Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Objawy, przyczyny i leczenie przewlekłej choroby nerek

Przewlekła choroba nerek to powolna i postępująca utrata funkcji nerek w ciągu kilku lat. W końcu osoba rozwinie trwałą niewydolność nerek.

Przewlekła choroba nerek, znana również jako przewlekła niewydolność nerek, przewlekła choroba nerek lub przewlekła niewydolność nerek, jest znacznie bardziej rozpowszechniona niż ludzie zdają sobie z tego sprawę; często pozostaje niewykryty i nierozpoznany, dopóki choroba nie jest zaawansowana.

Ludzie często zdają sobie sprawę, że mają przewlekłą niewydolność nerek tylko wtedy, gdy ich czynność nerek spada do 25% normy.

W miarę postępu niewydolności nerek i poważnego upośledzenia czynności narządów, w organizmie może gwałtownie narastać niebezpieczny poziom odpadów i płynów. Leczenie ma na celu zatrzymanie lub spowolnienie progresji choroby – zwykle odbywa się to poprzez kontrolowanie jej podstawowej przyczyny.

Szybkie fakty dotyczące przewlekłej choroby nerek

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących przewlekłej choroby nerek. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Typowe objawy to krew w moczu, wysokie ciśnienie krwi i zmęczenie.
 • Przyczyny obejmują cukrzycę i określone choroby nerek, w tym zespół policystycznych chorób nerek.
 • Nie ma lekarstwa na przewlekłą chorobę nerek, co oznacza, że ​​leczenie koncentruje się na zmniejszaniu objawów.
 • Rozpoznanie często występuje po badaniach krwi, skanu nerki lub biopsji.

Objawy

Przekrój graficzny nerek.

Przewlekła niewydolność nerek, w przeciwieństwie do ostrej niewydolności nerek, jest powolną i stopniowo postępującą chorobą. Nawet jeśli jedna nerka przestaje działać, druga może wykonywać normalne funkcje. Zwykle nie jest tak, dopóki choroba nie jest dość zaawansowana, a stan ten staje się poważny, gdy zauważalne są oznaki i objawy; do tego czasu większość szkód jest nieodwracalna.

Ważne jest, aby osoby, u których występuje wysokie ryzyko rozwoju choroby nerek, miały regularnie kontrolowane funkcje nerek. Wczesne wykrycie może znacznie pomóc w zapobieganiu poważnym uszkodzeniom nerek.

Najczęstsze objawy przedmiotowe i podmiotowe przewlekłej choroby nerek to:

 • niedokrwistość
 • krew w moczu
 • ciemny mocz
 • zmniejszona czujność psychiczna
 • zmniejszona wydajność moczu
 • obrzęk – opuchnięte stopy, dłonie i kostki (twarz, jeśli obrzęk jest ciężki)
 • zmęczenie (zmęczenie)
 • nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi)
 • bezsenność
 • swędząca skóra, może stać się uporczywa
 • utrata apetytu
 • męska niezdolność do uzyskania lub utrzymania erekcji (zaburzenia erekcji)
 • częstsze oddawanie moczu, szczególnie w nocy
 • skurcze mięśni
 • skurcze mięśni
 • nudności
 • ból po stronie lub od połowy do pleców
 • dyszenie (duszność)
 • białko w moczu
 • nagła zmiana masy ciała
 • niewyjaśnione bóle głowy

Gradacja

Zmiany w wskaźniku GFR mogą ocenić zaawansowanie choroby nerek. W Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach etapy choroby nerek są klasyfikowane w następujący sposób:

Etap 1 – wskaźnik GFR jest normalny. Jednakże wykryto objawy choroby nerek.

Etap 2 – wskaźnik GFR jest niższy niż 90 mililitrów i wykryto objawy choroby nerek.

Etap 3 – wskaźnik GFR jest niższy niż 60 mililitrów, niezależnie od tego, czy wykryto dowody choroby nerek.

Etap 4 – współczynnik GRF jest niższy niż 30 mililitrów, niezależnie od tego, czy wykryto dowody choroby nerek.

Etap 5 – wskaźnik GFR jest niższy niż 15 mililitrów. Wystąpiła niewydolność nerek.

Większość pacjentów z przewlekłą chorobą nerek rzadko wychodzi poza etap 2. Ważne jest, aby choroba nerek była diagnozowana i leczona wcześnie, aby zapobiec poważnym uszkodzeniom.

Pacjenci z cukrzycą powinni mieć roczny test, który mierzy mikroalbuminurię (małe ilości białka) w moczu. Ten test może wykryć wczesną nefropatię cukrzycową (wczesne uszkodzenie nerek związane z cukrzycą).

Leczenie

Nie ma obecnie lekarstwa na przewlekłą chorobę nerek. Jednak niektóre terapie mogą pomóc w kontrolowaniu objawów przedmiotowych i podmiotowych, zmniejszyć ryzyko powikłań i spowolnić postęp choroby.

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek zazwyczaj muszą przyjmować dużą liczbę leków. Zabiegi obejmują:

Leczenie anemii

Hemoglobina jest substancją w czerwonych krwinkach, która przenosi niezbędny tlen w organizmie. Jeśli poziom hemoglobiny jest niski, u pacjenta występuje niedokrwistość.

Niektórzy pacjenci z niewydolnością nerek wymagający transfuzji krwi. Pacjent z chorobą nerek zazwyczaj będzie musiał przyjmować suplementy żelaza, albo w postaci codziennych tabletek siarczanu żelazawego, albo od czasu do czasu w postaci zastrzyków.

Bilans fosforanu

Ludzie z chorobą nerek mogą nie być w stanie prawidłowo usunąć fosforanu z organizmu. Pacjenci zostaną poinformowani o zmniejszeniu spożycia fosforanu – zwykle oznacza to zmniejszenie spożycia produktów mlecznych, czerwonego mięsa, jaj i ryb.

Wysokie ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi jest częstym problemem u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Ważne jest, aby obniżyć ciśnienie krwi, aby chronić nerki, a następnie spowolnić postęp choroby.

Swędzenie skóry

Leki przeciwhistaminowe, takie jak chlorfenamina, mogą pomóc złagodzić objawy swędzenia.

Leki przeciw chorobie

Jeśli toksyny nagromadzą się w organizmie, ponieważ nerki nie działają prawidłowo, pacjenci mogą czuć się źle (nudności). Leki takie jak cyklizina lub metaklopramid pomagają łagodzić choroby.

NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne)

Należy unikać stosowania NLPZ, takich jak aspiryna lub ibuprofen, i przyjmować je tylko wtedy, gdy zaleci je lekarz.

Zabieg końcowy

Dzieje się tak, gdy nerki funkcjonują w mniej niż 10-15% normalnej pojemności. Dotychczasowe środki – dieta, leki i terapie kontrolujące podstawowe przyczyny – już nie wystarczą.Nerki pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek nie są w stanie nadążyć za marnowaniem i eliminacją płynów we własnym zakresie – pacjent będzie potrzebował dializy lub przeszczepu nerki, aby przeżyć.

Większość lekarzy będzie starała się opóźnić konieczność dializy lub przeszczepienia nerki tak długo, jak to możliwe, ponieważ niosą one ryzyko potencjalnie poważnych powikłań.

Dializy nerek

Mężczyzna poddawany dializie otrzewnowej.Jest to usuwanie produktów przemiany materii i nadmiaru płynów z krwi, gdy nerki nie są w stanie właściwie wykonywać swojej pracy. Dializa wiąże się z poważnym ryzykiem, w tym zakażeniem.

Istnieją dwa główne typy dializy nerek. Każdy typ ma również podtypy. Dwa główne typy to:

Hemodializa: Krew jest wypompowywana z ciała pacjenta i przechodzi przez dializator (sztuczna nerka). Pacjent poddawany jest hemodializie około trzy razy w tygodniu. Każda sesja trwa co najmniej 3 godziny.

Eksperci dostrzegają teraz, że częstsze sesje powodują lepszą jakość życia pacjenta, ale nowoczesne urządzenia do dializy domowej umożliwiają bardziej regularne stosowanie hemodializy.

Dializa otrzewnowa: krew jest filtrowana we własnym ciele pacjenta; w jamie otrzewnej, która zawiera rozległą sieć małych naczyń krwionośnych. Cewnik jest wszczepiany do jamy brzusznej, do którego jest podawany roztwór dializacyjny i wypuszczany tak długo, jak jest to konieczne do usunięcia odpadów i nadmiaru płynu.

Przeszczep nerki

Przeszczep nerki jest lepszym rozwiązaniem niż dializa dla pacjentów, którzy nie mają innych schorzeń poza niewydolnością nerek. Mimo to, kandydaci na przeszczep nerki będą musieli poddać się dializie, dopóki nie otrzymają nowej nerki.

Dawca i biorca nerki powinien mieć taką samą grupę krwi, białka i przeciwciała na powierzchni komórki, aby zminimalizować ryzyko odrzucenia nowej nerki. Rodzeństwo lub bardzo bliscy krewni to zazwyczaj najlepsi darczyńcy. Jeśli żywy dawca nie jest możliwy, rozpocznie się poszukiwanie dawcy (zmarłego).

Dieta

Odpowiednia dieta jest niezbędna do skutecznego leczenia niewydolności nerek. Ograniczenie ilości białka w diecie może pomóc w spowolnieniu postępu choroby.

Dieta może również pomóc złagodzić objawy mdłości.

Spożycie soli musi być starannie regulowane, aby kontrolować nadciśnienie. Zużycie potasu i fosforu w miarę upływu czasu może również wymagać ograniczenia.

Witamina D

Pacjenci z chorobą nerek zazwyczaj mają niski poziom witaminy D. Witamina D jest niezbędna dla zdrowych kości. Witamina D, którą otrzymujemy ze słońca lub żywności, musi zostać aktywowana przez nerki, zanim organizm będzie mógł z niej korzystać. Pacjenci mogą otrzymywać alfakalcydol lub kalcytriol.

Retencja płynów

Osoby z przewlekłą chorobą nerek muszą zachować ostrożność podczas przyjmowania płynów. Większość pacjentów zostanie poproszona o ograniczenie przyjmowania płynów. Jeśli nerki nie działają prawidłowo, pacjent jest znacznie bardziej podatny na gromadzenie się płynu.

Przyczyny

Nerki przeprowadzają złożony system filtracji w naszych ciałach – nadmiar odpadów i płynny materiał są usuwane z krwi i wydalane z organizmu.

W większości przypadków nerki mogą wyeliminować większość odpadów wytwarzanych przez nasz organizm. Jednakże, jeśli wpływa to na przepływ krwi do nerek, nie działają one prawidłowo z powodu uszkodzenia lub choroby, lub jeśli przepływ moczu jest zatkany, mogą wystąpić problemy.

W większości przypadków postępujące uszkodzenie nerek jest wynikiem przewlekłej choroby (choroba długotrwała), takiej jak:

 • Cukrzyca – przewlekła choroba nerek jest związana z cukrzycą typu 1 i 2. Jeśli cukrzyca pacjenta nie jest dobrze kontrolowana, nadmiar cukru (glukozy) może gromadzić się we krwi. Choroba nerek nie występuje często w ciągu pierwszych 10 lat cukrzycy; częściej występuje 15-25 lat po rozpoznaniu cukrzycy.
 • Nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi) – wysokie ciśnienie krwi może uszkodzić kłębuszki nerkowe – części nerki biorące udział w filtrowaniu odpadów.
 • Zatkany przepływ moczu – jeśli przepływ moczu jest zablokowany, może on wrócić do nerki z pęcherza (odpływ pęcherzowo-moczowy). Zablokowany przepływ moczu zwiększa ciśnienie na nerkach i osłabia ich funkcję. Możliwe przyczyny to powiększenie prostaty, kamieni nerkowych lub guza.
 • Choroby nerek – w tym zespół policystycznych chorób nerek, odmiedniczkowe zapalenie nerek lub zapalenie kłębuszków nerkowych.
 • Zwężenie tętnicy nerkowej – tętnica nerkowa zwęża się lub jest zablokowana przed wejściem do nerki.
 • Niektóre toksyny – w tym paliwa, rozpuszczalniki (takie jak tetrachlorek węgla) i ołów (oraz farby na bazie ołowiu, rury i materiały lutownicze). Nawet niektóre rodzaje biżuterii mają toksyny, które mogą prowadzić do przewlekłej niewydolności nerek.
 • Problem rozwojowy płodu – jeśli nerki nie rozwijają się prawidłowo w nienarodzonym dziecku, gdy rozwija się ono w macicy.
 • Toczeń rumieniowaty układowy – choroba autoimmunologiczna. Własny system odpornościowy atakuje nerki tak, jakby były obcą tkanką.
 • Malaria i żółta febra – powodują zaburzenia funkcji nerek.
 • Niektóre leki – nadużywanie na przykład NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), takich jak aspiryna lub ibuprofen.
 • Nielegalne nadużywanie substancji, takie jak heroina lub kokaina.
 • Uraz – ostry cios lub fizyczne uszkodzenie nerki (nerek).

Czynniki ryzyka

Następujące warunki lub sytuacje wiążą się z wyższym ryzykiem rozwoju choroby nerek:

 • wywiad rodzinny dotyczący choroby nerek
 • wiek – przewlekła choroba nerek występuje znacznie częściej u osób w wieku powyżej 60 lat
 • miażdżyca
 • niedrożność pęcherza
 • przewlekłe zapalenie kłębuszków nerkowych
 • wrodzona choroba nerek (choroba nerek obecna przy urodzeniu)
 • cukrzyca – jeden z najczęstszych czynników ryzyka
 • nadciśnienie
 • toczeń rumieniowaty
 • nadmierne wystawienie na działanie niektórych toksyn
 • anemia sierpowata
 • niektóre leki

Diagnoza

Lekarz sprawdzi objawy i zapyta pacjenta o objawy. Można również zamówić następujące testy:

 • Badanie krwi – można zlecić badanie krwi w celu ustalenia, czy odpady są odpowiednio odfiltrowywane. Jeśli stężenie mocznika i kreatyniny będzie stale wysokie, lekarz najprawdopodobniej zdiagnozuje schyłkową niewydolność nerek.
 • Test moczu – test moczu pomaga ustalić, czy w moczu znajduje się krew lub białko.
 • Skany nerek – skany nerek mogą obejmować obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI), tomografię komputerową (CT) lub badanie ultrasonograficzne. Celem jest ustalenie, czy istnieją jakiekolwiek blokady w przepływie moczu. Skany te mogą również ujawnić rozmiar i kształt nerek – w zaawansowanych stadiach choroby nerek nerki są mniejsze i mają nierówny kształt.
 • Biopsja nerki – niewielka próbka tkanki nerkowej jest pobierana i badana pod kątem uszkodzenia komórek. Analiza tkanki nerkowej ułatwia dokładną diagnozę choroby nerek.
 • RTG klatki piersiowej – celem jest sprawdzenie obrzęku płuc (płyn zatrzymany w płucach).
 • Wskaźnik filtracji kłębuszkowej (GFR) – GFR to test mierzący współczynnik przesączania kłębuszkowego – porównuje poziomy odpadów w krwi pacjenta i moczu. GFR mierzy ile mililitrów odpadów może filtrować nerki na minutę. Nerki zdrowych osób mogą zazwyczaj przefiltrować ponad 90 ml na minutę.

Komplikacje

Jeśli przewlekła choroba nerek postępuje w kierunku niewydolności nerek, możliwe są następujące komplikacje:

 • niedokrwistość
 • uszkodzenie centralnego układu nerwowego
 • suche zmiany koloru skóry lub skóry
 • retencja płynów
 • hiperkaliemia, gdy poziom potasu we krwi wzrasta, co może prowadzić do uszkodzenia serca
 • bezsenność
 • niższy popęd płciowy
 • zaburzenia erekcji u mężczyzn
 • osteomalacja, gdy kości słabną i łatwo pękają
 • zapalenie osierdzia, gdy torebka podobna do woreczka wokół serca ulega zapaleniu
 • wrzody żołądka
 • słaby układ odpornościowy

Zapobieganie

Zarządzanie przewlekłą chorobą

Niektóre stany zwiększają ryzyko przewlekłej choroby nerek (takiej jak cukrzyca). Kontrolowanie stanu może znacznie zmniejszyć szanse na rozwój niewydolności nerek. Osoby powinny przestrzegać instrukcji lekarza, porady i zalecenia.

Dieta

Zdrowe odżywianie, w tym dużo owoców i warzyw, pełnoziarnistych zbóż i chudego mięsa lub ryb, pomoże obniżyć ciśnienie krwi.

Aktywność fizyczna

Regularne ćwiczenia fizyczne są idealne do utrzymania zdrowego poziomu ciśnienia krwi; Pomaga także kontrolować przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca i choroby serca. Osoby powinny sprawdzić u lekarza, czy program ćwiczeń jest odpowiedni dla ich wieku, wagi i zdrowia.

Unikanie niektórych substancji

W tym nadużywanie alkoholu i narkotyków. Unikaj długotrwałego kontaktu z metalami ciężkimi, takimi jak ołów. Unikaj długotrwałego kontaktu z paliwami, rozpuszczalnikami i innymi toksycznymi chemikaliami.

Like this post? Please share to your friends: