Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy do masturbacji są jakieś efekty uboczne?

Masturbacja to normalna i zdrowa aktywność seksualna z kilkoma efektami ubocznymi. Wiele dziwnych twierdzeń otacza masturbację, na przykład ślepota, a większość z tych twierdzeń jest nieprawdziwa.

Masturbacja ma miejsce wtedy, gdy osoba stymuluje swoje narządy płciowe w celu uzyskania przyjemności seksualnej, co może prowadzić do orgazmu lub nie. Masturbacja jest powszechna wśród mężczyzn i kobiet w każdym wieku i odgrywa rolę w zdrowym rozwoju seksualnym.

Badania wykazały, że wśród nastolatków w wieku 14-17 lat w Stanach Zjednoczonych około 74 procent mężczyzn i 48 procent kobiet masturbuje się.

Wśród starszych osób około 63 procent mężczyzn i 32 procent kobiet w wieku od 57 do 64 lat masturbuje się.

Ludzie masturbują się z wielu powodów. Należą do nich przyjemność, przyjemność, zabawa i uwolnienie napięcia. Niektóre osoby masturbują się same, podczas gdy inne masturbują się z partnerem.

Artykuł ten omawia potencjalne skutki uboczne masturbacji i sortuje fakty z fikcji na temat mitów o masturbacji. Wskazuje również niektóre korzyści zdrowotne wynikające z masturbacji.

Mity o masturbacji

Przygnębiony i niespokojny człowiek siedzi ze skrzyżowanymi nogami na łóżku.

Istnieje wiele mitów na temat masturbacji. Mimo że wiele z nich zostało zdemaskowanych kilka razy, zdają się ponownie pojawiać.

Większość twierdzeń dotyczących masturbacji nie jest poparta przez naukę. Często nie ma naukowych dowodów na to, że masturbacja powoduje jakiekolwiek niepożądane efekty. Masturbacja nie spowoduje:

 • ślepota
 • włochate dłonie
 • impotencja w późniejszym życiu
 • zaburzenia erekcji
 • skurcz penisa
 • Krzywizna penisa
 • mała liczba plemników
 • bezpłodność
 • choroba umysłowa
 • fizyczne osłabienie

Niektóre pary obawiają się, że ich związek musi być niesatysfakcjonujący, jeśli któryś z nich się masturbuje; to także jest mitem.

Większość mężczyzn i kobiet nadal masturbuje się sama lub razem, gdy są w związku lub w związku małżeńskim, a wielu uważa to za przyjemną część ich związku.

Jedno z badań wykazało, że kobiety masturbowane miały szczęśliwsze małżeństwa w porównaniu do kobiet, które się nie masturbowały.

Efekty uboczne masturbacji

Masturbacja jest nieszkodliwa. Niektóre osoby mogą odczuwać przebarwienia lub delikatną skórę, jeśli są zbyt szorstkie, ale zazwyczaj będą się go leczyć w ciągu kilku dni.

Jeśli mężczyźni często masturbują się w krótkim czasie, mogą doświadczyć niewielkiego obrzęku prącia zwanego obrzękiem. Ten obrzęk zwykle znika w ciągu kilku dni.

Inne potencjalne skutki uboczne to:

Wina

Niektóre osoby, które obawiają się, że masturbacja jest w konflikcie z religijnymi, duchowymi lub kulturowymi przekonaniami, mogą odczuwać poczucie winy. Jednak masturbacja nie jest niemoralna ani zła, a samo-rozkosz nie jest haniebna.

Dyskutowanie o poczuciu winy z przyjacielem, pracownikiem służby zdrowia lub terapeutą, który specjalizuje się w zdrowiu seksualnym, może pomóc osobie przenieść poczucie winy lub wstydu, które łączy z masturbacją.

Zmniejszona wrażliwość seksualna

Mężczyzna i kobieta w łóżku patrząc zdenerwowany, problemy seksualne intymności.

Jeśli mężczyźni mają agresywną metodę masturbacji, która obejmuje zbyt mocny chwyt na penisie, mogą odczuwać zmniejszone odczucia. Człowiek może rozwiązać ten problem w miarę upływu czasu, zmieniając technikę.

Zwiększona stymulacja, taka jak używanie wibratora, może zwiększać pobudzenie i ogólne funkcje seksualne zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet.

Kobiety, które używają wibratora, zgłosiły poprawę funkcji seksualnych i nasmarowania, podczas gdy mężczyźni doświadczyli poprawy w erekcji.

Rak prostaty

Jury decyduje, czy masturbacja zwiększa lub zmniejsza ryzyko raka prostaty. Naukowcy muszą przeprowadzić więcej badań, zanim dojdą do wniosku.

Badanie z 2003 r. Wykazało, że mężczyźni, którzy wytryli ponad pięć razy w tygodniu w ciągu 20 lat, byli o jedną trzecią mniej podatni na rozwój agresywnego raka prostaty niż ci, którzy rzadziej wytryli.

Naukowcy spekulują, że zmniejszone ryzyko było spowodowane tym, że częsty wytrysk może zapobiegać gromadzeniu się czynników rakotwórczych w gruczole krokowym.

Podobny związek między częstym wytryskiem a mniejszym ryzykiem raka prostaty został odkryty w badaniu z 2016 roku. Naukowcy odkryli, że mężczyźni, którzy wytryskują 21 razy na miesiąc lub dłużej, mieli zmniejszone ryzyko zachorowania na raka prostaty.

W przeciwieństwie do tego, badanie z 2008 roku wykazało, że częste czynności seksualne w latach 20. i 30. lat zwiększały ryzyko raka prostaty, szczególnie jeśli onanizował się regularnie.

Zakłócanie codziennego życia

W rzadkich przypadkach niektórzy ludzie mogą masturbować się bardziej niż chcą, co może:

 • spowodować, że stracą pracę, szkołę lub ważne wydarzenia społeczne
 • przerwać codzienne funkcjonowanie osoby
 • wpływają na ich obowiązki i relacje
 • służyć jako ucieczka od problemów związanych z relacjami lub substytut prawdziwych doświadczeń

Ktoś, kto sądzi, że mogą mieć negatywny wpływ na praktykę masturbacji, powinien porozmawiać z lekarzem.

Lekarz lub terapeuta może zaproponować terapię rozmów w celu określenia sposobów, w jaki mogą one zarządzać swoim zachowaniem seksualnym.

Konsultacje z seksuologiem mogą również pomóc w radzeniu sobie ze strategiami nadmiernej masturbacji. Aby znaleźć lokalnego terapeuty seksualnego, osoba może odwiedzić Amerykańskie Stowarzyszenie Edukatorów Seksualności, Doradców i Terapeutów (AASECT).

Korzyści zdrowotne wynikające z masturbacji

Stara kobieta szczęśliwa w łóżku w ranku.

Masturbacja ma wiele fizycznych i psychicznych korzyści zdrowotnych.

Niewiele badań koncentruje się na korzyściach płynących z masturbacji, ale badania sugerują, że stymulacja seksualna, w tym stymulacja poprzez masturbację, może:

 • redukować stres
 • rozładować napięcie
 • poprawiają jakość snu
 • zwiększyć koncentrację
 • podnieść nastrój
 • złagodzić skurcze menstruacyjne
 • łagodzić ból
 • poprawić seks

Masturbacja została również zidentyfikowana jako strategia poprawy zdrowia seksualnego poprzez promowanie intymności, odkrywanie własnych przyjemności, pragnień i potrzeb, zmniejszanie niechcianych ciąż i zapobieganie przenoszeniu chorób przenoszonych drogą płciową (STI) i przenoszeniu HIV.

Osoby, które zdecydowały się powstrzymać od seksu lub nie mają partnera seksualnego, często masturbują się jako seksualne osoby.

Masturbacja ma także korzyści dla zdrowia seksualnego, szczególnie dla starszych kobiet, takie jak mniejsza suchość pochwy i zmniejszony ból podczas seksu.

Na wynos

Niektórzy ludzie mogą czuć się zawstydzeni, winni lub zawstydzeni, gdy mówią o masturbacji. Ale masturbacja jest normalna, zdrowa, a nie czuje się winna.

Masturbacja nie doprowadzi do ślepoty ani nie spowoduje problemów zdrowia fizycznego i psychicznego. W wielu przypadkach masturbacja przynosi więcej korzyści zdrowotnych niż efekty uboczne.

Masturbacja jest zwykle problemem tylko wtedy, gdy zaczyna ingerować w codzienne życie i relacje z przyjaciółmi, rodziną, współpracownikami i romantycznymi partnerami.

W takich okolicznościach pomocne może być skontaktowanie się z pracownikiem służby zdrowia, w szczególności z sekstetystą.

Like this post? Please share to your friends: