Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Afrodyzjaki: Gdzie są dowody?

Poszukiwanie satysfakcji seksualnej jest tak stare jak sama cywilizacja. Czy medycyna XXI wieku może rozwikłać tajemnicę? Pomimo dobrej jakości badań klinicznych, nadal można znaleźć świętego graala afrodyzjaków.

afrodyzjaki

Dla wielu par szczęśliwe życie seksualne jest kluczem do długotrwałego szczęścia. Ale dysfunkcje seksualne i utrata zainteresowania seksem są częstymi problemami, wpływającymi na szczęście seksualne i satysfakcję z relacji.

W 2015 r. Panel ekspertów dokonał przeglądu badań naukowych dotyczących dysfunkcji seksualnych u mężczyzn i kobiet.

Pisząc, dochodzą do wniosku, że „[…] najczęstszymi dysfunkcjami seksualnymi u kobiet są zaburzenia pożądania i podniecenia, a ponadto wiele kobiet doświadcza wielu dysfunkcji seksualnych”.

„Dla mężczyzn”, dodają, „przedwczesny wytrysk i zaburzenia erekcji są najczęstszymi dysfunkcjami seksualnymi.”

Czy afrodyzjaki są odpowiedzią na powrót naszego życia seksualnego na właściwe tory?

Co to są afrodyzjaki?

Według Food and Drug Administration (FDA) „[A] produkt, który zawiera etykiety, twierdzi, że pobudzi lub zwiększy pożądanie seksualne, lub że poprawi sprawność seksualną, jest afrodyzjakiem.”

Odważne twierdzenia dotyczyły wielu potencjalnych afrodyzjaków, od szeroko stosowanych przypraw i egzotycznych ekstraktów roślinnych po organy zwierzęce i owady naziemne.

Wiele z nich jest przesiąkniętych historią i długimi tradycjami kulturowymi, ale istnieją dowody naukowe, które pokazują, że mają pożądane skutki.

Niektóre produkty, takie jak johimbina – która jest wydobywana z kory drzewa Yohimbe z Afryki Zachodniej – zostały powiązane z poważnymi zagrożeniami dla zdrowia, takimi jak ataki serca i napady padaczkowe, zgodnie z National Center for Complementary and Integrative Health.

Na szczęście powoli wychodzimy z mrocznych epok badań afrodyzjaków, z liczbą badań dobrej jakości – dążąc do tego, aby dno tego, które związki są bezpieczne i jak działają – stale wzrastało.

Ginkgo i żeń-szeń

W przeglądzie dowodów naukowych leżących u podstaw naturalnych afrodyzjaków, dr Elizabeth West z Departamentu Położnictwa i Ginekologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine oraz Dr Michael Krychman z Południowego Kalifornii Centrum Zdrowia Seksualnego i Medycyny Survivorship w Newport Wyjaśnij, że „podczas gdy dane są nadal ograniczone, ginkgo, żeń-szeń, maca i Tribulus mają obiecujące dane za sobą.”

Wykazano, że Ginkgo zwiększa przepływ krwi do narządów obwodowych, w tym narządów płciowych. Podczas gdy jedno z badań wykazało poprawę funkcji seksualnych zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet, odkrycia te nie zostały poparte w innym badaniu, jak podaje dr. West i Krychman.

Ginkgo jest dobrze tolerowany przez większość ludzi, ale może powodować ryzyko nadmiernego krwawienia, ostrzegają.

Kilka podwójnie ślepych, kontrolowanych placebo badań klinicznych potwierdza pogląd, że żeń-szeń jest skuteczny w zaburzeniach erekcji, oraz – w mniejszym stopniu badanym stopniu – może poprawić podniecenie seksualne u kobiet w okresie menopauzy.

Podobnie jak w przypadku ginkgo, mogą wystąpić działania niepożądane, które obejmują niewielkie objawy ze strony przewodu pokarmowego. Osoby z nowotworami wrażliwymi na hormony powinny unikać stosowania żeń-szenia.

Maca i Tribulus terrestris

Według dr. West i Krychman, „Badania na gryzoniach wykazały, że maka [roślina z rodzaju Andean] skutecznie wzmacnia libido i poprawia funkcję erekcji po suplementacji”.

Chociaż w trzech badaniach klinicznych wykazano poprawę w zakresie funkcji seksualnych u kobiet i mężczyzn, w innym badaniu nie.

Tribulus terrestris, roślina tradycyjnie stosowana w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej, zawiera związek, który przekształca się w dehydroepiandrosteron, naturalny hormon steroidowy.

„Badanie gryzoni wykazało zwiększoną produkcję nasienia po suplementacji Tribulusa” – mówią dr. West i Krychman. Satysfakcja seksualna u kobiet przyjmujących Tribulus w fazie lądowej uległa poprawie w kilku badaniach – w tym w badaniu z 2017 r. – podczas gdy jakość nasienia i zaburzenia erekcji u mężczyzn również wzrosły.

Nie „uznane za bezpieczne i skuteczne”

Pomimo wzrostu jakości badań klinicznych dobrej jakości, FDA ostrzega, że ​​”[t] tutaj jest brak odpowiednich danych dla ustalenia ogólnego rozpoznania bezpieczeństwa i skuteczności […] składników dla […] OTC [ over-the-counter] używać jako afrodyzjak. „

Wydają kolejne ostrzeżenie:

„W oparciu o dostępne obecnie dowody, produkt leczniczy bez recepty zawierający składniki do stosowania jako afrodyzjak, nie może być ogólnie uznany za bezpieczny i skuteczny.”

Tak więc, zanim pośpieszysz, aby zaopatrzyć się w jakiś rzekomy afrodyzjak, warto pamiętać o tym ostrzeżeniu. Rozmowa z lekarzem, zamiast brać sprawy w swoje ręce, może być bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Like this post? Please share to your friends: