Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Endorfiny: efekty i sposoby zwiększenia poziomów

Endorfiny to chemikalia wytwarzane naturalnie przez układ nerwowy w celu radzenia sobie z bólem lub stresem. Są często nazywane „dobrym samopoczuciem” chemikaliami, ponieważ mogą działać jako środek przeciwbólowy i wzmacniacz szczęścia.

Endorfiny są głównie wytwarzane w podwzgórzu i przysadce mózgowej, chociaż mogą również pochodzić z innych części ciała. Dobrze znany „wysoki poziom biegacza” odczuwany po długich, energicznych ćwiczeniach wynika ze wzrostu poziomu endorfin.

Poziom endorfin w ludzkim ciele różni się w zależności od osoby. Ludzie, którzy mają niższe poziomy mogą częściej mieć depresję lub fibromialgię, ale w tym obszarze potrzebne są dalsze badania.

Czym są endorfiny?

Szczęśliwa kobieta czuje się dobrze z powodu endorfin siedzących poza słuchaniem muzyki.

Endorfiny to chemikalia wytwarzane przez organizm w celu złagodzenia stresu i bólu. Działają podobnie do grupy leków zwanych opioidami.

Opioidy łagodzą ból i mogą wywoływać uczucie euforii. Czasami są przepisywane do krótkotrwałego stosowania po zabiegu chirurgicznym lub w celu uśmierzenia bólu.

W latach 80. naukowcy badali, jak i dlaczego działają opioidy. Odkryli, że ciało ma specjalne receptory, które wiążą się z opioidami w celu blokowania sygnałów bólowych.

Naukowcy zdali sobie wtedy sprawę, że niektóre związki chemiczne w organizmie działają podobnie do naturalnych leków opioidowych, wiążących się z tymi samymi receptorami. Te chemikalia to endorfiny.

Nazwa endorfin pochodzi od słów „endogenny”, co oznacza „z ciała” i „morfina”, która jest opioidowym lekarstwem przeciwbólowym.

Niektóre z bardziej powszechnych leków opioidowych obejmują:

  • oksykodon
  • hydrokodon
  • kodeina
  • morfina
  • fentanyl

Niektóre nielegalne narkotyki, takie jak heroina, są również opioidami. Zarówno legalne, jak i nielegalne leki opioidowe mają wysokie ryzyko uzależnienia, przedawkowania i śmierci.

Narodowy Instytut ds. Narkomanii stwierdza, że ​​90 osób umiera każdego dnia w Stanach Zjednoczonych przed przedawkowaniem opiatów. Wiele z nich jest wynikiem przedawkowania lub niewłaściwego stosowania opioidów na receptę.

Nadużywanie opioidów i przedawkowanie stały się tak poważnym problemem, że National Institutes of Health ogłosiły, że jest to kryzys. Eksperci medyczni szukają teraz bezpiecznych i skutecznych środków przeciwbólowych bez opioidów.

Naturalne endorfiny działają podobnie do opioidowych środków przeciwbólowych, ale ich wyniki mogą nie być tak dramatyczne. Jednak endorfiny mogą wytwarzać „wysokie”, które jest zarówno zdrowe, jak i bezpieczne, bez ryzyka uzależnienia i przedawkowania.

Zwiększenie endorfin

Poniższe działania są obiecujące jako sposoby naturalnego zwiększania endorfin. Jednak poziomy endorfin różnią się między osobnikami, więc wyniki również będą się różnić.

Regularne ćwiczenia

Starszy człowiek pływanie w basenie.

Przez lata naukowcy podejrzewali, że endorfiny wywołują tak zwany „wysoki poziom biegacza”, uczucie euforii, które ma miejsce po długiej, energicznej aktywności fizycznej.

Jednak pomiar endorfin u ludzi nie był możliwy do 2008 r., Kiedy pojawiła się nowa technologia obrazowania.

Naukowcy wykorzystali skanowanie pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), aby zobaczyć mózgi atletów zarówno przed, jak i po treningu. Odkryli wzrost wydzielania endorfin po ćwiczeniach.

Podczas ćwiczeń poprawiają nastrój i zwiększają endorfiny, niektórzy lekarze zalecają regularne ćwiczenia w leczeniu łagodnej i umiarkowanej depresji i lęku.

Ćwiczenie może być bezpiecznie używane w połączeniu z innymi terapiami, takimi jak leki lub terapia, a także może być stosowane samodzielnie. Jedno z badań stwierdza, że ​​ćwiczenia mogą poprawić niektóre objawy depresji, podobnie jak leki przeciwdepresyjne.

Dający

Wolontariat, darowizna i pomaganie innym może również sprawić, że dana osoba czuje się dobrze. Naukowcy z National Institutes of Health odkryli, że ludzie, którzy przekazali pieniądze na cele charytatywne, aktywowali centra rozrywki w swoich mózgach. Może to prowadzić do poprawy poziomu endorfin.

Joga i medytacja

Medytacja i joga znane są z łagodzących stres i relaksujących efektów. Może to częściowo wynikać z uwalniania endorfin.

Niektóre badania sugerują, że joga i medytacja mogą zmniejszać markery stresu i zwiększać endorfiny.

Pikantne jedzenie

Ludzie, którzy lubią ostre potrawy mogą zauważyć, że mogą uzyskać dodatkowy impuls dzięki swoim ulubionym potrawom.

Niektóre badania sugerują, że pikantne składniki ostrej papryki i podobnych pokarmów mogą wywoływać odczucie bólu w jamie ustnej, co powoduje wzrost endorfin.

Ciemna czekolada

Badania z 2013 roku sugerują, że jedzenie ciemnej czekolady może zwiększyć poziom endorfin. Kakao w proszku i czekolada zawierają substancje chemiczne zwane flawonoidami, które wydają się być korzystne dla mózgu.

W przeglądzie przeprowadzonym w 2017 r. Stwierdzono, że jedzenie czekolady może pomóc zwiększyć stężenie endorfin. Jednak wiele komercyjnych produktów czekoladowych zawiera tylko niewielkie ilości prawdziwego kakao i często zawiera duże ilości dodanego cukru i tłuszczu.

Osoby pragnące wykorzystać czekoladę do poprawy poziomu endorfin i nastroju powinny szukać produktów, które zawierają co najmniej 70 procent kakao i jeść czekoladę z umiarem ze względu na wysoką zawartość kalorii i tłuszczu.

Śmiać się

Wiele badań zostało napisane na temat korzyści zdrowotnych wynikających ze śmiechu, a badania sugerują, że śmiech zwiększa endorfiny.

Badanie przeprowadzone w 2017 roku wykazało, że śmiech społeczny uwalnia endorfiny w mózgu.

Niskie endorfiny i warunki zdrowotne

Kobiety obsiadanie na parkowej ławce patrzeje smutny i kontemplacyjny.

Gdy poziomy endorfin są zbyt niskie, może to negatywnie wpłynąć na zdrowie danej osoby. Trwają badania nad związkiem między endorfinami a stanem zdrowia.

Niektóre badania wykazały możliwy związek między następującymi problemami zdrowotnymi a niskimi poziomami endorfin:

Depresja

Bez wystarczającej liczby endorfin dana osoba może mieć większą depresję. Artykuł zawiera omówienie długotrwałego stosowania leczenia opioidowego w depresji, szczególnie w przypadkach, w których inne metody leczenia nie zadziałały.

Inny artykuł sugeruje, że wyższe poziomy endorfin mają wpływ na objawy depresji z powodu ich związku z nagrodą.

Fibromialgia

Typowe objawy fibromialgii obejmują:

  • długotrwały ból w całym ciele
  • delikatne plamy, które bolą, gdy są dotykane
  • sztywność mięśni
  • zmęczenie i niska energia
  • problemy ze snem

Ludzie z fibromialgią mogą mieć niższy niż normalny poziom endorfin. Jedno z badań wykazało, że osoby z fibromyalgią miały niższy poziom endorfin niż osoby bez tej choroby. Mierzyli endorfiny zarówno przed, jak i po treningu.

Inne badanie wykazało, że wzrost endorfin w organizmie był skorelowany z ulgą w bólu u osób z fibromialgią.

Osobom z fibromialgią można zalecić wykonywanie pewnych czynności w celu zwiększenia aktywności endorfin, takich jak ćwiczenia fizyczne, łączenie się z innymi oraz działania zmniejszające stres, takie jak joga. Można im również przepisać leki, które pomogą im złagodzić objawy.

Przewlekłe bóle głowy

Jedną z możliwych przyczyn utrzymujących się bólów głowy jest nieprawidłowy poziom endorfin. Niektóre badania sugerują, że ten sam brak równowagi endorfin, który przyczynia się do depresji, występuje również u osób z chronicznymi bólami głowy.

Na wynos

Nauka o poziomach endorfin u ludzi wciąż ewoluuje, ponieważ naukowcy kontynuują badanie tej substancji chemicznej i jej wpływu na ogólny stan zdrowia.

Osoby z objawami depresji, fibromyalgią lub przewlekłymi bólami głowy mogą chcieć porozmawiać z lekarzem na temat poziomu endorfin i sposobów ich zwiększania, oprócz regularnych opcji leczenia.

Podczas gdy endorfiny nie są „lekarstwem” lub gwarancją dobrego zdrowia, zwiększenie endorfin może być skutecznym sposobem na zwiększenie ogólnego samopoczucia.

Regularne ćwiczenia, redukcja stresu i dawanie innym są znanymi działaniami typu „dobre samopoczucie”, które mogą pomóc żyć zdrowszemu i szczęśliwszemu życiu.

Endorfin „wysoki” to przyjemny bonus, który może pomóc osobie trzymać się tych dobrych nawyków.

PLMedBook