Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Elektroniczny implant do oczu daje nadzieję niewidomemu

Obiecujące wyniki pokazały, że niewidomi pacjenci odzyskali wzrok za pomocą mikroczipa podsiatkówkowego, zgodnie z pierwszą częścią drugiego badania klinicznego na urządzenie, które ma miejsce w Niemczech.

Pacjenci biorący udział w badaniu, opublikowane w Proceedings of the Royal Society, zostali zaślepieni przez retinitis pigmentosa (RP) i wykorzystali implant w domu i poza nim.

Zapalenie barwnikowe siatkówki jest jednym z najczęstszych typów wrodzonych zwyrodnień siatkówki i dotyka blisko 1,5 miliona ludzi na całym świecie. Jest to postępujący stan, który pogarsza się z czasem i powoduje poważne problemy z widzeniem wraz z postępem wieku. Implanty siatkówkowe dają nadzieję pacjentom RP na odzyskanie wzroku.

Uczestnicy udokumentowali możliwość odczytywania liter bez żadnych ograniczeń, odszyfrowania różnych obiektów, takich jak telefony, rozpoznawanie twarzy i odczytywanie znaków na drzwiach.

Elektroniczne oko zostało wyprodukowane przez Retina Implant AG i jest mikroukładem 3 mm x 3 mm, który ma około 1500 elektrod. Wszczepiono ją pod siatkówkę, tworząc sztuczną wizję.

Chip potrzebuje mocy elektrycznej do działania. Pozyskuje on energię indukcyjnie przez cewki nadajnika umieszczone pod skórą. Implant siatkówki pochłania światło wpadające do oka, przekształcając je w energię elektryczną, stymulując nienaruszone nerwy wewnątrz siatkówki.

Stymulacja jest następnie przekazywana do mózgu za pośrednictwem nerwu wzrokowego, co poprawia pole widzenia.

W tym badaniu większość dziewięciu niemieckich pacjentów było w stanie odzyskać funkcjonalne widzenie z implantem podsiatkówkowym. Badani byli obserwowani podczas 3- do 9-miesięcznego okresu obserwacji.

Profesor Eberhart Zrenner, M.D., główny badacz badań klinicznych, Instytut Badań Okulistycznych w University Eye Hospital Tuebingen, Niemcy, powiedział:

„Wyniki naszego pierwszego badania klinicznego u ludzi przekroczyły nasze oczekiwania, a wyniki drugiego badania na ludziach są nadal mile widziane: jako lekarze nieustannie poszukujemy najlepszych możliwości leczenia dla najbardziej potrzebujących pacjentów, co zdecydowanie obejmuje osoby cierpiące na zaawansowaną postać barwnikowego zwyrodnienia siatkówki, które stanowią dodatkowy dowód na to, że nasza technologia implantów podsiatkówkowych może pomóc niektórym pacjentom ze zwyrodnieniem siatkówki odzyskać funkcjonalne widzenie i robi to w sposób, który nie wymaga sprzętu widocznego z zewnątrz. „
W ubiegłym tygodniu FDA (Food and Drug Administration) zatwierdziła system siatkówki Argus II, pierwszy implant siatkówkowy, który ma być zatwierdzony w USA. Urządzenie pomaga pacjentom z zaawansowanym pigmentem siatkówki odzyskać zmysł wzroku. Urządzenie składa się z malutkiej kamery wideo, VPU (procesora wideo), nadajnika zamontowanego na parze okularów oraz wszczepionej protezy siatkówki (sztuczna siatkówka).

W oddzielnym badaniu opublikowanym w zeszłym roku stwierdzono, że dieta bogata w kwasy omega-3 spowalnia progresję barwnikowego zapalenia siatkówki.

Napisane przez Kelly FItzgerald

PLMedBook