, którzy tylko utrzymywali kontrolę nad ich ciśnieniem krwi 25 % czasu.

Wyniki te były prawdziwe nawet po uwzględnieniu przez zespół innych czynników, takich jak wiek, płeć oraz historia udaru i chorób serca.

Naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy najprawdopodobniej utrzymywali stałą kontrolę nad ciśnieniem tętniczym, to ci z historią zawałów serca. Zespół twierdzi, że sugeruje to, że pacjenci i pracownicy służby zdrowia mogą być bardziej świadomi kontroli ciśnienia krwi po ataku serca, ale są mniej świadomi po udarze.

Komentując odkrycia, dr Towfighi mówi:

„Nie wystarczy kontrolować ciśnienie krwi przez pewien czas.A Średnie nie biorą pod uwagę zmienności odczytów ciśnienia krwi od jednej kontroli do następnej .. Wahania ciśnienia krwi mogą być związane z większym ryzykiem sercowo-naczyniowym.”

Zdalne monitorowanie może umożliwić lepszą kontrolę ciśnienia krwi

Dr Towfighi mówi, że skoro tak niewielka liczba pacjentów po udarze w tym badaniu utrzymywała kontrolę nad ich ciśnieniem krwi ponad 75% czasu, „możesz tylko wyobrazić sobie, jak słaba kontrola ciśnienia krwi jest poza środowiskiem badań klinicznych.”

Szybkie fakty dotyczące udaru mózgu

 • Skok zabija prawie 130 000 Amerykanów każdego roku – co odpowiada 1 na każde 19 zgonów.
 • Około 87% wszystkich udarów jest niedokrwiennych – kiedy przepływ krwi do mózgu jest zablokowany.
 • Koszt udaru kosztuje USA około 36,5 miliarda dolarów rocznie, w tym koszty usług opieki zdrowotnej, leki na leczenie stanu i brakujące dni pracy.

  Opierając się na tych odkryciach, dr Towfighi mówi, że zmiany w opiece mogą być wymagane w celu zapewnienia pacjentom utrzymania stałej kontroli ciśnienia krwi. Dodaje, że zamiast czekać na wizyty w klinice, pacjenci mogliby sprawdzić ciśnienie krwi w domu za pomocą maszyn, które mogą zdalnie przekazywać dane.

  Wydaje się, że zwiększa się dostępność takich urządzeń. W zeszłym roku raportowano urządzenie monitorujące Scanven Scout, które może odczytać parametry życiowe osoby w 10 sekund i wysłać je na smartfon.

  Niedawno naukowcy zaprezentowali urządzenie do monitorowania zdrowia o nazwie Wello – etui na smartfona, które może również mierzyć kluczowe parametry życiowe, w tym ciśnienie krwi, tętno i temperaturę.

  Oprócz konsekwentnego monitorowania i kontrolowania ciśnienia krwi, dr Towfighi mówi, że pacjenci powinni nauczyć się kontrolować ogólne czynniki ryzyka udaru.

  Zauważa, że ​​zmniejszenie spożycia soli, spożywanie zdrowej diety bogatej w pełnoziarniste produkty, owoce i warzywa oraz regularne ćwiczenia mogą pomóc zmniejszyć ryzyko udaru.

  Like this post? Please share to your friends: