Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Allodynia: przyczyny, typy i leczenie

Ktoś, kto ma allodynię odczuwa ból z nie bolesnych bodźców. Na przykład osoba może odczuwać ból z lekkiego dotyku lub podczas szczotkowania włosów.

Allodynia może być objawem kilku różnych stanów nerwowych lub może wystąpić samoistnie.

Allodynia to nie to samo, co zwiększona reakcja na bolesne bodźce.

Niektórzy odczuwają skrajny ból z powodu czegoś drugorzędnego, na przykład cięcia papieru. Uczucie zwiększonego bólu lub nadwrażliwości na łagodny ból nazywa się hiperalgezją.

Osoby z allodynią odczuwają jednak ból, gdy coś jest zwykle bezbolesne.

Objawy

Człowiek z bólem w ramieniu i ramieniu.

Ból jest jednym z mechanizmów ochronnych organizmu. Mówi osobie, aby przestała robić coś szkodliwego.

Na przykład reakcja na ból powoduje, że osoba odsuwa rękę od gorącego pieca, zapobiegając poważnemu poparzeniu. Ale ludzie z allodynią odczuwają ból, nawet jeśli nie ma nic szkodliwego powodującego ból.

Głównym objawem alodynii jest ból spowodowany bodźcami niebolesnymi.

Niektóre osoby z allodynią mogą odczuwać silny ból nawet po kilku włosach ocierających się o skórę.

Objawy mogą różnić się od łagodnego do ciężkiego. Niektórzy ludzie mogą odczuwać pieczenie, podczas gdy inni odczuwają ból lub ściskanie.

Allodynia może ograniczyć czynności, które osoba jest w stanie wykonać, i obniżyć jakość ich życia. Powszechne powikłania allodynii obejmują:

 • depresja
 • niepokój
 • zaburzenia snu
 • zmęczenie

Rodzaje allodynii

Istnieją trzy główne typy allodynii, które są klasyfikowane zgodnie z tym, co powoduje ból.

Bez względu na rodzaj allodynii ból jest nadal głównym objawem. Niektórzy ludzie mogą mieć tylko jeden rodzaj allodynii. Inni mogą mieć wszystkie trzy typy choroby.

Rodzaje allodynii obejmują:

 • Alodynia termiczna: Alodynia termalna powoduje ból związany z temperaturą. Ból pojawia się z powodu łagodnej zmiany temperatury na skórze. Na przykład kilka kropel zimnej wody na skórze może być bolesne.
 • Alodynia mechaniczna: ruch po skórze powoduje mechaniczną allodynię. Na przykład prześcieradła na skórze osoby mogą być bolesne.
 • Dotykowa allodynia: Dotykowa allodynia, nazywana również alodynią statyczną, pojawia się z powodu lekkiego dotyku lub nacisku na skórę. Na przykład dotknięcie barku może spowodować ból u kogoś z dotykową allodynią.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Włosy są szczotkowane.

Dokładna przyczyna allodynii nie jest znana.

Alodynia może wystąpić z powodu zwiększonej odpowiedzi lub nieprawidłowego działania nocyceptorów, które są szczególnym typem nerwu.

Posiadanie jednego z poniższych stanów medycznych może również zwiększać ryzyko rozwoju alodynii.

 • Migreny: Migreny mogą powodować wyniszczający ból głowy, ale ból głowy często nie jest jedynym objawem. Migreny mogą również powodować dodatkowe objawy, takie jak nudności i wrażliwość na dźwięk i światło. Według American Migraine Foundation, aż 80 procent ludzi doświadcza objawów alodynii podczas migreny.
 • Neuralgia poopryszczkowa: nerwoból poopryszczkowy jest powikłaniem półpaśca, które jest spowodowane przez ten sam wirus, który powoduje ospę wietrzną. Półpasiec może powodować uszkodzenie włókien nerwowych, co prowadzi do utrzymującego się bólu nerwów i jest związane z allodynią.
 • Fibromialgia: Fibromialgia jest chorobą, która powoduje powszechny ból w ciele. Przyczyna fibromialgii nie jest znana, ale w niektórych przypadkach wydaje się, że istnieje związek genetyczny. Wydaje się również, że istnieje związek pomiędzy allodynią a fibromialgią.
 • Cukrzyca: Z czasem cukrzyca może powodować uszkodzenie nerwów, zwiększając prawdopodobieństwo, że dana osoba rozwinie allodynię. Czynnik wzrostu nerwów (NGF) jest niezbędny dla układu nerwowego, a niektórzy eksperci sugerują, że cukrzyca może obniżać poziomy NGF. Ostatnie badania na gryzoniach wykazały, że niski poziom NGF doprowadził do zarówno przeczulicy bólowej, jak i allodynii.

Diagnoza i termin wizyty u lekarza

Nie ma jednego konkretnego testu medycznego, aby zdiagnozować allodynię. Zamiast tego lekarz przeprowadzi badanie fizykalne, przejdzie do historii medycznej i przejrzy objawy choroby.

Wiele typowych schorzeń może powodować przewlekły ból, dlatego lekarze mogą wykluczyć pewne schorzenia zanim zdiagnozują alodynię.

Można również wykonać różne testy wrażliwości nerwów, aby pomóc w postawieniu diagnozy.

Każdy, kto doświadcza bólu spowodowanego nie bolesnymi bodźcami, takimi jak lekki dotyk, powinien zgłosić się do swojego lekarza.

Radzenie sobie z przewlekłym bólem, który rozwija się nawet po najłagodniejszym dotyku, może być frustrujące i denerwujące. Uzyskanie dokładnej diagnozy może pomóc w rozpoczęciu procesu leczenia i leczenia.

Leczenie

Krem do stosowania miejscowego.

Obecnie nie ma lekarstwa na allodynię. Leczenie ma na celu zmniejszenie bólu, stosowanie leków i zmianę stylu życia.

Pregabalina jest lekiem stosowanym w leczeniu bólu nerwów związanego z takimi stanami, jak urazy rdzenia kręgowego, cukrzyca, fibromialgia i półpasiec. Może również zmniejszyć ból u niektórych osób z allodynią.

Miejscowe leki przeciwbólowe, takie jak kremy i maści zawierające lidokainę, mogą być pomocne w niektórych przypadkach. Mogą również być skuteczne leki bez recepty, niesteroidowe.

Uzupełniające podejścia do leczenia bólu, takie jak akupunktura i masaż, mogą nie być tolerowane, ponieważ obejmują dotyk i mogą prowadzić do dyskomfortu u osoby z allodynią.

Pomocne może też być leczenie podstawowego stanu, który powoduje allodynię. Na przykład zapobieganie migrenom lub natychmiastowe leczenie migreny może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów allodynii. Dobrą kontrolą może być również cukrzyca.

Niektóre osoby mogą uznać, że zmiany stylu życia, takie jak ćwiczenia świetlne, zdrowa dieta i wystarczająca ilość snu mogą pomóc.

Badania pokazują, że palacze doświadczają bardziej przewlekłego bólu niż osoby niepalące.Rzucenie palenia może być korzystne na wielu poziomach, od poprawy krążenia do zmniejszenia stanu zapalnego.

Chociaż prowadzenie zdrowego stylu życia nie leczy allodynii, może poprawić ogólny stan zdrowia i pomóc ludziom w lepszym radzeniu sobie z chorobą.

Identyfikacja i zmniejszenie bólu wyzwala w miarę możliwości może również zmniejszyć objawy. Ograniczenie wszystkich czynników powodujących dyskomfort może nie być możliwe, ale niektóre zmiany mogą pomóc.

Na przykład, może nie być rozsądne, aby ktoś ogolił głowę, jeśli boli ich włosy. Ale przejście na inny rodzaj pędzla lub szczotkowanie go rzadziej może być możliwe.

Podobnie, jeśli niektóre tkaniny ranią skórę, osoba może wypróbować ubranie wykonane z innego, mniej drażniącego materiału.

Stres może pogorszyć ból u niektórych osób. Dlatego też pomocne mogą być techniki radzenia sobie ze stresem.

Chociaż redukcja stresu może nie poprawiać allodynii w każdym przypadku, opracowanie lepszych technik radzenia sobie ze stresem może pomóc osobie radzić sobie z jej stanem.

Perspektywy

Allodynia nie zagraża życiu, ale może utrudniać codzienne życie i powodować frustrujące ograniczenia. Może również prowadzić do stanów lękowych i innych stanów zdrowia psychicznego.

Perspektywy dla osób z allodynią różnią się w zależności od ciężkości stanu. Podjęcie kompleksowego podejścia do leczenia może poprawić perspektywę.

Stosowanie kombinacji technik leczenia bólu wraz ze zmianami stylu życia może zmniejszyć objawy allodynii.

Holistyczne podejście może również pomóc komuś poczuć większą kontrolę nad ich stanem i poprawić ogólną jakość życia.

Like this post? Please share to your friends: