Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: [email protected]

Pięć sposobów na zatrzymanie dzwonka po koncercie

Długa ekspozycja na głośne dźwięki, takie jak udział w koncercie bez ochrony słuchu, może uszkodzić delikatne struktury w uchu. Może to powodować dzwonienie w uszach, znane jako szum uszny.

Szumy uszne mogą być uciążliwe, ponieważ dźwięk może utrudniać słyszenie i zakłócać codzienne życie. Szum w uszach po koncercie jest zwykle przejściowy i powinien ustąpić w ciągu kilku dni.

Jednak uszkodzenie struktur w uchu może być trwałe, dlatego ważne jest, aby podjąć kroki, aby zapobiec dalszej utracie słuchu.

Jak powstają uszkodzenia spowodowane szumami?

zespół i tłum na koncercie

Głośne dźwięki mogą uszkodzić małe komórki włosowe w uchu wewnętrznym. Te komórki włosów wibrują w odpowiedzi na hałas i wysyłają wiadomość do mózgu. Po zniszczeniu komórki nie odrastają.

Naukowcy sądzą, że uszkodzenie tych komórek powoduje, że mózg błędnie interpretuje odbierany sygnał, więc zamiast tego wydaje dźwięk. To powoduje, że osoba słyszy dzwonienie w uszach po koncercie, nawet gdy w pokoju jest cicho.

Niektóre rodzaje muzyki na żywo mogą być bardzo głośne. Każda ekspozycja na dźwięki o wartości 85 decybeli (dB) lub powyżej tej wartości może powodować utratę słuchu spowodowaną hałasem.

Dla porównania głośność typowej rozmowy wynosi około 60 dB. Poziom hałasu z dużego ruchu miejskiego wynosi około 85 dB. Koncerty są zazwyczaj znacznie powyżej poziomu 85 dB.

Podczas gdy przeciętny uczestnik koncertu może doświadczyć symptomów, które trwają tylko kilka godzin, każdy, kto regularnie słucha muzyki na żywo, może zacząć odczuwać szumy uszne przez dłuższy czas, jeśli nie podejmie kroków w celu leczenia lub zapobiegania obrażeniom.

Pięć środków zaradczych

Istnieje wiele sposobów na ułatwienie dzwonienia w uszach, w tym:

1. Zredukuj ekspozycję na głośne dźwięki

młoda kobieta, słuchanie muzyki przez słuchawki

Podczas gdy uszy często mogą odzyskać zdrowie po uszkodzeniu, nadal ważne jest zmniejszenie ekspozycji na głośne dźwięki w przypadku szumu w uszach.

Może to oznaczać cichą rozmowę, unikanie głośnych barów i wydarzeń oraz unikanie słuchawek dousznych. Oglądanie telewizji lub słuchanie radia przy niższych głośności niż zwykle może również pomóc w odzyskaniu słuchu.

2. Rozpraszanie uwagi

Czasami osoba zauważa dzwonienie w uszach, gdy nie ma innych dźwięków, które mogłyby z nią konkurować. W takich przypadkach może pomóc odciągnąć uszy od dzwonienia, słuchając delikatnej muzyki lub interesującego podcastu.

Medytacja i joga mogą również pomóc odciągnąć uwagę od dzwonienia. Techniki te mogą również pomóc w zmniejszeniu stresu, który jest czasem czynnikiem przyczyniającym się do szumu w uszach.

3. Biały szum

Jeśli dzwonienie powoduje problemy z zasypianiem, pomocne może być delikatne białe szumy, które odwracają mózg od skupienia się na dźwięku.

Niektórzy uważają, że szum wentylatora pokoju wystarczy, aby mogli zasnąć. Inni wolą odgłosy fal oceanicznych lub statyczne z telewizora, aby pomóc im zasnąć.

4. Stukanie głową

Inną metodą pomagającą zredukować lub wyeliminować dzwonienie w uszach po koncercie jest rodzaj stukania głową.

Nakładanie głowicy obejmuje kilka prostych kroków:

  • Umieść dłonie nad uszami, opierając palce u podstawy czaszki w tyle głowy.
  • Trzymając uszy zakryte dłońmi, podnieś palce wskazujące w górę i dotknij tyłu głowy. Powinno to wytwarzać dźwięk wewnątrz głowy podobny do kranu bębna.
  • Delikatnie postukaj w głowę około 50 razy.
  • Powtórz ten proces kilka razy każdego dnia, w razie potrzeby, aby odetchnąć.

5. Redukcja alkoholu i kofeiny

Ludzie, którzy po koncercie dzwonią w uszach, często słyszą, że przestają pić alkohol i kofeinę. Chociaż istnieje niewiele naukowych dowodów na poparcie tego twierdzenia, niektórzy ludzie mogą uznać, że zmniejszenie ilości kofeiny lub alkoholu, który piją, może pomóc zmniejszyć ich objawy.

Kiedy iść do lekarza

Jeśli dzwonienie w uszach nie zniknie po upływie dnia, może nadszedł czas, aby udać się do lekarza. Jest możliwe, że coś innego niż koncert powoduje szum w uszach.

Liczne rzeczy mogą wpływać na dzwonienie w uszach, a lekarze będą chcieli sprawdzić najbardziej prawdopodobnych winowajców. Podczas wizyty lekarz prawdopodobnie wykona fizyczne badanie kanału słuchowego.

W niektórych przypadkach nadmiar woskowiny lub obcy przedmiot może utknąć w uchu i spowodować szum w uszach. Lekarze mogą również sprawdzić oznaki infekcji ucha, zapytać o poziom stresu danej osoby i zapytać o leki, które przyjmują.

Szumy uszne, na które ma wpływ którykolwiek z tych czynników, powinny zostać wyjaśnione po leczeniu schorzenia podstawowego.

W przypadku przewlekłego szumu w uszach lekarze mogą zalecić aparaty słuchowe lub leki, aby złagodzić niektóre z objawów.

Zapobieganie

Dźwięk dzwonienia w uszach po koncercie jest oznaką uszkodzenia słuchu, które może być trwałe. Podjęcie środków zapobiegawczych ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia utraty słuchu wywołanej hałasem.

Zatyczki do uszu

człowiek na festiwalu muzycznym za pomocą zatyczek do uszu

Piankowe zatyczki do uszu są dostępne w wielu aptekach lub sklepach spożywczych, a wiele klubów muzycznych udostępnia je nawet gościom.

Są nawet firmy, które produkują niestandardowe zatyczki do uszu, które pomagają zmniejszyć głośność dźwięku koncertu bez wpływu na jakość dźwięku.

W sytuacji awaryjnej czyste papierowe serwetki, które są zwinięte i delikatnie umieszczone w uchu zewnętrznym, mogą pomóc w stłumieniu głośnych dźwięków koncertu.

Osadzenie

Kupując bilety na koncert, warto zwrócić uwagę na to, gdzie głośniki będą się znajdować na miejscu. Rezerwacja siedzeń z dala od głośników może pomóc zmniejszyć ilość dźwięku dochodzącego do ucha.

Robienie przerw

Ciągły głośny hałas powoduje, że ucho jest bardziej narażone na szumy uszne. Robienie regularnych przerw na koncercie, aby wyjść na świeże powietrze lub odwiedzić łazienkę, może pomóc ułożyć sobie przerwę.

Perspektywy

Osoby doświadczające dzwonienia w uszach po koncercie nie muszą wpadać w panikę, ponieważ objawy prawdopodobnie zaczną blaknąć w ciągu kilku godzin.

Środki zaradcze stosowane w domu często pomagają przyspieszyć ten proces, a podróż do lekarza może odkryć jakąkolwiek podstawową przyczynę w przypadkach uporczywego szumu w uszach.

Podczas odczuwania chwilowego szumu w uszach po ekspozycji na głośną muzykę nie jest to powodem do niepokoju, szkody wyrządzone słuchowi mogą się z czasem nasilić.

Wielu przyczynom szumu w uszach można zapobiec, na przykład odwiedzając koncerty lub grając zbyt głośno w słuchawkach, dlatego ważne jest podjęcie kroków, aby zapobiec utracie słuchu spowodowanej hałasem.

Like this post? Please share to your friends: