Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Granie w gry wideo może „poprawić uczenie się”

W teście uczenia się ludzie, którzy grają w gry wideo, radzili sobie lepiej niż ci, którzy tego nie robią, a ich mózgi okazały się bardziej aktywne w regionach powiązanych z nauką i pamięcią.

człowiek grający w grę wideo

Tak kończy się badanie z Ruhr-University Bochum w Niemczech, które zostało opublikowane w czasopiśmie.

Naukowcy wyjaśniają, że ostatnie badania sugerują, że granie w gry wideo może przynieść korzyści poznaniu. Jednak zaangażowane mechanizmy mózgu są słabo poznane.

Skupili się na „szeroko rozpowszechnionej dziedzinie badań w grach” zwanej „nauką kategorii probabilistycznej”. Ten rodzaj uczenia się dotyczy nabywania i klasyfikowania wiedzy oraz wykorzystywania jej do przewidywania przyszłych zdarzeń.

Zadanie prognozy pogody

Tradycyjnym sposobem testowania kategorii probabilistycznej jest tak zwane zadanie przewidywania pogody, które naukowcy wykorzystują, aby uzyskać „wgląd w ukryte formy uczenia się, elastyczność kognitywną i wykorzystanie sygnałów zwrotnych w mózgu”.

W celu przeprowadzenia dochodzenia zespół zwerbował 17 graczy wideo i 17 graczy spoza sieci. Zrekrutowali graczy wideo na podstawie tego, że spędzili co najmniej 15 godzin tygodniowo, grając w gry akcji oparte na działaniu. Osoby spoza gry albo nie grały wcale, albo robiły to tylko nieczęsto.

Obie grupy zagrały zadanie przewidywania pogody. Po zakończeniu badań naukowcy wykorzystali MRI do rejestrowania aktywności mózgu.

Aby ukończyć zadanie, uczestnicy musieli spojrzeć na trzy karty cue z różnymi wzorami, a następnie przewidzieć pogodę. Zapytano ich: „Czy będzie słońce lub deszcz?” Następnie natychmiast powiedziano im, czy ich odpowiedź była słuszna, czy nie.

Ponieważ każda karta jest tylko częściowo dokładnym predyktorem pogody, prawidłowa odpowiedź jest określona przez prawdopodobieństwo przewidywane przez kombinację.

Na przykład kombinacja kart sygnalizacji może zawierać: kartę, której wzór oznacza 20 procentową szansę na deszcz i 80 procent szans na słońce; druga karta, która oznacza 80 procent szans na deszcz i 20 procent szans na słońce; a jedna trzecia oznacza 60% szans na deszcz i 40 procent szans na słońce. Rezultatem tego połączenia będzie deszcz.

Gracze zachowali więcej faktycznej wiedzy

Badani wykonywali zadanie raz za razem, z różnymi kombinacjami kart cue. W ten sposób, otrzymując informację zwrotną, dowiedzieli się, które kombinacje kart były powiązane z jakim stanem pogody.

Po ukończeniu zadania uczestnicy wypełnili ankietę, w której sprawdzono, ile wiedzy uzyskali o kombinacjach kart pamięci.

Naukowcy odkryli, że gracze wideo radzili sobie znacznie lepiej w przewidywaniu wyników pogodowych z kombinacji kart cue niż nie-graczy.

Mimo że niektóre kombinacje kart pamięci charakteryzowały się dużą niepewnością, gracze nadal wykonali poza-gracze.

Kiedy naukowcy przeanalizowali odpowiedzi uczestników na pytania zawarte w kwestionariuszu, stwierdzili, że gracze wideo zachowali bardziej merytoryczną wiedzę na temat kombinacji kart cue i związanych z nimi wyników pogodowych.

„Gry trenują hipokamp”

Analiza skanów MRI wykazała, że ​​zarówno gracze, jak i nie-gracze, wykazali ten sam poziom aktywności w obszarach mózgu, które są powiązane z „funkcją uwagi i wykonawczą” oraz pewnymi „regionami związanymi z pamięcią”.

Jednak skany wykazały również zauważalne różnice w mózgu między graczami i nie-graczami. Na przykład gracze wykazali silniejszą aktywność w hipokampie i innych obszarach mózgu, które są ważne dla „pamięci semantycznej, obrazów wizualnych i kontroli poznawczej”.

„Uważamy, że granie w gry wideo pociąga pewne regiony mózgu, takie jak hipokamp”, mówi pierwsza autorka badań Sabrina Schenk.

Wyniki badania mogą być znaczące nie tylko dla ludzi młodych, ale także dla starszych pokoleń, ponieważ zmniejszenie pamięci wiąże się ze zmianami w hipokampie.

„Może uda nam się to za pomocą gier wideo w przyszłości”, sugeruje Schenk.

„Nasze badanie pokazuje, że gracze lepiej analizują sytuację szybko, generują nową wiedzę i kategoryzują fakty – szczególnie w sytuacjach o dużej niepewności”.

Sabrina Schenk

Like this post? Please share to your friends: