Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Drożdże wypryskowe można zabić, podnosząc nadzieję na nowe metody leczenia

Naukowcy ze Szwecji odkryli, że pewne peptydy zabijają drożdżaki Malassezia sympodialis, które mogą wywoływać zaburzenia trądu, takie jak wyprysk atopowy, wyprysk łojotokowy i łupież, bez uszkadzania zdrowych komórek skóry. Podczas gdy potrzebne są dalsze prace w celu wyjaśnienia mechanizmów leżących u podstaw projektu, mają nadzieję, że ich odkrycie doprowadzi do nowego leczenia tych wyniszczających chorób skóry.

Badanie to jest dziełem Tiny Holm i jej współpracowników z Uniwersytetu Sztokholmskiego i Instytutu Karolinska i zostało opublikowane w czasopiśmie Letters in Applied Microbiology 21 listopada.

Holm powiedział prasie:

„Wiele pytań pozostaje do rozwiązania, zanim te peptydy będą mogły być stosowane u ludzi, jednak atrakcyjna kombinacja bycia toksycznym z drożdżami przy niskich stężeniach, przy jednoczesnym oszczędzaniu ludzkich komórek, czyni je bardzo obiecującymi jako środki przeciwgrzybicze. Mamy nadzieję, że te peptydy w przyszłości mogą być stosowane w łagodzeniu objawów u pacjentów cierpiących na wyprysk atopowy i znacząco podnoszą jego jakość życia. „

Wyprysk atopowy to od łagodnego do ciężkiego stanu zapalnego skóry, charakteryzujący się suchą, swędzącą i łuszczącą się skórą, która zwykle rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie i jest podatna na zaostrzenia. Nie jest to rzadkością: na przykład w Wielkiej Brytanii około 20% dzieci cierpi na tę chorobę. Chociaż zwykle ustępuje, gdy większość dzieci osiąga wiek dojrzewania, około 7% dorosłych będzie cierpieć przez resztę swojego życia.

Ponadto nasila się wypadanie atopowe i chociaż nie wiemy, co go powoduje ani jak go leczyć, wiemy, że jednym z czynników wyzwalających jest drożdżak M. sympodialis, jeden z najczęstszych drożdży skóry u zdrowych ludzi. i tych, którzy cierpią na wyprysk. Zwykle nasza bariera skórna powstrzymuje drożdże przed wywoływaniem infekcji: ale u ludzi z wypryskiem, bariera jest często bardziej kruchej lub nawet złamanej, więc pozwala drożdżom wywołać infekcję i pogorszyć stan.

W toku badań Holm i współpracownicy badali zdolność 21 różnych peptydów przeciwdrobnoustrojowych, a peptydomesto przenikające komórki hamują wzrost M. sympodialis.

Peptydy są jak mini-białka, są zbudowane z tych samych cegiełek, ale są znacznie krótsze.

Peptydy przeciwdrobnoustrojowe (AMP) są naturalnymi antybiotykami, które zabijają wiele różnych typów mikroorganizmów, w tym niektóre drożdże, bakterie, grzyby i wirusy. Peptydy penetrujące komórki (CPP) są często badane przez firmy farmaceutyczne poszukujące nowych sposobów podawania leków, ponieważ są zdolne do przenikania przez błony komórkowe, chociaż nie jest jasne, jak to robią.

Naukowcy dodali peptydy do oddzielnych kolonii M. sympodialis na szklanych płytkach w celu oceny ich działania przeciwgrzybiczego. Traktowali również ludzkie komórki skóry lub keratynocyty peptydami, aby ocenić potencjalne uszkodzenia.

Naukowcy odkryli, że 6 (pięć CPP i jeden AMP) z 21 peptydów skutecznie zabiło drożdże bez uszkadzania błon keratynocytów.

Badacze doszli do wniosku, że:

„Zgodnie z naszą wiedzą, po raz pierwszy zidentyfikowano peptydy jako środki przeciwgrzybicze przeciwko M. sympodialis, a dalsze wyjaśnienia mechanizmu są uzasadnione.”

Napisane przez dr Catharine Paddock

PLMedBook