Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy możesz dostać tatuaż podczas ciąży lub karmienia piersią?

Ciąża to wyjątkowy i niezapomniany czas, a zdobycie nowego tatuażu może być sposobem na zaznaczenie okazji.

Jednak, jeśli kobieta myśli o tatuażu w czasie ciąży, ważne jest, aby rozumiała ryzyko i wiedziała, jakie środki ostrożności podjąć.

Czy tatuowanie w ciąży jest bezpieczne?

pani w ciąży z tatuażem

Istnieje niewiele badań dotyczących bezpieczeństwa tatuowania podczas ciąży. Jeśli kobieta zdecyduje się na wytatuowanie w czasie ciąży, jest kilka kroków, które może wykonać, aby upewnić się, że podejmuje wszelkie możliwe środki ostrożności, aby zmniejszyć związane z tym ryzyko.

Dobrym pomysłem jest powiadomić tattooistę o ciąży. W ten sposób mogą upewnić się, że studio jest skonfigurowane bezpiecznie, zanim zaczną.

Aby wykonać bezpieczny tatuaż, kobieta powinna również:

 • Upewnij się, że tattooist jest zarejestrowanym lekarzem.
 • Upewnij się, że w studiu są wydzielone miejsca do tatuowania i przekłuwania.
 • Upewnij się, że tatuator używa nowych rękawiczek do każdej procedury.
 • Poczuj się pewnie, że podłogi i powierzchnie są czyste.
 • Sprawdź, czy tattooist używa autoklawu, jednostki do czyszczenia i sterylizacji sprzętu pomiędzy użyciami lub sprzętu jednorazowego użytku.
 • Sprawdź, czy wszystkie igły są fabrycznie nowe.
 • Upewnij się, że wszystkie barwniki i tusz użyte do tatuażu są sterylne i nieotwarte, lub że są pobierane z pojedynczych filiżanek i wyrzucane po użyciu.
 • Sprawdź, czy tatuażysta jest łatwo dostępny w ciągu pierwszych 24 godzin po przeprowadzeniu zabiegu.

Tatuażysta powinien również dostarczyć informacji kontaktowych i być szczęśliwy, że skontaktuje się z nami w przypadku pytań i wątpliwości w miesiącach następujących po tatuażu.

Ludzie powinni wyrażać wszelkie obawy dotyczące bezpieczeństwa, czystości lub praktyk tatuatora lub ośrodka tatuażu. Renomowane studio i doświadczony tatuażysta nie będą miały problemu z zajęciem się jakimikolwiek problemami danej osoby.

Jeśli ktoś martwi się, że tatuaż został wykonany w niebezpiecznych lub budzących wątpliwości warunkach, powinien skontaktować się z lekarzem i poprosić o badanie na zapalenie wątroby, HIV i kiłę tak szybko, jak to możliwe.

Ryzyka

Lady ma tatuaż na plecach

Podstawową troską związaną z tatuażem w ciąży jest ryzyko, że może doprowadzić do infekcji.

Szanse na rozwój infekcji są niskie, jeśli kobieta przestrzega wszystkich procedur bezpieczeństwa i higieny.

Jednak poważne zakażenia, takie jak wirusowe zapalenie wątroby typu B lub HIV, mogą być przenoszone na dziecko w czasie ciąży.

Objawy tych zakażeń mogą zająć lata, zanim staną się zauważalne. Aby zdiagnozować te typy infekcji, może zaistnieć test czynności wątroby.

Świeży tatuaż jest otwartą raną i dlatego jest podatny na infekcję. Objawy zarażonego tatuażu obejmują:

 • gorączka lub dreszcze
 • cuchnące upławy, ropa lub czerwone zmiany w okolicach tatuażu
 • obszary ciężko uniesionej tkanki wokół tatuażu
 • ciemne linie, które stają się widoczne w okolicach wytatuowanego obszaru

Postępowanie zgodnie z instrukcją obsługi posprzedażnej powinno minimalizować ryzyko zainfekowania tatuażu. Jeśli jednak kobieta doświadcza jakichkolwiek objawów infekcji, powinna natychmiast zgłosić się do lekarza.

Dostępne są również minimalne badania dotyczące bezpieczeństwa barwników używanych w tatuażu i ciąży.

Jest możliwe, że substancje chemiczne w barwniku są przekazywane nienarodzonemu dziecku i mogą wpływać na jego rozwój, szczególnie podczas pierwszych 12 tygodni.

Rzeczy do rozważenia

Uzyskanie tatuażu nie jest decyzją, którą każdy powinien podjąć lekko, ponieważ oznacza to trwałą zmianę w ciele osoby.

W zależności od położenia kształt tatuażu może się zmieniać w czasie ciąży, gdy ciało zmienia się, aby pomieścić dziecko. Tatuaż może nie powrócić do pierwotnego kształtu po ciąży.

Wiele kobiet w ciąży rozwija rozstępy na biodrach, udach i brzuchach, co może również zmienić wygląd tatuażu.

Jeśli kobieta zdecyduje się na tatuaż na plecach, może to mieć wpływ na to, czy zdecyduje się na znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu.

Nie ma wystarczających badań dotyczących tego, czy nowy tatuaż powoduje zwiększone ryzyko w przypadku znieczulenia zewnątrzoponowego. Większość anestezjologów nie powinna odmawiać wykonania znieczulenia zewnątrzoponowego, nawet jeśli kobieta ma tatuaż na plecach.

Tkanka bliznowata może tworzyć się w miejscu, w którym podaje się znieczulenie zewnątrzoponowe, co może wpływać na wygląd istniejącego tatuażu.

Jeśli ciężarna kobieta zastanawia się nad wykonaniem tatuażu na dolnej części pleców, dobrym pomysłem jest sprawdzenie polityki szpitala w sprawie tatuaży dolnej części pleców i znieczulenia zewnątrzoponowego. Jeśli tatuaż jest bardzo nowy i nadal goi się lub został zainfekowany, znieczulenie zewnątrzoponowe może nie być zalecane.

Kobieta w ciąży jest również bardziej podatna na pewne schorzenia skóry, które mogą sprawiać, że tatuaż staje się trudniejszy i bardziej bolesny.

Te stany skóry obejmują:

 • Świądowe grudki pokrzywkowe i płytki ciążowe (PUPP). Ten stan skóry może powodować czerwoną wysypkę, guzy i obszary obrzęku, zwykle na nogach, ramionach lub brzuchu.
 • Rumień ciąży. Jest to swędząca i nieprzyjemna wysypka, która powoduje pojawianie się małych grudek na skórze. Może trwać miesiące po tym, jak kobieta urodziła dziecko.
 • Liszajec opryszczkowy. Jest to rzadka postać łuszczycy, która może powodować działania niepożądane, takie jak nudności, wymioty, gorączka i dreszcze.
 • Hyppigmentacja. Zmiany hormonalne, które występują w ciele kobiety w czasie ciąży, mogą również powodować przebarwienia u niektórych kobiet. Przebarwienia powodują ściemnienie niektórych obszarów skóry. Wpływa na 70% kobiet w ciąży i pogarsza ekspozycję na słońce.

A co z henną?

W niektórych kulturach przyzwyczajenie do przyjmowania tatuaży z henny podczas ciąży przynosi szczęście.

Tatuaże henny są zwykle stosowane do brzucha kobiety ciężarnej w końcowym trymestrze ciąży. Henna działa poprzez zabarwienie skóry naturalnym barwnikiem i utrzymuje się do 4 tygodni.

Tatuaże henny są uważane za bezpieczne podczas ciąży.Jednak ważne jest, aby tatuator nie używał czarnej henny. Tatuaże henny należy nanosić henną ciemnobrązową lub czerwoną.

Czarna henna jest niebezpieczna, ponieważ zawiera para-fenylenodiaminę (PPD), która może być bardzo szkodliwa dla skóry, powodując poparzenia i pęcherze.

Czy możesz otrzymać tatuaż podczas karmienia piersią?

Dama z tatuażami karmi piersią jej dziecka

Niektóre kobiety obawiają się o bezpieczeństwo tatuowania podczas karmienia piersią. Jednak igła tatuażowa dociera jedynie do warstwy skóry, a struktura molekularna atramentu jest za duża, aby przejść przez mleko matki.

Jednak kobiety rozważające posiadanie tatuażu podczas karmienia piersią powinny być świadome możliwego ryzyka rozwoju infekcji, która może zaszkodzić dziecku. Chociaż ryzyko infekcji jest niskie, jest to możliwe. Chociaż infekcje, takie jak zapalenie wątroby i HIV, niekoniecznie przenikają przez mleko matki, kontakt z popękanymi lub krwawiącymi sutkami podczas karmienia może zwiększyć ryzyko zachorowania u niemowlęcia.

Zwykle karmienie piersią jest bezpieczne podczas choroby z drobną infekcją lub chorobą. Jednak kobieta powinna mieć pewność, aby poprosić o antybiotyki, które są bezpieczne w użyciu podczas karmienia piersią, jeśli odwiedza lekarza w celu zakażenia bakteryjnego.

Podejmowanie odpowiednich środków ostrożności, takich jak badanie tatuatora, sprawdzanie w studio i przestrzeganie instrukcji dotyczących opieki zminimalizuje ryzyko infekcji.

Na wynos

Czy tatuowanie w ciąży jest w porządku? To zależy od osoby. Chociaż istnieje wiele środków ostrożności, które kobiety w ciąży mogą podjąć, aby zminimalizować ryzyko, nie ma gwarancji, że infekcja nie wystąpi.

Wiele kobiet woli poczekać na nowy tatuaż, dopóki dziecko nie urodzi się i przestało karmić piersią. Gwarantuje to, że wszelkie związane z tym ryzyko otrzymania tatuażu nie wpłynie na ich dziecko.

Like this post? Please share to your friends: