Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia może zapobiegać chorobie Alzheimera

Nowe badania sugerują, że oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia – kluczowy składnik diety śródziemnomorskiej – może chronić mózg przed objawami choroby Alzheimera. Eksperymenty na myszach ujawniły zmiany zarówno w wydajności poznawczej, jak i pojawieniu się komórek nerwowych.

oliwa z oliwek wlewa się do miski

Szacuje się, że choroba Alzheimera dotyka około 5 milionów osób w Stanach Zjednoczonych. Choroba neurodegeneracyjna postępuje i nie można jej jeszcze wyleczyć ani odwrócić.

Jednak nowe badania zbliżają się do strategii prewencyjnej – i potencjalnie odwracającej – badając wpływ oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia na wydajność poznawczą i zdrowie mózgu myszy.

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest kluczowym składnikiem diety śródziemnomorskiej, która jest dietą bogatą w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, oliwę z oliwek i orzechy.

Nowe badanie – opublikowane w czasopiśmie – zostało przeprowadzone przez zespół naukowców z Lewis Katz School of Medicine na Temple University (LKSOM) w Filadelfii, PA.

Główny śledczy dr Domenico Praticò – profesor w wydziałach Farmakologii i Mikrobiologii oraz Centrum Medycyny Translacyjnej w LKSOM – wyjaśnia, dlaczego w kilku badaniach wyróżniono oliwę z oliwek i uznano ją za główny powód, dlaczego dieta śródziemnomorska jest powiązana z tak wieloma Korzyści zdrowotne.

„Uważa się, że oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest lepsza niż same owoce i warzywa, a jako jednonienasycony tłuszcz roślinny jest zdrowszy niż nasycone tłuszcze zwierzęce” – mówi.

Badanie wpływu oliwy z oliwek u myszy

Dr Praticò i zespół wykorzystali tradycyjny transgeniczny model myszy Alzheimera do badania wpływu oleju. Gryzonie zmodyfikowano genetycznie tak, aby miały trzy główne cechy choroby Alzheimera: upośledzenie pamięci, gromadzenie się płytek amyloidowych i splątki neurofibrylarne.

Sploty neurofibrylarne są wynikiem skręconych pasm białka zwanego tau. W zdrowym mózgu tau pomaga w transportowaniu składników odżywczych i innych cząsteczek, których potrzebują komórki mózgowe. W chorobie Alzheimera białko to zaplątuje się w komórkach mózgu, które zdychają, ponieważ niezbędne składniki odżywcze już nie docierają do nich.

Płytki amyloidowe są wynikiem nadmiernej produkcji i tworzenia beta-amyloidu, fragmentu białka zwanego „białkiem prekursorowym amyloidu”. W chorobie Alzheimera płytki te gromadzą się w przestrzeniach między neuronami.

Dr Praticò i jego koledzy podzielili gryzonie na dwie grupy: jedna grupa była karmiona karmą dla dzieci z oliwą z oliwek extra-virgin, a druga grupa otrzymywała regularną karmę dla chowów bez dodatku oleju.

Charakterystyka choroby Alzheimera zaczęła się dość wcześnie w modelu gryzoni, więc w tym eksperymencie olej dodano do diety, gdy myszy miały 6 miesięcy, zanim pojawiły się jakiekolwiek objawy.

Naukowcy ocenili zdolności poznawcze myszy, przeprowadzając testy ich pamięci przestrzennej, pamięci roboczej i umiejętności uczenia się.

Oliwa z oliwek chroni zdrowie komórek mózgu

Pod względem ogólnego wyglądu nie zaobserwowano różnic między dwiema grupami zwierząt.

Ale gdy myszy miały 9 miesięcy i 12 miesięcy, myszy, którym karmiono dietę z oliwek z pierwszego tłoczenia, osiągały znacznie lepsze wyniki w testach kognitywnych.

Dr Praticò i jego zespół przeanalizowali także tkankę mózgową tych myszy, a badania ujawniły uderzające różnice między wyglądem i funkcjonowaniem komórek nerwowych.

Po pierwsze, integralność synaps – które są częściami komórki mózgowej, które ułatwiają komunikację między neuronami – została zachowana znacznie lepiej w grupie oliwy z oliwek. Po drugie, tkanka mózgowa myszy karmionych oliwą z oliwek ujawniła „dramatyczny wzrost” aktywacji autofagii komórek nerwowych.

Autofagia to proces, w którym komórki nerwowe rozpadają się i eliminują toksyczne zanieczyszczenia, które mają tendencję do gromadzenia się między komórkami.

W tym doświadczeniu wzrost autofagii doprowadził do zmniejszenia płytek amyloidowych i fosforylowanej tau.

Dr Praticò mówi: „Jest to dla nas ekscytujące odkrycie, dzięki aktywacji autofagii, pamięci i integralności synaptycznej zostały zachowane, a patologiczne skutki u zwierząt, które w przeciwnym razie były przeznaczone do rozwoju choroby Alzheimera, zostały znacznie zmniejszone.”

„Jest to bardzo ważne odkrycie, ponieważ podejrzewamy, że zmniejszenie autofagii oznacza początek choroby Alzheimera.”

Dr Domenico Praticò

Następnie naukowcy planują wprowadzenie oliwy z oliwek na późniejszym etapie, gdy objawy Alzheimera już się pojawią. W przypadku myszy oznaczałoby to wiek 12 miesięcy.

„Zwykle, gdy pacjent widzi lekarza z podejrzeniem objawów demencji, choroba jest już obecna” – wyjaśnia dr Praticò. „Chcemy wiedzieć, czy oliwa z oliwek dodana w późniejszym czasie diety może zatrzymać lub odwrócić tę chorobę.”

Dowiedz się, jak dieta śródziemnomorska wzbogacona oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia może chronić serce.

Like this post? Please share to your friends: