Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Brązowy, niebieski, zielony i orzechowy: Jaki jest sekret koloru oka?

Oczy mają wiele odcieni, od ciemnego do jasnobrązowego, od zielonego, orzechowego i szarego do niebieskiego. Ale pomimo wielu różnic, które dostrzegamy, w naszych oczach są tylko dwa różne pigmenty: brązowy i czerwony.

Ludzka tęczówka

Kolorowy obszar na przedzie oka nazywa się tęczówką. Ma około 12 milimetrów średnicy i ma otwór w środku, który nazywa się źrenicą. Tęczówka jest zbudowana z tkanki łącznej i cienkiego mięśnia, która pozwala mu otwierać się i zamykać w odpowiedzi na światło.

Nasz indywidualny kolor oczu składa się z różnych ilości pigmentu i tkanki łącznej, która tworzy część tęczówki.

Pigment sprawia, że ​​oczy wyglądają ciemno

Komórki w tęczówce, które tworzą pigment, nazywane są melanocytami, a także odpowiadają za kolor naszych włosów i naszej skóry. Melanocyty mogą wytwarzać dwa różne rodzaje pigmentów: eumelaninę, która jest brązowo-czarna, i feomelaninę, która jest czerwona.

Ciemne oczy mają najwięcej pigmentu, szczególnie brązowo-czarną eumelaninę. Natomiast jasnoniebieskie oczy mają najmniejszą ilość pigmentu. Jasny kolor oczu jest najbardziej rozpowszechniony u osób pochodzenia europejskiego.

Jednak w naszych oczach nie ma czegoś takiego jak niebieski pigment. Zamiast tego, oczy osoby są niebieskie z powodu białych włókien kolagenowych w tkance łącznej w tęczówce. Włókna te rozpraszają światło i sprawiają, że tęczówka wygląda na niebieską.

Kolory oczu, które mieszczą się pomiędzy skrajnymi odcieniami ciemnego brązu i jasnoniebieskiego, zawierają różne ilości pigmentu i obszarów bez żadnego pigmentu. Prowadzi to do unikalnych kolorów, które widzimy w postaci zieleni, orzechów i szarości.

Ale to nie tylko kolor sprawia, że ​​nasze oczy są wyjątkowe; fizyczna topografia tęczówki również odgrywa dużą rolę.

Kiedy uważnie przyjrzymy się naszym oczom, widzimy kilka wzorów. Najłatwiejszy do zauważenia jest pierścień pigmentowany, który jest pierścieniem koloru otaczającym źrenicę.

Obszary, w których włókna kolagenowe są mniej gęste, wyglądają jak koryta lub bruzdy i nazywane są kryptami Fuchsa. Białe plamki – lub tak zwane guzki Wolfflin – są spowodowane gorącymi punktami włókien kolagenowych. Z drugiej strony, Nevi są ciemnymi plamami, które pojawiają się w wyniku zwiększonej produkcji pigmentu przez skupisko melanocytów.

Co reguluje ten niesamowity zestaw kolorów i wzorów w naszych oczach?

Wiele genów tworzy jeden kolor oczu

Przez wiele lat genetycy uważali, że jeden gen odpowiedzialny jest za decydowanie o kolorze oczu danej osoby, a brązowe oczy dominują w niebieskich oczach. Jednak dwaj brązowoocy rodzice mogą mieć niebieskie oczy.

Chociaż kolor oczu jest cechą dziedziczną, dziś wiemy, że jest on o wiele bardziej złożony: kilka genów przyczynia się do spektrum kolorów, które widzimy w populacji.

Jeśli chodzi o kolor oczu, całkowita liczba odpowiedzialnych genów wynosi obecnie 11. Grupa badaczy – kierowana przez Manfreda Kaysera, profesora medycyny sądowej w Erasmus University Medical Centre Rotterdam w Holandii – niedawno przeanalizowała genetykę. warianty tych genów w ponad 3 000 osób z siedmiu krajów europejskich.

Porównując te profile genetyczne z nową metodą oceny koloru oczu na zdjęciach – która została opracowana w ramach badania – zespół mógł w większości przypadków wiarygodnie przewidzieć kolor oczu. Dodali jednak, że „[…] przyszłe badania asocjacyjne całego genomu zapewnią nowe geny pigmentacji i nowe warianty DNA predysponujące do przebarwień”.

Genetyka wzroku w oku jest wciąż jeszcze w powijakach, z kilkoma tysiącami genów zaangażowanych w rozwój tęczówki.

Podczas gdy poszukiwania wszystkich graczy genetycznych, które są zaangażowane w kolor oczu i wzór, trwają nadal, możemy nadal dziwić się, że dwa pigmenty i wiązki kolagenu mogą wytwarzać tak szeroki i widowiskowy zestaw indywidualnych kolorów oczu w naszej populacji.

Like this post? Please share to your friends: