Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Picie mleczka czekoladowego po treningu oferuje korzyści dla wydajności po wysiłku i naprawy mięśni

Według najnowszych badań zaprezentowanych w tym tygodniu na konferencji American College of Sports Medicine, jeden z najlepszych napojów po treningu może już być w Twojej lodówce. W serii czterech badań naukowcy odkryli, że mleko czekoladowe oferuje korzyści w zakresie regeneracji, aby pomóc w naprawie i odbudowie mięśni, w porównaniu ze specjalnie zaprojektowanymi napojami dla węglowodanów.

Eksperci są zgodni, że dwugodzinne okno po ćwiczeniach jest ważną, ale często zaniedbywaną częścią rutyny fitness. Po intensywnych ćwiczeniach, ten okres regeneracji po treningu ma kluczowe znaczenie dla osób aktywnych na wszystkich poziomach sprawności – aby w pełni wykorzystać trening i utrzymać formę w następnym treningu.

Nowe badania sugerują, że beztłuszczowe mleko czekoladowe po wysiłku może pomóc ciału zachować, uzupełnić i odbudować mięśnie, aby pomóc organizmowi w odzyskaniu sił. Picie niskotłuszczowego mleka czekoladowego po ciężkim treningu może nawet pomóc mięśniom przygotować się do lepszego działania w późniejszym treningu. W szczególności naukowcy odkryli zaletę mleka czekoladowego dla:

  • Budowanie mięśni – biopsje mięśni po wysiłku u ośmiu średnio wyszkolonych biegaczy pokazały, że po wypiciu 16 uncji pozbawionego tłuszczu mleka czekoladowego, biegacze zwiększyli syntezę białek mięśni szkieletowych – znak, że mięśnie były lepiej w stanie naprawić i odbudować – w porównaniu do kiedy pili tylko napój sportowy z taką samą ilością kalorii. Naukowcy sugerują, że „sportowcy mogą uznać wolne od tłuszczu mleko czekoladowe za ekonomiczną odżywczą alternatywę dla innych sportowych napojów odżywczych wspomagających regenerację mięśni szkieletowych po wysiłku” 1.
  • Uzupełnianie mięśni „Paliwo” – Wymiana paliwa mięśniowego (glikogenu) po wysiłku ma zasadnicze znaczenie dla przyszłych wyników sportowca i regeneracji mięśni. Naukowcy odkryli, że picie 16 uncji pozbawionego tłuszczu mleka czekoladowego z mieszanką węglowodanów i białka (w porównaniu do napoju sportowego zawierającego wyłącznie węglowodany o tej samej ilości kalorii) doprowadziło do większej koncentracji glikogenu w mięśniach po 30 i 60 minutach po wysiłku. 2
  • Utrzymywanie mięśnia szczupłego – sportowcy ryzykują rozpad mięśni po wysiłku, gdy zapotrzebowanie organizmu osiąga szczyt. Naukowcy odkryli, że spożywanie beztłuszczowego mleka czekoladowego po ćwiczeniach pomogło zmniejszyć wskaźniki rozpadu mięśni w porównaniu do picia sportowego napoju węglowodanowego.
  • Późniejsze wyniki ćwiczeń – 10-minutowych internautów ćwiczyło dziesięć wyszkolonych rowerzystów, kobiet i mężczyzn. Odpoczywali przez cztery godziny i otrzymywali jeden z trzech napojów natychmiast i dwie godziny na odzyskanie: niskotłuszczowe mleko czekoladowe, napój węglowodanowy z taką samą ilością kalorii lub napój kontrolny. Kiedy rowerzyści wykonali kolejną 40-kilometrową jazdę, ich czas próby był znacznie krótszy po wypiciu mleka czekoladowego w porównaniu do napoju węglowodanowego i napoju kontrolnego.

Dlaczego mleko czekoladowe?

Połączenie węglowodanów i wysokiej jakości białka w czekoladzie sprawiło, że naukowcy zwrócili uwagę na potencjalne korzyści z ćwiczeń. Połączenie węglowodanów i białka już w mleku czekoladowym odpowiadało stosunkowi, który okazał się najbardziej korzystny dla odzysku. W rzeczywistości, badania sugerują, że mleko czekoladowe ma odpowiednią mieszankę węglowodanów i białka, aby pomóc uzupełnić wyczerpane mięśnie, a białko w mleku pomaga budować szczupłe mięśnie. Te nowe badania dodają coraz więcej dowodów na to, że mleko może być tak samo skuteczne, jak niektóre komercyjne napoje sportowe, pomagając sportowcom uzupełnić zapasy i odzyskać siły.

Mleko dostarcza również płynów do nawadniania i elektrolitów, w tym potasu, wapnia i magnezu utraconych w pocie, które zarówno ćwiczący rekreacyjnie, jak i elitarni sportowcy muszą wymienić po intensywnym wysiłku. Dodatkowo mleko czekoladowe jest naturalnie bogate w składniki odżywcze z korzyścią dla dodatkowych składników odżywczych, które nie występują w większości tradycyjnych napojów dla sportowców. Penny za grosze, żaden inny napój po ćwiczeniu zawiera pełen zakres witamin i minerałów zawartych w mleku czekoladowym.

Uwagi:

  1. Lunn WR, Colletto MR, Karfonta KE, Anderson JM, Pasiakos SM, Ferrando AA, Wolfe RR, Rodriguez NR. Zużycie mleka czekoladowego po ćwiczeniach wytrzymałościowych wpływa na frakcyjną częstość syntezy białka mięśni szkieletowych i sygnalizację wewnątrzkomórkową. Medycyna i nauka w sporcie i ćwiczeniach. 2010; 42: S48.
  2. Karfonta KE, Lunn WR, Colletto MR, Anderson JM, Rodriguez NR. Mleko czekoladowe poprawia uzupełnianie glikogenu po ćwiczeniach wytrzymałościowych u średnio wyszkolonych mężczyzn. Medycyna i nauka w sporcie i ćwiczeniach. 2010; 42: S64.
  3. Colletto MR, Lunn W., Karfonta K., Anderson J., Rogriguez N. Wpływ spożycia mleka czekoladowego na kinetykę leucyny podczas regeneracji po ćwiczeniach wytrzymałościowych. Medycyna i nauka w sporcie i ćwiczeniach. 2010; 42: S126.
  4. Ferguson-Stegall L, McCleave E, Doerner PG, Ding Z, Dessard B, Kammer L, Wang B, Liu Y, Ivy J. Wpływ suplementacji mleka czekoladowego na regenerację z ćwiczeń rowerowych i późniejsze osiągi na czas. Medycyna i nauka w sporcie i ćwiczeniach. 2010; 42: S536.

Źródło: Weber Shandwick Worldwide

Like this post? Please share to your friends: