Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Przyczyny i leczenie bólu wewnętrznej uda

Doświadczanie bólu w wewnętrznej części uda może mieć wiele przyczyn, w tym napięcie mięśni, przepuklinę i kamienie nerkowe.

Środki domowe często mogą złagodzić ból, ale leczenie może być również konieczne, w zależności od przyczyny.

W tym artykule omówimy niektóre możliwe przyczyny bólu wewnętrznej uda, inne objawy i sposoby ich leczenia.

Co to jest ból wewnętrznej uda?

Muskularny mężczyzna z wewnętrznym bólem uda.

W zależności od przyczyny ból wokół wewnętrznej części uda może być opisany jako:

 • nudny ból
 • ostry ból

Osoba może odczuwać ból mięśni wewnętrznej uda lub przywodzicieli. Mięśnie te znajdują się blisko pachwiny, co odnosi się do okolicy biodra między żołądkiem i udem. Ból w pachwinie i wewnętrznej części uda może zachodzić na siebie z powodu tej bliskości.

Wewnętrzny ból uda może wystąpić z innymi objawami, takimi jak:

 • sztywność mięśni
 • ograniczony zakres ruchu
 • zapalenie
 • kliknięcie lub szlifowanie podczas przenoszenia

W zależności od przyczyny mogą również występować inne objawy.

Przyczyny

Urazy mięśni

Wewnętrzne mięśnie ud, lub przywiązanie, mogą zostać napięte lub porwane przez pewne ruchy lub czynności. Może to obejmować bieganie lub skręcanie zbyt szybko. Wynikające z tego uszkodzenia mięśni mogą powodować ból w okolicy wewnętrznej uda lub w pachwinie.

Natężenie bólu będzie się zmieniać w zależności od stopnia uszkodzenia mięśnia. Ból może również towarzyszyć obrzęk lub siniaki wokół dotkniętego regionu.

Warunki kości

Choroby kości wpływające na biodro mogą powodować dyskomfort w okolicy uda.

Jednym z przykładów jest choroba zwyrodnieniowa stawów, stan, w którym chrząstka na końcach kości ulega uszkodzeniu, powodując stan zapalny stawów.

Inne objawy choroby zwyrodnieniowej stawów obejmują:

 • ból i sztywność stawów w okolicy, które mogą rozprzestrzeniać się na wewnętrzną część uda
 • podczas poruszania słychać trzeszczenie lub trzaski

Kolejny stan kostny nazywany jest uderzeniem w twarzoczaszkę. Dzieje się tak, gdy w stawie biodrowym rozwija się dodatkowa kość, powodując tarcie między kośćmi, które się ocierają. Z biegiem czasu może to spowodować uszkodzenie stawu, ból lub ból w udach, sztywność lub utykanie.

Osteosarcoma jest rzadkim rodzajem raka kości, który rozwija się w kościach rosnących, najczęściej wokół kolana, w tym kości udowej lub udowej. Najczęściej występuje u osób w wieku od 10 do 25 lat. Może wywoływać obrzęk i tkliwość w dotkniętym obszarze.

Przepuklina

Przepuklina występuje, gdy wewnętrzna część ciała przepycha się przez otaczającą ścianę mięśniową lub tkankę.

Przepukliny pachwinowe są najczęstszym rodzajem przepuklin. Występują w okolicy pachwiny, gdzie jelita przepychają się przez dolną część brzucha, powodując mięsiste wybrzuszenie.

Ból może być odczuwany w okolicy dotkniętej chorobą, w tym w wewnętrznym udzie. Nie może być żadnych lub bardzo niewiele innych objawów.

Kamienie nerkowe

Kamienie nerkowe przeciwko linijce.

Kamienie nerkowe to miejsca, w których kryształy gromadzą się, tworząc stałą bryłę w nerkach. Po przejściu przez układ moczowy mogą powodować znaczny dyskomfort, szczególnie w przypadku większych kamieni. Możliwe jest odczuwanie ostrych bólów w wewnętrznej części uda.

Inne objawy mogą obejmować:

 • ból w dolnej części pleców lub pachwiny
 • niepokój
 • nudności
 • ból podczas oddawania moczu
 • intensywne napady bólu brzucha
 • krew w moczu

Ciąża

Ktoś, kto jest w ciąży może rozwinąć dysfunkcję kości łonowej, stan, który powoduje, że kość miednicy staje się niestabilna. Jest to spowodowane więzadłami podtrzymującymi kość miedniczną, które stają się zbyt rozluźnione i zwykle występują podczas drugiego trymestru.

Może to spowodować silny ból miednicy, który może być odczuwalny w okolicznych okolicach, w tym w wewnętrznym udzie. Może również ograniczać ruchliwość i powodować odgłosy klikania lub mielenia podczas ruchu.

Miesiączka

Wraz z skurczami macicy, osoba może odczuwać skurcze, bóle lub bóle w innych obszarach ciała w pobliżu macicy. Obejmują one plecy, miednicę i uda.

Jeśli dana osoba odczuwa znaczny ból w dolnej części brzucha i okolicy podczas menstruacji, warto skonsultować się z lekarzem.

Dwa stany zwane endometriozą i adenomiozy należą do tych, które mogą powodować bolesne miesiączki. Tymi stanami można zarządzać za pomocą diagnozy i leczenia.

Leczenie

Możliwe jest złagodzenie bólu w wewnętrznej części uda poprzez eksperymentowanie z różnymi domowymi lub naturalnymi środkami. Mogą to być:

 • Spoczynkowy. Unikanie aktywności w udach jest ważne we wczesnych stadiach uszkodzenia mięśni lub bezpośrednio po wysiłku fizycznym u osób z chorobami kości.
 • Terapia ciepłem i lodem. Gorące okłady lub okłady z lodu mogą zmniejszyć stan zapalny, a więc łagodzić ból w wewnętrznej części uda. Jest to przydatne w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów i urazów mięśni.
 • Fizjoterapia. Fizjoterapia może pomóc z objawami udaru panewkowego, lub w niektórych przypadkach osteoartrozy. Może być również stosowany do przywrócenia funkcji mięśnia po urazie, po odpowiednim okresie odpoczynku.
 • Leki przeciwbólowe. Leki na receptę dostępne bez recepty lub na receptę mogą w niektórych przypadkach zmniejszyć ból wewnętrznej części uda.
 • Bandaże lub okłady kompresyjne. Mogą one zapewnić dodatkowe wsparcie dla urazu mięśniowego i pomóc go leczyć szybciej.
 • Gorąca kąpiel. Moczenie mięśni może zmniejszyć ból, ponieważ pomaga rozluźnić mięsień wewnętrzny uda.
 • Sprzęt wspomagający. Korzystanie z laski lub klamry może zmniejszyć nacisk na stawy, co jest szczególnie przydatne w przypadku chorób kości, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów.
 • Pas podtrzymujący miednicę. Są one stosowane w celu stabilizacji miednicy u osób z dysfunkcją owłosienia w celu zmniejszenia bólu
 • Zmiany stylu życia. Na przykład, utrata masy ciała może zmniejszyć nacisk na stawy u osób z chorobami kości.

Ważne jest, aby ustalić przyczynę bólu wewnętrznej uda, decydując, jakie metody spróbować.Poważniejsze stany, takie jak przepukliny, kostniakomięsaki lub kamienie nerkowe, będą wymagały leczenia szpitalnego lub operacji, aby zmniejszyć ból.

Zapobieganie

Stara kobieta ćwiczy na maszynie w gym.

Możliwe jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia bólu w wewnętrznej części uda przez niektóre zmiany stylu życia. Te zmiany mogą obejmować:

 • tracić na wadze
 • unikanie ćwiczeń o wysokiej intensywności
 • utrzymywanie nawodnienia
 • jedzenie zrównoważonej diety, bogatej w witaminę D i wapń
 • utrzymanie dobrej kondycji fizycznej
 • używanie odpowiedniego obuwia podczas ćwiczeń
 • unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów

Niektórych przyczyn, takich jak kamica nerkowa lub dysfunkcja łonowa, nie da się tak łatwo zapobiec.

Kiedy iść do lekarza

W większości przypadków ból w wewnętrznym udu jest tymczasowy i można go leczyć za pomocą domowych środków zaradczych lub dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych. Jeśli jednak ból jest uporczywy lub ciężki, należy zwrócić się o pomoc lekarską.

Jeśli guzek rozwinie się z wewnętrznym bólem uda, może to być przepuklina, która wymaga pomocy medycznej. Intensywny ból w jamie brzusznej może wskazywać, że ból w wewnętrznej części uda jest spowodowany kamieniami nerkowymi, co wymagałoby natychmiastowej pomocy w nagłych wypadkach.

Perspektywy

Większość przypadków bólu wewnętrznego uda nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, a często są one spowodowane uszkodzeniem mięśni. Ból często znika po kilku dniach, ale czasami może potrwać dłużej, w zależności od przyczyny. Zwykle można nią zarządzać bez potrzeby leczenia, chyba że ból jest wynikiem poważniejszego stanu zdrowia.

Like this post? Please share to your friends: