Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Life after stroke: Wskazówki dotyczące odzyskiwania umiejętności komunikacyjnych

Każdego roku w Stanach Zjednoczonych, ponad 795 000 ludzi ma udar, zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention. Ponadto Zjednoczone Stowarzyszenie Udarowe Wielkiej Brytanii zauważa, że ​​1 na 3 osoby doświadcza problemów komunikacyjnych po udarze.

Niestety, często osądzamy ludzi na temat tego, jak dobrze się komunikują. Z zewnątrz osoba, która ma trudności z mówieniem, może również mieć trudności z myśleniem, ale niekoniecznie jest to prawda.

Dla osoby, która doznała udaru mózgu, zdolność myślenia i komunikowania się zależy od części lub części mózgu, na które cierpi.

Uderzenie może być przerażającym i frustrującym doświadczeniem. Nieumiejętność powiedzenia ludziom, co się dzieje w następstwie, może przedłużyć traumę.

Przyjaciele i członkowie rodziny również mogą być związani językiem. Mogą czuć się zawstydzeni, zagubieni w słowach lub mogą myśleć, że nie jest to już osoba, którą kiedyś znali.

Rehabilitacja po udarze może pomóc ludziom odzyskać część lub wszystkie swoje umiejętności. Specjaliści od logopedii specjalizują się w komunikacji, ale kluczową rolę mogą odegrać również osoby niebędące specjalistami.

Ważne jest, aby przyjaciele i krewni zrozumieli, że to, co osoba wyraża na zewnątrz, po udarze, niekoniecznie jest tym, co dzieje się w ich głowie. Powinny także pamiętać, że chociaż osoba doświadcza nowych udarów po udarze, to nadal jest tą samą osobą.

W tym artykule znajdziesz wskazówki od osób, które „tam były”, które mogą nam dostarczyć niezbędnych umiejętności, aby pomóc komuś wrócić do komunikacji po udarze.

Szybkie fakty dotyczące udaru mózgu

 • Udar może prowadzić do paraliżu lub osłabienia po jednej stronie ciała
 • Mogą pojawić się trudności z myśleniem, świadomością, uwagą, uczeniem się, oceną i pamięcią
 • Może to być trudne do zrozumienia lub sformułowania mowy
 • Nastąpi zmiana nastroju i emocji.

Dowiedz się więcej o obrysie

W jaki sposób udar wpływa na komunikację?

Starszy pary obsiadanie na drewnianych krzesłach w ogrodowym mieć rozmowę.

Udar to uszkodzenie mózgu spowodowane krwawieniem lub zablokowaniem mózgu. Skutki mogą być nagłe lub stopniowe, a uszkodzenia mogą wpływać na różne aspekty zdrowia psychicznego i fizycznego.

Obejmują one:

 • Zdolności motoryczne
 • Zmysły, w tym reakcje na ból
 • Język
 • Myślenie i pamięć
 • Emocje.

Udar może wpływać na używanie języka przez ludzi na różne sposoby.

Nie tylko można osłabić przetwarzanie języka, ale także paraliż lub fizyczne osłabienie mięśni twarzy, języka lub gardła może utrudnić połknięcie, kontrolować oddech i tworzyć dźwięki.

Rodzaj i zakres problemów komunikacyjnych zależy od formy udaru i rodzaju zranienia. Uszkodzenia i wynikające z nich poziomy umiejętności również będą się różnić.

Stowarzyszenie Udarowe opisuje trzy stany, które wpływają na komunikację po udarze: afazję, dyzartrię i dyspraksję. Osoba może doświadczyć jednej z nich lub ich kombinacji.

Afazja

Afazja, czyli dysfonia, wynika z uszkodzenia jednego z „centrów kontroli języka” w mózgu. Wpływa na komunikację, ale nie ma wpływu na inteligencję. Może dotyczyć tylko jednego rodzaju komunikacji – na przykład czytania, słuchania lub mówienia lub kombinacji.

Uszkodzenie części mózgu zwanej obszarem Wernickego może prowadzić do podatnej na afazję afazji.

To sprawia, że ​​trudno jest zrozumieć długie i złożone zdania, szczególnie jeśli występuje hałas w tle lub gdy mówi więcej niż jedna osoba. Osoba może czuć się tak, jakby inni mówili w obcym języku. Ich własna mowa może również stać się niespójna.

Jeśli dojdzie do uszkodzenia obszaru Broki, może dojść do ekspresyjnej afazji.

Osoba może zrozumieć innych, ale nie będzie w stanie wyjaśnić siebie. Potrafią myśleć słowami, ale nie mogą mówić ani składać ich w całość, aby tworzyć spójne, poprawne gramatycznie zdania.

Osoba z wyrazistą afazją może być w stanie wydawać dźwięki lub wypowiadać krótkie słowa lub części zdań, ale mogą one przegapić ważne słowa lub użyć niewłaściwego słowa. Mogą mieć słowo „na czubku języka”, ale nie mogą go wydostać.

Może się wydawać mówcy, że rozmawiają normalnie, ale dla słuchacza może to brzmieć jak bzdura. Słuchacze mogą sądzić, że mówca jest zdezorientowany, gdy tak nie jest. Po prostu nie potrafią zrozumieć tych pojęć.

Uszkodzenia wpływające na wiele obszarów mózgu mogą prowadzić do mieszanej lub globalnej afazji z wyzwaniami we wszystkich aspektach komunikacji. Osoba nie może już używać języka do przekazywania myśli.

Dysartria i dyspraksja

Dysartria i dyspraksja odnoszą się do fizycznej produkcji dźwięków mowy.

Osoba z dyzartria może znaleźć słowa, ale nie może ich utworzyć z powodu problemów fizycznych, takich jak osłabienie mięśni. Może to spowodować, że słowa wyskoczą niewyraźnie lub w krótkich seriach. To łupanie niekoniecznie odzwierciedla stan umysłu danej osoby. Jest prawdopodobne, że tylko ich zdolność komunikowania się jest ograniczona.

Dyspraksja wiąże się z trudnościami w poruszaniu się i koordynacji, tak że mięśnie potrzebne do dźwięków mowy mogą nie działać prawidłowo lub we właściwej kolejności. To także może wpływać na mowę.

Inne zmiany

Inne zmiany, które mogą utrudniać udział w rozmowach, obejmują:

 • Utrata głosu, zwykle używana do wyrażania emocji
 • Naprawiono wyraz twarzy
 • Problemy z rozumieniem humoru
 • Niezdolność do zmiany zdań w rozmowie.

Mogą one sprawiać wrażenie depresji, nawet jeśli nie są.

Niektórzy ludzie zdają sobie sprawę, że doświadczają tych zmian. Jeśli tak, poinformowanie innych o problemie może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Jednak osoba z anozognozją nie będzie w stanie rozpoznać, że coś jest nie tak z powodu braku wglądu wynikającego z uszkodzenia mózgu. Może to utrudnić powrót do zdrowia.

Dalsze problemy

W zależności od zadawanych obrażeń problemy z widzeniem i słyszeniem mogą również wpływać na zdolność komunikacji i pisania.

Zmęczenie jest częstym skutkiem udaru mózgu. Rozmowa też może być męcząca, ponieważ wymaga tak dużego wysiłku.

Po udarze mogą wystąpić zmiany stresu i osobowości. Stres może zaostrzyć problemy z komunikacją, zwłaszcza gdy dana osoba staje się niecierpliwa wobec siebie lub gdy inni stają się niecierpliwi.

Zmiany nastroju, ze względu na wpływ udaru na mózg, mogą dodatkowo zwiększyć obciążenie.

Co robi logopeda?

[terapia mowy]

Terapia mowy jest kluczową częścią rehabilitacji po udarze.

Terapeuta mowy pomoże ludziom połknąć; może to być poważnie upośledzone i ma wpływ na produkcję języka.

Ćwiczenia językowe, z których mogą skorzystać logopedzi obejmują intensywne ćwiczenia:

 • Powtarzające się słowa
 • Poniższe wskazówki
 • Czytanie i pisanie.

Przykładami szerszej praktyki są:

 • Trening konwersacyjny
 • Ćwiczenie mowy
 • Opracowywanie podpowiedzi ułatwiających zapamiętanie konkretnych słów
 • Wypracowanie sposobów radzenia sobie z problemami językowymi, takimi jak używanie symboli i języka migowego.

Technologia komunikacyjna rozszerzyła zakres sposobów praktyki i usprawnienia komunikacji. Przykładem tego jest naciśnięcie klawisza aktywującego symulator głosu.

Kilka wskazówek od osób z doświadczeniem z pierwszej ręki

zapytał dwóch mężczyzn, Petera Cline’a i Geoffa, o ich doświadczenie w odzyskiwaniu umiejętności komunikacyjnych po udarze. Peter, inżynier, doznał udaru mózgu w wieku 59 lat, kiedy właśnie zaczynał wakacje na Tasmanii. Geoff, który prowadził własny biznes do emerytury, mieszkał w Hiszpanii, kiedy zachorował.

Obaj mężczyźni ciężko pracowali, aby odzyskać umiejętności komunikacyjne.

Zapytaliśmy, jakie rady udzielą ludziom, aby pomóc im porozumieć się z kimś po udarze.

Dali nam tę listę poleceń:

 • Spójrz bezpośrednio na osobę, kiedy do niej mówisz
 • Mów powoli i wyraźnie, ale używaj normalnego tonu głosu
 • Używaj krótkich zdań i trzymaj się jednego tematu na raz
 • Upewnij się, że nie ma żadnych szumów tła
 • Zapewnij osobę, że rozumiesz ich frustrację
 • Zapisuj rzeczy, jeśli to pomoże
 • Dowiesz się o zatrudnieniu, zainteresowaniach i pasjach osoby – teraz i przed udarem – i postaraj się z nimi nawiązać
 • Daj ludziom szansę, aby powiedzieli, co chcą powiedzieć, bez wzywania ich i poprawiania.

Dali nam również pewne ostrzeżenia:

 • Nie kończ dla nich zdań osoby
 • Nie mów zbyt szybko
 • Nie popychaj ich za bardzo
 • Nie mów do osoby podczas jazdy, na przykład, ponieważ nie mogą się skoncentrować
 • Nie zakładaj, że ponieważ osoba ma trudności ze zrozumieniem, muszą być głupie
 • Nie „rozmawiaj” z tą osobą ani nie mów do nich tak, jakby były dzieckiem
 • Nie trzymaj „królika”.

Geoff powiedział, że jego umiejętności komunikacyjne „idą w górę iw dół”. Coraz trudniej mu się porozumiewać, gdy jest zmęczony, i gdy w rozmowie uczestniczą więcej niż dwie osoby.

Zarówno Geoff, jak i Peter osiągnęli znaczny postęp w zakresie umiejętności komunikacyjnych, a każdy z nich oferował kilka słów zachęty dla osób, które przeszły udar.

Rada Geoffa to:

„Poświęć czas na regenerację, a kiedy się komunikuje, poświęć czas na wyjaśnienia i nie pozwól się poczuć pospiesznie”.

Peter mówi:

 • Wytrwaj i nie poddawaj się. Rzeczy będą się stopniowo poprawiać, ale nie tak szybko, jak byś tego chciał
 • Spodziewaj się szczytów i spadków w swoim odzysku
 • Ciesz się relaksem dzięki znajomości czegoś, na przykład ze starymi filmami, muzyką lub czymkolwiek, co jest twoim „pocieszycielem”.

Peter wyjaśnia, że ​​po udarze osoba może poczuć się tak, jakby znajdowała się wewnątrz bańki. „To pomaga, jeśli ktoś może to zrozumieć” – mówi.

Działania, które mogą pomóc

[album ze zdjęciami i rozmowa]

Przyjaciele i rodzina mogą zaangażować się w regularne ćwiczenia, aby pomóc komuś odzyskać umiejętności komunikacyjne po udarze.

Pomocne może być ustawienie regularnych automatów do komunikacji w czasie, gdy dana osoba nie będzie zmęczona.

Oto kilka czynności do dzielenia się, w zależności od indywidualnych stylów i gustu:

 • Piosenki, zwłaszcza jeśli wcześniej była zapaloną piosenkarką. Niektórzy ludzie potrafią śpiewać po udarze, nawet jeśli nie potrafią mówić, ponieważ śpiew i mówienie używają różnych części mózgu
 • Gry karciane, w które zaangażowana jest osoba wypowiadająca nazwę karty
 • Album ze zdjęciami, aby udostępnić i omówić osoby i wydarzenia na zdjęciach
 • Plik osobisty, zawierający informacje o życiu danej osoby, pracy i rodzinie, w celu zapewnienia tematów rozmów i niewerbalnych wskazówek, gdy dostęp do kluczowych słów jest trudny
 • Pamiętnik z zapisem odwiedzin, wydarzeń i rozmów. Przyjaciół i rodzinę można zachęcać do pisania w niej, aby pomóc osobie śledzić jej postępy
 • Historie wiadomości do przeczytania z wyprzedzeniem i omówione podczas sesji.

Jeśli dojdzie do ważnej rozmowy – na przykład z firmą ubezpieczeniową lub szpitalem – te miejsca mogą być dobrym miejscem do przygotowania.

Inne wskazówki dotyczące samopomocy

Jeśli dana osoba ma trudności z wyrażeniem słowa lub idei, zachęcenie ich do napisania lub narysowania, co mają na myśli, może pomóc. Niektórzy ludzie mogą przeliterować słowo, nawet jeśli nie mogą tego powiedzieć.

Strategie, które ludzie stosowali samodzielnie, obejmują:

 • Ćwiczenia dźwięków mowy, takich jak samogłoski i spółgłoski
 • Używanie książek dla dzieci do ćwiczenia czytania i pisania
 • Recytowanie wierszy lub rymowanek
 • Wymawiając nazwiska znanych osobistości sportowych
 • Oglądanie wiadomości i kopiowanie sposobu, w jaki czytnik grup dyskusyjnych mówi
 • Wytrwałość w rozmowie z przyjaciółmi lub rodziną, jakkolwiek jest to trudne

Ważne jest, aby przyjaciele i rodzina nadal traktowali tę osobę jak inteligentnego dorosłego i aby zdawali sobie sprawę, że chociaż zmieniła się ich umiejętność porozumiewania się, ich tożsamość nie zmieniła się. Nadal są tym, kim są, z zainteresowaniami, umiejętnościami i przeszłością.

Ponadto każdy jest inny, a skutki udaru są różne. Z tego powodu nie będzie rozwiązania typu „one-size-fits-all”.

Całkowite wyleczenie nie zawsze jest możliwe, ale cierpliwość, pomoc, wsparcie i praktyka mogą pomóc w odzyskaniu umiejętności komunikacyjnych po udarze mózgu.

Like this post? Please share to your friends: