Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak pozbyć się czerwonych oczu

Istnieje wiele powodów, dla których białka oczu stają się czerwone. Jeśli dzieje się to bez bólu, często nie jest poważne. Często można temu zapobiec lub ułatwić sobie opiekę domową.

Inne terminy dotyczące efektu czerwonych oczu obejmują „różowe oko” i „przekrwione oczy”.

Jeśli pojawia się ból w oku, może to stanowić poważny problem. Jeśli oko jest bardziej swędzące lub odczuwa suchą drapanie, prawdopodobnie będzie mniej poważne.

Oko z ostrym, bolącym lub pulsującym bólem lub ból, który pogarsza się w reakcji na światło, musi zostać natychmiast zauważone przez lekarza.

Inne powody do wizyty u lekarza to zmiany wzroku lub inne objawy. Objawy, na które należy zwrócić uwagę, obejmują ból głowy, wrażliwość na światło, nudności lub wymioty.

Czym jest zaczerwienienie oka?

Prawe oko kobiety, które jest przekrwione

Czerwone oko zwykle oznacza, że ​​białka oczu wydają się przekrwione. Dzieje się tak ze względu na zmiany w naczyniach krwionośnych dostarczających membranę pokrywającą przód oka.

Spojówka jest membraną, która zakrywa przód oka i napina powieki. Naczynia krwionośne tej błony mogą rozszerzać się, powodując zaczerwienienie oczu. Zwykle jest to spowodowane:

 • Zakażenie, na przykład bakteriami
 • Reakcja alergiczna
 • Zapalenie

Rzadsze problemy mogą również powodować efekt czerwonych oczu, taki jak wzrost ciśnienia wewnątrz oka.

W większości przypadków przyczyną jest zapalenie spojówek.

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek oznacza stan zapalny powierzchni oka i ma kilka różnych przyczyn.

Jeśli bakterie lub wirusy wywołały zapalenie spojówek, często występuje wydzielina. To wydzielanie będzie często trudniejsze w przypadku bakterii.

Zakaźne zapalenie spojówek może być związane z przeziębieniem lub grypą. To czerwone oko zwykle rozprzestrzenia się szybko, wpływając na oba oczy.

Niezakaźne zapalenie spojówek może być spowodowane alergią. Niektóre alergie na oczy mają charakter sezonowy. Alergia na pyłki może powodować zaczerwienienie oczu, podobnie jak alergie na zwierzęta.

Inne przypadki zapalenia spojówek zaczerwienienie oczu może być spowodowane przez podrażnienie. Może to być fizyczne podrażnienie, być może spowodowane przez przedmiot w oku lub chemiczne podrażnienie.

Jeżeli substancja chemiczna dostała się do oka, natychmiastowym zabiegiem jest wykąpanie jej wodą. Może to wywoływać efekt uboczny spowodowania efektu czerwonych oczu, ponieważ może to mieć łagodny wpływ na całe oko.

Leczenie zapalenia spojówek

Większość przypadków zapalenia spojówek ustępuje bez żadnej pomocy medycznej.

W razie potrzeby lekarz może przepisać antybakteryjne krople do oczu. Wirusowa przyczyna zaczerwienienia oka nie może być leczona antybiotykami.

Alergom mogą pomóc leki. Niektóre leki na alergeny w postaci tabletek i kropli do oczu są dostępne bez recepty bez recepty.

Strona główna zadośćuczynienie za zapalenie spojówek

Czerwone oko wywołane zapaleniem spojówek może powodować strupy lub wyładowania, zwłaszcza jeśli jest zakaźne. Może to być zarządzane w domu przez:

Oko administracyjnego mężczyzny spada do jego lewego oka

 • Kąpiel w oku za pomocą czystej, ciepłej wody naniesionej czystą watą
 • Uprawianie dobrej higieny, na przykład regularne mycie rąk i nieumieszczanie ręczników
 • Nie nosi soczewek kontaktowych, dopóki nie oczyści się czerwone oko
 • Unikanie makijażu oczu

Czerwone oko może być łagodzone przez regularne nakładanie kompresu na powiekę. Obejmuje to moczenie czystej waty lub szmatki w ciepłej lub zimnej wodzie, a następnie wyciskanie.

Osoby cierpiące na alergie mogą unikać wyzwalaczy czerwonych oczu. Inne wskazówki obejmują:

 • Regularnie myj ubrania
 • Zmiana poszewki na poduszki
 • Kąpiel lub prysznic przed snem

Proste krople do oczu dostępne w aptece mogą pomóc w usuwaniu alergenów z oczu. Są to krople zastępujące łzy lub sztuczne łzy.

Inne przyczyny zaczerwienienia oka

Oprócz zapalenia spojówek wiele innych typowych chorób może powodować zaczerwienienie oczu. Poniższe przykłady nie powodują efektu czerwonych oczu w taki sam sposób, jak zapalenie spojówek. Powierzchnia oka nie zawsze jest zaczerwieniona, ale szerszy obszar oka może wydawać się czerwony.

Przykłady obejmują:

 • Zapalenie powiek – naznaczone swędzeniem, zaczerwienieniem, łuszczeniem i strupowaniem na krawędzi powiek. Jest to powszechna forma zapalenia często powodowanego przez bakterie lub problemy z gruczołami pod powiekami.
 • Stye – jest to czerwony guzek powieki zwykle spowodowany infekcją bakteryjną. Styes są czasami związane z zapaleniem powiek.
 • Chalazion – inny guzek, który ma tendencję do bliższego powrotu od krawędzi powieki niż stya. Nie jest to spowodowane przez bakterie, ale przez gruczoł w powiek, który jest zablokowany.

Zabiegi i opieka domowa nad tymi problemami dotyczącymi powiek są podobne jak w przypadku zapalenia spojówek. Kąpiel powinna być jednak bardziej regularna.

Nie należy ściskać styków i chalazji. Mogą odejść po leczeniu w domu, ale mogą być również leczone przez lekarzy, jeśli trwają.

Lekarz rodzinny może przepisać maść antybiotyczną lub wstrzyknąć steroid. Specjalista okulistyczny może chirurgicznie usunąć duże guzy, które nie goją się lub utrudniają widzenie.

Krwotok podspojówkowy oznacza złamane naczynie krwionośne bezpośrednio pod powierzchnią oka. Jest to nieszkodliwy stan, który zwykle ustępuje w ciągu tygodnia lub dwóch. Mały krwawienie jest wyraźnie jaskrawoczerwone w bieli oka.

Suche oczy są częstym problemem spowodowanym przez oczy powodujące mniej łez lub większą utratę wodnistej substancji z oka. Może wtedy wystąpić czerwone oko, a sztuczne łzy mogą pomóc.

Jeśli suche oczy są związane ze środowiskiem pracy lub przy użyciu ekranów komputerowych, pomocne mogą być również zmiany. Przykładami są okulary ochronne w zakurzonym otoczeniu lub przerwy w pracy z ekranem.

Soczewki kontaktowe mogą powodować zaczerwienienie oczu podczas długotrwałego noszenia. Użytkownicy mogą ograniczyć czas pozostawania w celu uniknięcia problemu. Pomocne mogą też być sztuczne łzy.

Niektóre poważne warunki związane z zaczerwienieniem oka

Niektóre przyczyny zaczerwienienia oczu są poważniejsze, chociaż poważne problemy zdrowotne występują rzadziej.

Kilka przykładów poważniejszych problemów z oczami, na które zwraca uwagę lekarz, to:

Męski lekarka egzamininuje damy prawe oko podczas gdy żeńska pielęgniarka bierze notatki

 • Rogowe zadrapanie lub otarcie – uszkodzenie powierzchni oka nie stanowi poważnego problemu, ale wymaga opieki medycznej, aby zapobiec pogorszeniu się stanu uszkodzenia. Nieleczone uszkodzenie może prowadzić do infekcji lub wrzodów.
 • Zapalenie błony naczyniowej oka – zapalenie, które wpływa na wnętrze oka, a szczególnie na część, która nadaje oczom jej kolor. Problem może wpływać na wzrok i wymaga leczenia farmakologicznego przy pomocy lekarza okulisty.
 • Jaskra – poważny stan, który może uszkodzić nerw wzrokowy i spowodować ślepotę. Wywołane jest to przez wzrost ciśnienia w oku. Nie zawsze występują objawy prowadzące do tego, ale jeśli są, mogą obejmować zaczerwienienie wraz ze zmianami widzenia, ból oka, ból głowy, nudności i wymioty. Jaskra musi być leczona przez specjalistę okulistę.

Jeśli jakikolwiek problem z czerwonym okiem powoduje również ból w oku, powoduje, że jest on wrażliwy na światło lub ma bardziej ogólne objawy, ważna jest szybka pomoc lekarska.

Like this post? Please share to your friends: