Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Stymulacja rdzenia kręgowego o wysokiej częstotliwości „skuteczniejsza w przewlekłym bólu”

Zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie nowa terapia stymulująca rdzeniem kręgowym o wysokiej częstotliwości ma zdolność skuteczniejszego łagodzenia bólu bez niepożądanych skutków ubocznych.

Przewiduje się, że ból pleców dotyczy 23-26% świata.

Szacuje się, że 1 na 4 osoby w USA cierpi na pewien rodzaj przewlekłego bólu w swoim życiu. Czas trwania przewlekłego bólu może drastycznie różnić się dla niektórych, od kilku tygodni do wielu lat.

Wiele osób cierpiących na przewlekły ból przewlekły może mieć dobroczynny wpływ na codzienne dobre samopoczucie, jeśli leczenie nie przynosi ulgi w bólu.

Ponad 1,5 miliarda ludzi na całym świecie cierpi na chroniczny ból. Najczęstszym obszarem dotkniętym jest dolna część pleców, która podobno dotyka 23-26% globalnej populacji.

Przeprowadzono wiele badań nad metodami łagodzenia przewlekłego bólu, od opioidów po zabiegi chirurgiczne.

Jedną z takich technik jest stymulacja rdzenia kręgowego (SCS), w której impulsy elektryczne są dostarczane do rdzenia kręgowego przez małe urządzenie wszczepione pod skórę, emitujące formę parestezji. Aż 50 000 pacjentów w Stanach Zjednoczonych jest poddawanych SCS w ciągu roku w celu zwalczania przewlekłego bólu.

Parestezje to uczucie podobne do mrowienia i jest wynikiem SCS. Gdy urządzenie jest włączone, prąd elektryczny przerywa wysyłanie sygnału bólowego do mózgu. Chociaż ból pacjenta nie jest wyleczony, SCS ma nadzieję na chwilową ulgę.

Chociaż wykazano, że SCS zmniejsza ból, wielu pacjentów uważa, że ​​parestezja, która towarzyszy temu, jest niewygodna.

Miało to być katalizatorem dla naukowców do opracowania nowej formy SCS, która nadal łagodzi ból, ale zmniejsza skutki parestezji u pacjentów.

Ponad 80% pacjentów zgłosiło co najmniej 50% zmniejszenie bólu

Tradycyjny SCS wykorzystuje częstotliwości 40-60 Hz. Naukowcy postanowili to zintensyfikować i wykorzystać impulsy o wysokiej częstotliwości, zdolne do dostarczania do 10 000 herców. Nowa metoda leczenia została nazwana HF10.

Prof. Leonardo Kapural, główny autor badań i profesor anestezjologii w Wake Forest University School of Medicine i dyrektor kliniczny w Carolinas Pain Institute w Brookstown w Winston-Salem – oba w Północnej Karolinie – uważa, że ​​badania są pierwszymi tego rodzaju.

„To pierwsze długoterminowe badanie porównujące bezpieczeństwo i skuteczność terapii wysokoczęstotliwościowej i tradycyjnej SCS z bólem pleców i nóg” – wyjaśnia.

Naukowcy przebadali 171 pacjentów z przewlekłym bólem pleców lub nóg, z których 90 otrzymało terapię HF10, a 81 było leczonych tradycyjnym SCS.

Po 3 miesiącach badacze stwierdzili 85% bólu pleców, a 83% pacjentów z nóg otrzymujących terapię HF10 wykazało 50% zmniejszenie bólu lub większe. Ci pacjenci również nie stwierdzili doświadczenia parestezji.

W przeciwieństwie do tego pacjenci poddawani SCS podawali mniej skuteczne wyniki. Tylko 44% pacjentów z bólem pleców i 56% pacjentów z nóg odczuwało minimalny ból o 50%.

Badanie trwało 12 miesięcy i okazało się, że HF10 jest bardziej skuteczny w porównaniu z tradycyjnym SCS. Ponad połowa badanej grupy HF10 była „bardzo zadowolona” z wyniku, w porównaniu z zaledwie 32% pacjentów, którzy otrzymali tradycyjny SCS.

Prof. Kapural ma nadzieję, że badania te będą ważnym krokiem w kierunku leczenia bólu przewlekłego. On tłumaczy:

„Przewlekły ból pleców i nóg od dawna uważany jest za trudny do leczenia, a obecne opcje łagodzenia bólu, takie jak opioidy, mają ograniczoną skuteczność i powszechnie znane działania niepożądane. Biorąc pod uwagę przewlekły ból, SCS o wysokiej częstotliwości stanowi ekscytujący postęp dla naszych pacjentów”.

SCS stanowi alternatywę dla pacjentów, którzy chcą uniknąć operacji lub leków, takich jak opioidy. Według raportu z 2011 roku co najmniej 100 milionów dorosłych Amerykanów cierpi na chroniczny ból. W tym samym raporcie oszacowano również, że przewlekły ból kosztuje społeczeństwo w granicach 500-635 miliardów dolarów rocznie.

Like this post? Please share to your friends: