Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Facebook Addiction – Nowa skala psychologiczna

Naukowcy z Norwegii opublikowali psychologiczną skalę do pomiaru uzależnienia od Facebooka, pierwszego tego rodzaju na świecie. Napisali o swojej pracy w kwietniowym wydaniu czasopisma Psychological Reports. Mają nadzieję, że naukowcy znajdą nowe narzędzie psychometryczne przydatne w badaniu zachowań problemowych związanych z korzystaniem z Facebooka.

Towarzyszący artykuł sugeruje jednak, że bardziej użytecznym podejściem może być pomiar uzależnienia od sieci społecznościowych jako działania, a nie uzależnienie od konkretnego produktu, takiego jak Facebook. Jest to szczególnie istotne, ponieważ Facebook jest teraz czymś więcej niż portalem społecznościowym (na przykład użytkownicy mogą oglądać filmy i filmy, uprawiać hazard i grać w gry na stronie), a serwisy społecznościowe nie są ograniczone do Facebooka.

Nowy środek nosi nazwę BFAS, skrót od Bergen Facebook Addiction Scale i jest dziełem dr Cecilie Andraessen z Uniwersytetu w Bergen (UiB) w Norwegii i współpracowników. Andreassen obecnie prowadzi projekt badawczy Facebook Addiction na UiB.

W swoim artykule Andraessen wraz z kolegami opisują, jak zaczęli od puli 18 elementów składających się z trzech elementów dla każdego z sześciu podstawowych elementów uzależnienia: istotności, modyfikacji nastroju, tolerancji, wycofania, konfliktu i nawrotu.

W styczniu 2011 roku, zaproszono 423 studentów (227 kobiet i 196 mężczyzn), aby zakończyć projekt BFAS kwestionariusz, wraz z baterią innych skalach standaryzowany samoopisowych osobowości, sen, towarzyskość, postaw wobec Facebook i uzależniające tendencje.

Skala uzależnień od Facebooka w firmie Bergen

Ostatecznie, Andraessen i współpracownicy sfinalizowali BFAS na sześć podstawowych kryteriów, a uczestnicy zostali poproszeni o udzielenie każdemu z następujących 5 odpowiedzi: (1) Bardzo rzadko, (2) Rzadko, (3) Czasami (4) Często i ( 5) Bardzo często:

  1. Spędzasz dużo czasu myśląc o Facebooku lub planujesz z niego korzystać.
  2. Czujesz potrzebę coraz częstszego korzystania z Facebooka.
  3. Korzystasz z Facebooka, aby zapomnieć o problemach osobistych.
  4. Próbowałeś ograniczyć korzystanie z Facebooka bez powodzenia.
  5. Stajesz się niespokojny lub niepokoi cię, jeśli nie masz dostępu do Facebooka.
  6. Używasz Facebooka tak bardzo, że miał on negatywny wpływ na twoją pracę / studia.

Andreassen i współpracownicy sugerują, że punktowanie „często” lub „bardzo często” na co najmniej czterech z sześciu pozycji może sugerować, że respondent jest uzależniony od Facebooka.

Odkryli, że różne cechy osobowości związane z skalą: na przykład neurotyczność i ekstrawersja są ze sobą powiązane pozytywnie, a sumienność z nimi związana.

Stwierdzili również, że wysokie wyniki w BFAS wiązały się z pójściem spać bardzo późno i późnym wstawaniem.

Uzależnienie od Facebooka

Andreassen ma jasne poglądy na temat tego, dlaczego ludzie uzależniają się od Facebooka. Powiedziała prasie, że ona i jej zespół odnotowują, że zdarza się częściej wśród młodszych niż starszych użytkowników.

Witryna Facebook na ekranie przeglądarki
Od kwietnia 2012 r. Facebook ma ponad 900 milionów aktywnych użytkowników na całym świecie.

„Odkryliśmy także, że ludzie, którzy pragną i społecznie niebezpieczny użycie Facebook bardziej niż te z niższymi wynikami na tych cechach, prawdopodobnie dlatego, że ci, którzy pragną łatwiej komunikować się za pomocą mediów społecznościowych niż twarzą w twarz”, mówi Andreassen.

Norweski zespół odkrywa także, że ludzie, którzy są bardziej zorganizowani i ambitni, nie uzależniają się od Facebooka i częściej używają mediów społecznościowych jako integralnej części pracy i działalności sieciowej.

Andreassen twierdzi, że kobiety są bardziej narażone na uzależnienie od Facebooka, co przypisuje społecznej naturze Facebooka.

Dr Mark D Griffiths, profesor studiów hazardowych w Międzynarodowym Biurze Badań Gier na Uniwersytecie Nottingham Trent w Wielkiej Brytanii, odpowiada na badanie w tym samym numerze czasopisma.

W osobistym blogu na temat jego odpowiedzi mówi, że chociaż nie miał problemu z badaniem Andraessena i współpracowników, chciał skomentować szerzej na temat badań nad uzależnieniem na Facebooku.

Griffiths twierdzi, że BFAS najprawdopodobniej powstało z potrzeby pomocy naukowcom, którzy wymagają sprawdzonego psychometrycznie narzędzia do badania problematycznego korzystania z Facebooka, i jako takie będzie to wyraźnie użyteczne.

Jednak jego zdaniem, uzależnienie od Facebooka musi teraz iść naprzód, a przy tym musi uwzględniać kilka punktów.

Na przykład istnieje potrzeba zajęcia się sieciami społecznymi jako działalności oddzielonej od Facebooka, która jest produktem komercyjnym, którego sieci społecznościowe to tylko jeden aspekt. Ludzie wchodzą teraz na Facebooka, aby grać, grać w gry takie jak Farmville, oglądać filmy i filmy, zamieniać zdjęcia, wysyłać wiadomości do znajomych i aktualizować swój profil.

Inną kwestią, którą czyni Griffiths, jest to, że musimy wyjaśnić, na czym naprawdę polegają ludzie w sieciach społecznościowych, a co na przykład narzędzie uzależnień na Facebooku naprawdę mierzy. BFAS może mieć zastosowanie tylko do Facebooka, a nie na przykład do innych serwisów społecznościowych, takich jak Bebo, które są popularne wśród młodych nastolatków.

W szybkim tempie, w jakim media elektroniczne i witryny, które zaczęły się głównie w sieciach społecznościowych, zmieniają się i oferują coraz bardziej zróżnicowaną liczbę działań, Griffiths sugeruje, że termin „uzależnienie od Facebooka”, jak „uzależnienie od Internetu”, może już być nieaktualny.

Jest duża różnica między nałogami w Internecie i uzależnieniem od Internetu, dodaje, a ten sam argument odnosi się teraz do Facebooka, tak jak ma to miejsce w przypadku telefonów komórkowych.

Potrzebne jest zatem narzędzie sprawdzone psychometrycznie, które ocenia raczej „uzależnienie od sieci społecznościowych”, a nie wykorzystanie Facebooka, mówi Griffiths. Jako przykład zwraca uwagę, że BFAS nie rozróżnia uzależnień od Farmville i stale przesyła wiadomości do znajomych z Facebooka.

Like this post? Please share to your friends: