Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dobre i złe napoje dla osób z cukrzycą

Istnieją dwa główne typy cukrzycy: typ 1 i typ 2. Oba skutkują wysokim poziomem cukru we krwi, jeśli nie są leczone.

Kiedy osoba choruje na cukrzycę, insulina, hormon, który pomaga komórkom wchłaniać glukozę, jest albo nieistniejący, albo brakuje jej. Osoba z cukrzycą nie jest w stanie prawidłowo stosować insuliny, co powoduje wzrost poziomu cukru we krwi. Cukrzyca może być niebezpieczna, jeśli nie jest prawidłowo zarządzana.

Różne napoje mogą wpływać na poziom cukru we krwi na wiele sposobów.

Najlepsze drinki

Poniższe napoje są dobrym wyborem dla osób chorych na cukrzycę.

woda

woda jest nalewana z kranu

Najlepszym napojem dla każdego jest woda. Właściwe nawodnienie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne, a każdy system w organizmie potrzebuje wody.

Znaki pragnienia mogą być również mylone z głodem lub pragnieniem słodyczy. To powoduje, że niektórzy ludzie sięgają po napoje i soki. Jeśli pojawia się takie pragnienie, najlepiej najpierw wypić szklankę wody, a następnie zobaczyć, jak reaguje organizm.

Woda smakowa

Podawana woda o smaku wody

Niektórzy ludzie wybierają soki lub napoje słodzone cukrem, ponieważ uważają, że smak wody jest nudny lub nijakie. Nie musi tak być.

Woda może być aromatyzowana sokiem z owoców cytrusowych, takich jak limonka i cytryna lub odrobiną soku żurawinowego. Dodawanie pulpy z aloesu do wody może być korzystne dla cukrzycy. Wody naparzone są aromatyczne i zdrowe. Dobrze jest zrobić dzban z wodą i trzymać go pod ręką.

Herbata ziołowa

zielona herbata w szklanej filiżance

Herbatka ziołowa to kolejny sposób na smakowanie wody. Gotując liście niektórych roślin w wodzie, można dodać zarówno smak, jak i korzyści zdrowotne.

Korzeń lukrecji, na przykład, zapewnia subtelnie słodki smak bez zwiększania poziomu cukru we krwi.

Niektóre badania sugerują nawet, że ekstrakt z lukrecji może pomóc w obniżeniu poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą.

Mleczka

Różnorodność mleka w supermarkecieRóżnorodność mleka w supermarkecie

Czasami ciało chce czegoś więcej niż tylko wody. Mleko może być dobrym rozwiązaniem. Beztłuszczowe mleko krowie, mleko sojowe, mleko ryżowe lub mleko orzechowe może dostarczyć kalorii, witamin i minerałów. Jednak ważne jest, aby wybrać niesłodzone odmiany.

Mleczka dodadzą do diety węglowodany i muszą być uwzględnione w każdym planie posiłków.

Czysty sok owocowy, z umiarem

soki

Czyste soki owocowe są odpowiednie, ale ponieważ sok owocowy dostarcza cukier z owoców, ale niekoniecznie z błonnika, tego rodzaju napoje należy spożywać w niewielkich ilościach.

Soki będą musiały być wliczone do planu posiłków.

Kontrola porcji jest kluczem do zarządzania spożyciem węglowodanów podczas picia soku z posiłkiem. Sam sok do picia może doprowadzić do wzrostu poziomu cukru we krwi, ale spożywanie go z innymi pokarmami może temu zapobiec.

Kawa i herbata, z umiarem

dwóch dorosłych pijących kawę

Istnieje debata na temat spożycia kawy dla osób chorych na cukrzycę. Zużycie kawy może mieć niepożądane skutki krótkoterminowe, ale długotrwałe picie kawy wykazuje pewne korzyści.

W umiarkowanym stopniu kawa i herbata z kofeiną mogą zapewnić zastrzyk energii bez skurczów cukru we krwi innych napojów.

Najlepiej unikać słodzonych kaw i herbat. Śmietanki o smaku mogą również zawierać wysoki poziom cukru.

Na co zwracać uwagę

[kobieta pijąca mleko]

Wiele napojów zawiera dużo cukrów i węglowodanów. Zwrócenie uwagi na etykiety żywności i fakty żywieniowe mogą dostarczyć ważnych informacji. Etykiety powinny określać wielkość porcji i zawartość węglowodanów dowolnego napoju.

Ludzie z cukrzycą mają inne potrzeby cielesne, więc nie ma dokładnych zasad diety. Jednak niektóre wskazówki mogą pomóc.

Aby ułatwić kontrolę poziomu cukru we krwi, ważne jest:

 • spożywaj zbilansowaną dietę i zarządzaj ilością spożywanych węglowodanów
 • utrzymuj poziomy węglowodanów zgodne z dnia na dzień
 • spożywać zarządzane ilości węglowodanów, ponieważ mózg i organizm potrzebują do pracy węglowodanów.

Zwrócenie uwagi na etykiety żywności i fakty żywieniowe mogą dostarczyć ważnych informacji. Etykiety powinny określać wielkość porcji i zawartość węglowodanów dowolnego napoju.

Najgorsze napoje

Poniższe drinki są złym wyborem dla osób z cukrzycą.

Napoje gazowane i energetyczne

Napoje gazowane i inne słodzone cukrem napoje mogą zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2.

Dla osób, które już cierpią na cukrzycę, ten rodzaj napoju dostarcza duże ilości cukru i wymaga niewielkiego trawienia. Picie napojów bez zdrowej żywności może prowadzić do dużych skoków poziomu cukru we krwi.

Ponieważ ważne jest równomierne rozprowadzanie węglowodanów, najlepiej unikać lub ograniczać spożycie napojów gazowanych i napojów gazowanych.

Koktajle owocowe

Słodzone cukrem napoje, takie jak poncz owocowy, mogą smakować jak sok owocowy, ale często zawierają wysoki poziom cukru lub syropu kukurydzianego. Składniki te mogą powodować takie same skoki poziomów cukru we krwi, jak woda sodowa.

Zapewniają wysokie stężenie węglowodanów, ale znacznie mniejszą wartość odżywczą niż czyste soki owocowe. Soki owocowe można spożywać z umiarem, ale należy unikać koktajli owocowych.

Napoje alkoholowe

Podczas gdy większość alkoholu nie zawiera cukru, piwo zawiera węglowodany, a wiele mikserów alkoholowych zawiera cukier.

człowiek z piwem]

Alkohol może powodować spadek stężenia cukru we krwi. Może to stanowić problem dla osób przyjmujących leki, które zwiększają poziom insuliny w organizmie. W takim przypadku napoje alkoholowe należy zawsze przyjmować z jedzeniem.

Lekkiego picia mogą cieszyć się osoby z cukrzycą, które monitorują poziom cukru we krwi.

Na ogół określa się to jako jeden drink dziennie dla kobiet i dwa napoje dziennie dla mężczyzn. Jeden napój jest uważany za 1,5 uncji alkoholi (80 proof), 5 uncji wina lub 12 uncji piwa.

Ważne jest tylko picie alkoholu z jedzeniem i śledzenie poziomu cukru we krwi.

Napoje alkoholowe nigdy nie powinny być używane jako substytut węglowodanów do żywności.Zamiast tego powinna być ograniczona i brana poza normalną dietą.

Osoby z cukrzycą powinny używać sody bez kalorii jako alkoholowych mikserów do alkoholu, lub wybrać wodę gazowaną lub sodową zamiast słodkich mikserów.

Sugestie dotyczące przepisów

Poniższe propozycje receptur są zdrowymi opcjami dla osób chorych na cukrzycę.

Koktajle

Osoby z cukrzycą muszą utrzymywać poziom cukru we krwi tak zrównoważony, jak to tylko możliwe. Koktajle mogą stanowić kuszące wyzwanie, ponieważ zwykle zawierają duże ilości cukru lub owoców bogatych w cukier.

Fibra jest ważnym, naturalnym sposobem spowolnienia procesu trawienia i uwalniania cukru do krwiobiegu.

Dodawanie pokarmów takich jak awokado, orzechy kokosowe, siemię lniane i nasiona chia może zwiększyć zawartość błonnika w większości koktajli bez wpływu na smak.

Aby uzyskać przepis z smoothie z zielonymi włóknami, użyj następujących składników:

 • 1 szklanka niesłodzonego mleka migdałowego
 • 1 małe awokado, pokrojone w kostkę
 • 1 szklanka szpinaku
 • pół szklanki czarnych jagód
 • pół wapna z usuniętą skórą
 • pół filiżanki niesłodzonego jogurtu greckiego
 • 1 łyżka nasion chia
 • pół łyżeczki cynamonu.

Ten koktajl wypełnia się i może służyć jako przekąska. Jogurt dostarcza białka, a cynamon, nasiona chia i awokado pomagają zrównoważyć cukier z jagód.

Herbaty

Podczas gdy napoje bezalkoholowe lub słodka kawa są popularnym odświeżaniem dla wielu osób, osoby z cukrzycą potrzebują zdrowszych opcji.[Zielona herbata]

Zielona herbata jest odpowiednia dla osób chorych na cukrzycę. Jest bogaty w polifenole, a niektóre badania powiązały spożycie zielonej herbaty ze zmniejszonym ryzykiem cukrzycy i zwiększoną zdolnością do przetwarzania cukrów.

Aby zrobić imbirową zieloną herbatę:

 • 1 łyżka drobno posiekanego imbiru
 • 1 laska cynamonu
 • 2 liście stewii lub alternatywa cukru (opcjonalnie)
 • 3 torebki zielonej herbaty z prochu
 • 4 szklanki wody.

Dodaj cynamon i imbir do wody i zagotuj. Gotować przez 5 do 10 minut, aż osiągnie pożądaną moc, a następnie w razie potrzeby dodać torebki z herbatą i substytut cukru.

Koktajle

Podobnie jak wszyscy, osoby chore na cukrzycę muszą pić z umiarem, ale powinny również dążyć do uniknięcia słodkich dodatków podczas picia koktajli.

W przypadku koktajlu miętowego z ogórkiem następujące składniki mają niską zawartość cukru:

 • pół pokrojonego ogórka
 • 2 łyżeczki soku z limonki
 • 3-5 świeżych liści mięty
 • 1 liść stewii lub 1 łyżeczka cukru
 • 1 i pół uncji dżinu
 • kruszony lód.

Te składniki można mieszać w blenderze i podawać z plasterkiem limonki.

Like this post? Please share to your friends: