Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dziesięć wspólnych problemów ze stopami

Stopy mają wiele codziennych nadużyć z chodzenia, biegania, skakania i wspinaczki, więc naturalnie podlegają wielu różnym rodzajom problemów.

Od urazów po stan zapalny kilka różnych rodzajów uszkodzeń i usterek może prowadzić do problemów ze stopami.

Stopy są wykonane z 26 kości każda, co czyni je jednym z najbardziej skomplikowanych obszarów ciała. Niemniej jednak, według College of Podiatry, osoba będzie chodzić około 150 000 mil w życiu, mniej więcej tyle samo, co sześć razy spacerując po świecie.

Nieprawidłowe obuwie, cukrzyca i starzenie się to niektóre z głównych przyczyn problemów ze stopami. W tym artykule podkreślimy niektóre z najczęstszych problemów związanych ze stopą, ich przyczynami i terminami leczenia.

1. Stopa sportowca

Podiatrist patrząc na stopy sportowców.

Stopa sportowca jest grzybicą skóry, zwykle znajdującą się między palcami. Jednak infekcja może rozprzestrzeniać się i powodować znaczny dyskomfort, swędzenie, a nawet ból.

Przyczyny

Osobnik jest najczęściej narażony na działanie grzyba, który powoduje stopę sportowca na siłowni, pod prysznicem lub w basenie, gdzie ludzie chodzą boso. Grzyby mają tendencję do rozwoju w ciepłych, wilgotnych obszarach.

Noszenie ciepłych i wilgotnych butów może spowodować wzrost i rozprzestrzenienie się grzyba. Stan ten jest bardzo zakaźny i może rozprzestrzeniać się na inne obszary skóry, w tym na dłonie, pachwinę i skórę głowy.

Objawy

Stopa sportowca powoduje swędzenie, pękanie, powstawanie pęcherzy i złuszczanie stóp. Stan zazwyczaj zaczyna się między czwartym a piątym palcem, a następnie rozprzestrzenia się. Osoba może również rozwinąć pęknięcia w piętach lub skórze palców u nóg.

Leczenie

Osoba powinna utrzymywać stopy w czystości i suchości oraz suszyć je oddzielnym ręcznikiem. Zabiegi przeciwgrzybicze są dostępne w większości drogerii w postaci aerozoli, proszków lub płynów do nanoszenia na stopy.

Jeśli po zabiegu grzyb rozprzestrzenia się lub pogarsza, należy skonsultować się z lekarzem, który może przepisać doustne leki przeciwgrzybicze.

2. Bunions

Zespół cieśni kanału nadgarstka na boku stopy.

Bunions to nieprawidłowości stóp, które powodują pojawienie się guza na dużym palcu. Może to spowodować, że duży palec u nogi obróci się lekko do wewnątrz. Lekarze nazywają bunions „palucha koślawego”.

Kobiety częściej mają guzy z powodu zwiększonego nacisku ze strony wąskiego obuwia.

Przyczyny

Noszenie ciasnych lub wąskich butów może powodować powstawanie obrzęków. Ciasne buty wywierają nacisk na staw śródstopno-palcowy (MTP), czyli tam, gdzie kość stopy dotyka kości dużego palca.

Posiadanie wywiadu rodzinnego z obrażeniami jest również czynnikiem ryzyka. Dodatkowo, niektóre stany, w tym reumatoidalne zapalenie stawów lub polio, zwiększają prawdopodobieństwo rozwinięcia się guza.

Objawy

Osoba z guzem może mieć jeden lub więcej z następujących symptomów:

  • widoczne guzki na boku stopy
  • tkliwość na lub wokół dużego palca
  • kalusa lub kukurydzy na kości poniżej dużego palca
  • trudności w poruszaniu dużym palcem
  • ból w dużym palcu podczas chodzenia

Leczenie

Konserwatywne metody leczenia zwykle poprawiają objawy bolesności. Osoba powinna nosić odpowiednio dopasowane buty bez wysokich obcasów. Mogą również kupić podkładkę z bunionem w sklepie obuwniczym lub drogerii, która chroni strzykawkę przed dodatkowym ciśnieniem.

Nakładanie lodu w 10-minutowych odstępach za pomocą pokrytego tkaniną pakietu lodu może również zmniejszyć stan zapalny.

Lekarz, który specjalizuje się w pielęgnacji stóp znany jako podiatrist może przepisać na zamówienie wkładki do butów lub szyny, które mogą wyprostować duży palec u nogi. Jeśli strzykawka nie ustępuje i powoduje ciągły ból, może zdecydować się na operację, aby ją poprawić.

3. Neuropatia cukrzycowa

Osoby z cukrzycą są bardziej podatne na wahania poziomu cukru we krwi. Neuropatia cukrzycowa nie jest jednym warunkiem, ale grupą stanów, które powodują uszkodzenie nóg z powodu cukrzycy.

Przyczyny

Z biegiem czasu wysoki poziom cukru we krwi może uszkodzić nerwy, szczególnie te w stopach. Inne czynniki mogą pogorszyć to uszkodzenie nerwów, takie jak historia palenia, alkoholizm lub historia neuropatii cukrzycowej w rodzinie.

Objawy

Objawy neuropatii cukrzycowej obejmują drętwienie, mrowienie i ból stóp. Może to przyczynić się do większego ryzyka u osoby, która doznaje skaleczeń lub urazów stóp z powodu braku czucia.

Leczenie

Utrzymywanie dobrego zdrowia i kontrola poziomu cukru we krwi może pomóc chorym w leczeniu neuropatii cukrzycowej. Podczas gdy lekarz nie może odwrócić uszkodzeń nerwów, może zalecić leczenie, aby zapobiec jego pogorszeniu.

Osoba z cukrzycą powinna również chodzić na regularne egzaminy stóp. Mogą chcieć profesjonalnie przyciąć paznokcie u nóg i poprosić o pomoc lekarską, jeśli wykryją jakiekolwiek rany stóp.

4. Wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie u stóp.

Wrastające paznokcie pojawiają się, gdy paznokieć zaczyna rosnąć w rowku paznokcia, co może powodować znaczny ból i dyskomfort.

Przyczyny

Noszenie źle dopasowanych butów zazwyczaj powoduje wrastanie paznokci. Nacisk butów zbyt wąskich u góry lub zbyt ciasno może wywierać dodatkowy nacisk na palce.

Do innych przyczyn należą paznokcie, które nie są odpowiednio przycięte, takie jak zbyt krótkie obcięcie paznokci lub uraz stóp spowodowany aktywnością, w tym bieganiem. Posiadanie historii wrastających paznokci u rodziny może również zwiększać ryzyko danej osoby.

Objawy

Wrastające paznokcie powodują zaczerwienienie, obrzęk, ból, a nawet drenaż paznokcia, co może wskazywać na obecność infekcji.

Leczenie

Istnieje kilka sposobów leczenia i zapobiegania wrastaniu paznokci, w tym:

  • Mycie stóp mydłem antybakteryjnym i utrzymywanie ich w czystości i suchości.
  • Cięcie paznokci prosto po kąpieli, gdy paznokcie są miękkie.
  • Unikanie przycinania paznokci w zaokrąglony wzór, ponieważ może to zwiększać ryzyko wewnętrznego wzrostu.
  • Noszące buty, które pasują dobrze i nie mają spiczastych końcówek.

Jeśli paznokieć paznokci jest zainfekowany lub opieka w domu nie poprawia stanu, osoba powinna zobaczyć podiatrę lub chirurga ortopedę. Chirurg ortopeda lub podiatrist może potrzebować usunąć część paznokcia i przepisać antybiotyki w celu leczenia infekcji.

5. Objaw fasciitis

Objaw fasciitis jest najczęstszą przyczyną bólu pięty, według American Academy of Orthopedic Surgeons.

Stan występuje, gdy powięź podeszwowa na dnie stopy staje się zaogniona. To więzadło jest odpowiedzialne za podtrzymywanie łuku stopy.

Przyczyny

Objaw fasciitis jest stanem zapalnym, który zwykle nie ma wyraźnej przyczyny. Lekarze odnoszą się do tego stanu, jak idiopatyczne zapalenie powięzi podeszwowej.

Do czynników ryzyka zalicza się otyłość, posiadanie bardzo wysokiego łuku, posiadanie napiętych mięśni łydki oraz uczestniczenie w czynnościach, które powtarzalnie obciążają piętę, np. Bieganie.

Objawy

Objaw fasciitis powoduje, że osoba doświadcza bólu na dnie pięty. Ten ból jest zwykle gorszy od poranku, gdy wstaje z łóżka. Ból również pogarsza się wraz z aktywnością.

Leczenie

Większość osób może radzić sobie z zapaleniem powięzi podeszwowej z leczeniem w domu. Odpoczynek stopy i stosowanie lodu może zmniejszyć stan zapalny. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen lub naproksen sodu, mogą pomóc w opanowaniu bólu.

Rozciąganie stopy dokładnie przed i po aktywności fizycznej, a także przez cały dzień, może pomóc w zmniejszeniu bólu pięty. Noszenie butów wspomagających może również pomóc.

Jeśli indywidualne zapalenie powięzi podeszwowej nie polepszy się podczas tych zabiegów, mogą oni spróbować terapii fizycznej lub zobaczyć podiatrę lub chirurga ortopedę w celu dalszego leczenia.

Zastrzyki steroidowe mogą być zalecane, aby zmniejszyć stan zapalny, lub lekarz może zalecić ortezę na zamówienie, aby zapewnić dodatkowe wsparcie pięty.

6. Pęcherze

Wyczerpany spocony człowiek

Pęcherze są częstym zjawiskiem i większość ludzi doświadcza ich w pewnym momencie swojego życia.

Często pojawiają się po chodzeniu lub bieganiu przez dłuższy czas, zwłaszcza gdy stopy stają się spocone lub gdy mają buty, które nie pasują prawidłowo.

Pęcherze są podniesionymi kieszeniami wypełnionymi płynem i ogólnie nie stanowią poważnego problemu. Najlepiej nie pękać pęcherzy, pozwalając im leczyć na własną rękę. Zastosowanie opatrunku może przynieść ulgę.

Jeśli pęcherze występują regularnie wraz z objawami grypopodobnymi, porozmawiaj z lekarzem.

7. Kukurydza

Kukurydza to połacie zgrubiałej skóry, często występujące na podeszwach stóp lub stóp. Zwykle są one bezbolesne. Te obszary tworzą ochronę skóry i powstrzymują rozwój pęcherzy.

Kukurydza może być spowodowana przez guzy, palce młotków lub źle dopasowane buty. Z biegiem czasu mogą stać się bolesne i powinny być leczone. Tynki kukurydziane są dostępne bez recepty (OTC); zmniejszają nacisk na kukurydzę i pozwalają jej leczyć.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić usunięcie chirurgiczne.

8. Pięta pięta

Ostroga piętowa jest wyrostkiem wapnia, który rozwija się między piętą a łukiem stopy. U wielu osób objawy nie występują, ale u innych może być bolesne i powodować stan zapalny.

Nie jest to stan, który można łatwo zdiagnozować i wymaga potwierdzenia obrazowania medycznego.

Ostrogi pięty są spowodowane długotrwałym obciążeniem mięśni i więzadeł. Mogą również być spowodowane zapaleniem stawów, nadmierną masą ciała oraz noszeniem źle dopasowanych lub zużytych butów.

Leczenie może obejmować zimny kompres, wstrzyknięcia leków przeciwzapalnych, leki przeciwbólowe OTC, reszta i orthotyczne wkładki do butów.

9. Pazur pazur

Pazur toe, znany również jako stopa pazura, jest wtedy, gdy pierwszy palec u nogi wskazuje i drugi palec u nogi wskazuje. Czasami ten stan występuje od urodzenia, innym razem pojawia się nagle. Dla niektórych osób nie powoduje dyskomfortu, dla innych może być bolesne.

Pazur pazur może być oznaką innych stanów, w tym cukrzycy, reumatoidalnego zapalenia stawów i porażenia mózgowego.

Leczenie może obejmować szyny, odpowiednie buty, ćwiczenia, niektóre leki, a czasami zabieg chirurgiczny.

10. Kamienny siniak

Siniaki z kamienia są również nazywane metatarsalgia. Mogą pojawić się po ćwiczeniach o dużym wpływie lub z powodu noszenia źle dopasowanych butów; alternatywnie mogą być oznaką podstawowego stanu.

Obszar pomiędzy palcami i łukiem stopy może wydawać się odrętwiały od czasu do czasu ostrymi bólami, jak gdyby w twoim bucie był kamień. Objawy mogą się pogarszać z czasem.

Zabiegi zazwyczaj obejmują odpoczynek, nakładanie kostek lodu i zakładanie lepiej dopasowanych butów. Jeśli ból nie ustępuje lub gorzej, ważne jest, aby odwiedzić lekarza.

PLMedBook