Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dieta o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych „nie zapobiegnie chorobom serca ani nie przedłuży życia”

Uważa się, że spożywanie pokarmów zawierających tłuszcze nasycone zwiększa poziom cholesterolu we krwi, co może zwiększać ryzyko chorób serca. W związku z tym specjaliści w dziedzinie zdrowia zalecają stosowanie diety o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych, aby zmniejszyć to ryzyko. Ale czołowy amerykański naukowiec zajmujący się chorobami układu krążenia twierdzi, że stosowanie takiej diety nie ogranicza choroby serca ani nie przedłuża życia.

W artykule opublikowanym niedawno w czasopiśmie dr James DiNicolantonio mówi, że spożycie tłuszczów nasyconych zostało po raz pierwszy skrytykowane w latach 50. XX wieku, gdy badacz stwierdził związek między kaloriami tłuszczu jako procent całkowitej liczby kalorii i śmierci z powodu chorób serca.

Ale dr DiNicolantonio mówi, że wyniki tych badań były błędne. Zauważa, że ​​autor badania doszedł do wniosku, używając danych z tylko sześciu krajów, wybierając dane z 16 krajów, które nie pasowały do ​​jego hipotezy.

Jednak dr DiNicolantonio twierdzi, że te dane „doprowadziły nas do niewłaściwej” drogi dietetycznej „przez następne dziesięciolecia”.

Według niego, dane te doprowadziły do ​​powszechnego przekonania, że ​​skoro tłuszcz nasycony podnosi poziom cholesterolu całkowitego – teoria, o której mówi, jest również wadliwa – musi zwiększać ryzyko chorób serca.

W związku z tym, specjaliści w dziedzinie zdrowia zaczęli zalecać zmniejszenie spożycia tłuszczów nasyconych i zwiększenie ilości rafinowanych węglowodanów lub tłuszczów wielonienasyconych jako alternatywy.

Zalecenia żywieniowe „mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego”

American Heart Association (AHA) zaleca ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych do mniej niż 7% wszystkich dziennych kalorii – równowartość 16 g nasyconego tłuszczu dziennie. Organizacja zaleca również zastąpienie tłuszczów nasyconych jednonienasyconym lub wielonienasyconym tłuszczem.

Dr DiNicolantonio twierdzi jednak, że nie ma wystarczających dowodów na to, że zmniejszenie spożycia tłuszczów nasyconych pomaga zmniejszyć ryzyko chorób serca, a spożywając rafinowany węglowodan lub wielonienasycony tłuszcz, taki jak omega-6, może nawet zwiększyć ryzyko chorób serca i innych chorób. .

Dr DiNicolantonio zauważa, że ​​istnieją dwa rodzaje cholesterolu (LDL) o małej gęstości – duże cząstki LDL o wysokiej float (wzór A) i małe, gęste cząsteczki LDL (wzór B).

Podczas gdy dieta niskotłuszczowa może obniżyć poziom LDL we wzorze A, mówi, że zwiększone spożycie węglowodanów może zwiększyć dystrybucję LDL we wzorze B. Może to zwiększyć czynniki ryzyka chorób serca, takich jak otyłość i cukrzyca.

Ponadto, dr DiNicolantonio zauważa, że ​​zastąpienie tłuszczów nasyconych wielonienasyconym tłuszczem omega-6 może zwiększać ryzyko raka, choroby wieńcowej, zgonów związanych z chorobą serca i ogólnej śmiertelności.

Powiedział :

„Wzrost zachorowalności na cukrzycę i otyłość w USA nastąpił wraz ze wzrostem spożycia rafinowanego węglowodanu, a nie tłuszczów nasyconych Nie ma jednoznacznego dowodu, że dieta niskotłuszczowa ma jakikolwiek pozytywny wpływ na zdrowie.”

Z powodu braku dowodów na powiązanie spożycia tłuszczów nasyconych z chorobami serca, dr DiNicolantonio uważa, że ​​zmiana obecnych zaleceń żywieniowych jest „drastycznie potrzebna”, ponieważ mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Powiedział nam, że zamiast przyjmować niskotłuszczową dietę, ludzie muszą zacząć jeść „prawdziwe jedzenie”, które jest nieprzetworzone. Zaleca jedzenie organicznych orzechów, warzyw, owoców i mięsa z krów wypasanych na pastwiskach – krów, które jedzą trawę, która nigdy nie jest skończona.

Ponadto dr DiNicolantonio powiedział nam, że należy przeprowadzić więcej badań nad tym, jakie konkretne produkty są najzdrowsze.

„Obecnie duża część danych z literatury przetestowała różne poziomy makroelementów w porównaniu do innych (na przykład, niskowęglowym w porównaniu z niskotłuszczowym), ale teraz potrzebujemy więcej danych na temat korzyści zdrowotnych różnych produktów spożywczych”. powiedział.

To nie jest pierwsze badanie, które zakwestionuje związek pomiędzy tłuszczem nasyconym a zdrowiem serca. W ubiegłym roku zgłosił się na podstawie opinii brytyjskiego kardiologa, który stwierdził, że rola tłuszczów nasyconych w chorobach serca jest mitem.

Aseem Malhotra, z Croydon University Hospital w Wielkiej Brytanii, mówi, że skoro opinia publiczna przyjęła zalecenia dotyczące zmniejszenia spożycia tłuszczów nasyconych, ryzyko sercowo-naczyniowe wzrosło.

Like this post? Please share to your friends: